Het aantal bezoekers was 553 (v.j. 331), die 2508 (v.j. 1623) bezoeken aflegden. Werkcolleges werden gehouden over hulpwetenschappen om tweedejaars studen ten praktische ervaring te geven m het voorbereiden van een uitgave van archief stukken, over de oproerige gebeurtenissen in 1747 en over de personele quotisa tie 17481749. De archivaris behandelde 1461 correspondentiestukken. Nieuw-Ginneken. De samengevoegde verslagen over 1966 en 1967 getuigen van de steeds stijgende belangstelling van het publiek uit eigen gemeente en daarbui ten. In 1967 werden twee nieuwe projecten ondernomen: het maken van een con- cordans op de huisnummering 18981947 en het vervaardigen van een index op de bevolkingsregisters over de periode 18501936. Bij de uitvoering werd een medeweker in SWH-verband ingeschakeld. Het plan tot uitgifte van een gedenk boek bij het 25-jarig bestaan der gemeente, waarvoor de archivaris in 1965 een plan opstelde, is niet doorgegaan. Ondanks de vele en zeer verschillende inlichtingen, die de archivaris verstrekte, had hij toch gelegenheid met de ordening en zuivering van de archieven verder te gaan. Archiefinspectie in Zeeland. Het verslag over 1967 begint met de verheugende mededeling, dat vanwege de inspectie aan de gemeente- en waterschapsbesturen hulp kan worden verleend bij de inventarisatie hunner archieven. Sinds 16 septem ber is daarvoor in de persoon van de heer J. P. B. Zuurdeeg een ter zake kundige ambtenaar ter beschikking, die allereerst het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland bijstond, zodat de gemeentearchivaris van Goes van haar bemoeiin gen met dit waterschap ontheven kon worden. Het dagelijks bestuur van het wa terschap Noord-Beveland kon de hulp van deze ambtenaar ter inspectie voor 1968 in het vooruitzicht gesteld worden. Per 1 oktober werd de heer N. Veldhuis, reeds werkzaam aan het gemeentearchief van Vlissingen, aldaar en te Veere als archivaris aangesteld. Deze combinatie acht de provinciale inspecteur voor beide steden, die in historisch opzicht veel ge meen hebben, een gelukkige oplossing. Daar de kleine archiefruimte na de samen voeging van Veere met Serooskerke en Vrouwenpolder geheel ontoereikend was geworden, is het oude archief der stad Veere tijdelijk naar het rijksarchief in Mid delburg overgebracht. Het gemeentebestuur van Sluis, waar de archivarispost va cant is, overweegt deel te nemen aan een gemeenschappelijk achivariaat, wanneer dit in het leven geroepen kan worden. Het archief van vóór 1944 werd voor enkele dringende ordeningsmaatregelen tijdelijk in het rijksarchief ondergebracht. Ook bij het waterschap het Vrije van Sluis bestaat sinds het aftreden van mr. W. Le Mair als archivaris per 1 november een vacature. Een combinatie van archivariaten zal hier eveneens de enige oplossing zijn. In Axel nam de heer J. R. de Jonge, na de gemeente meer dan dertig jaar als onbezoldigd archivaris gediend te hebben, op 17 maart op 79-jarige leeftijd afscheid. Hij werd opgevolgd door de heer W. [166] E. M. Bauwens, die per 1 februari reeds tot archivaris van Hulst benoemd was. Zowel voor Zuid-Beveland, Tholen als Zeeuws-Vlaanderen bestaan plannen tot ge meentelijke herindeling, die beraad met de gemeentebesturen over de zorg voor hun archieven sterk bemoeilijken. Aankoop en verbouwing van het voormalig gebouw van de Bumabiblio- theek. Bijlage nr. 394 Leeuwarden, 25 sept. 1968. Aan de Gemeenteraad De huisvesting van het gemeentelijk Archief en de Stedelijke Bibliotheek laat veel te wensen over. De huidige outillage van deze dienst op de bovenverdieping van het stadhuis is reeds meer dan 100 jaar oud en zeer slecht. Het personeel van de dienst kan hierdoor niet op een behoorlijke wijze worden gehuisvest. Bovendien verhindert deze situatie de uitbreiding van de verzamelingen en het op het vereiste peil houden van het huidige bezit. Als gevolg van de reeds enorme belasting van de vloeren en de balklaag van de betreffende verdieping acht de direkteur der Openbare Werken het niet verantwoord aldaar nog meer stellingen voor het ber gen van archieven, boekwerken enz. te plaatsen. Ook de bereikbaarheid van het boekenbezit is bepaald slecht te noemen. In de loop der jaren zijn elders reeds verschillende ruimten als dependance in gebruik genomen, maar deze situatie, die zeker niet bevorderlijk is voor een goede en vlotte gang van zaken, zal uiteraard niet kunnen worden bestendigd. Verder is de brandveiligheid van de waardevolle verzamelingen zeer onbevredigend en ontoereikend. De vorenbedoelde omstandigheden hebben ons genoodzaakt te trachten een op lossing te bewerkstelligen voor het op een verantwoorde wijze onderbrengen van het archief en de bibliotheek. De gelegenheid daartoe doet zich thans voor, aangezien wij de beschikking kun nen verkrijgen over het pand Grote Kerkstraat 29. In dit pand, dat eigendom van de provincie Friesland is, was voorheen de Buma-bibliotheek ondergebracht. Deze instelling is thans gehuisvest in het nieuwe gebouw van de provinciale bibliotheek aan de Boterhoek. Verder werden een aantal vertrekken van het pand gebruikt ten behoeve van de Centrale Bibliotheekdienst, die dezer dagen een nieuw gebouw aan de Curagaostraat heeft betrokken. Het is ons gebleken, dat het pand Grote Kerkstraat 29 geschikt is te maken voor het huisvesten van het gemeentelijk archief en de stedelijke bibliotheek. Wel zal het treffen van verschillende voorzieningen in dit pand noodzakelijk zijn, doch hier [167]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 87