rijksadministratie (P.C.P.A.Z.), dat grotendeels wordt samengevat in Overheids documentatie van juni 1968, 22e jaargang nr. 6. Door het eerst per 1 mei 1968 inwerkingtreden van de Archiefwet 1962 en het pas op 29 april 1968 afkondigen van het Archiefbesluit voelde de commissie zich in 1967 in haar activiteiten be lemmerd. De minister-president besloot voorshands geen nieuwe voorzitter als op volger van mr H. Hardenberg in de commissie te benoemen. Het kwam hem name lijk wenselijk voor, dat de commissie onder dezelfde leiding als over het ontwerp- Archiefbesluit ook zal beraadslagen over de aanpassing van het Besluit post- en archiefzaken rijksadministratie 1950, S. K. 425, aan de per 1 mei 1968 van kracht geworden regelingen. De heer J. A. van der Horst bleef derhalve als waarnemend voorzitter optreden. Dordrecht. Aan het eerste jaarverslag van de per 1 januari 1967 in funktie getre den gemeentearchivaris drs. Th. E. Jensma ontlenen wij het volgende. Met de be schrijving van de gemeentelijke archieven 17951851 werd een begin gemaakt. Een aantal kleinere archieven werd geïnventariseerd, waaronder die van de So ciëteit de Harmonie (17961917) en de Vereeniging „Oud-Dordrecht" (1893 1949). De archivaris stelde een onderzoek in naar de archieven van gemeentelijke diensten en bedrijven, teneinde daarover aan het gemeentebestuur te kunnen rapporteren. Voor de beschrijving van de plattegronden en prenten in de topo grafische atlas werd een model van beschrijving ontworpen, gebaseerd op het el ders in Nederland gebruikelijke. Tevens werd een schema opgesteld van een al fabetische en systematische catalogus voor de bibliotheek. Van de aanwinsten voor de archieven vallen te vermelden: het archief van de voormalige gemeentelijke gasfabriek en hoogdrukwaterleiding (18701950), de archieven van de Evan- gelisch-Lutherse Gemeente (16901960) en een aanvulling op het archief van de diaconie van de Hervormde Gemeente (16951929). In 1967 bezochten 549 personen de studiezaal, tegen 437 in 1966. In 160 ge vallen werden schriftelijke inlichtingen verstrekt. Haarlem. De in belangrijke mate toegenomen belangstelling van het publiek voor alle mogelijke onderwerpen in de archieven en verzamelingen leidde in 1967 tot vermindering van de aan archiefordening en -beschrijving bestede tijd. Daarbij kwam nog dat de aanwas van archieven bij het gemeente-archief voor de archief beheerders bij diensten en bedrijven wel een vermindering van hun taak betekende, maar voor de gemeentelijke archiefdienst juist een toeneming van het werk. Boven dien eiste de archief-inspectie, welke in 1966 werd ingevoerd om toezicht te hou den op de toestand van alle gemeentelijke archieven, ook een deel van de arbeids tijd van de daarmee belaste ambtenaren. De huisvesting in de voormalige Janskerk verbeterde in zoverre, dat het hemel water niet meer in het archiefdepot of in de werkkamers kan doordringen, maar via gaten in de kerkramen hebben ongedierte en gevogelte nog een paar jaren toegang tot het archiefgebouw. De archieven van het Bedrijf van Openbare Werken (19201952), de Stadsbi- [164] bliotheek en Leeszaal (1888 -1955), het Stedelijk, later Frans Hals museum (18621949), het Energiebedrijf en de voorafgaande fabrieken (19001949) en de Stadsschouwburg (19181955) werden naar het gemeentearchief over gebracht en geïnventariseerd. Deze archieven worden in het verslag evenwel niet onder de aanwinsten vermeld, waar zij toch meer op hun plaats waren geweest dan de van de burgemeester van Utrecht ten geschenke ontvangen kopie-geboorteakte van prins Willem-Alexander der Nederlanden. Het aantal bezoekers in 1967 bedroeg 369 (v.j. 329), die 517 (v.j. 405) bezoe ken aflegden. In totaal werden 796 (v.j. 391) ingekomen brieven geregistreerd. Gelijk in 1966 het door dr. C. van de Haar en drs. J. J. Temminck vervaardigde Overzicht van archieven en verzamelingen berustende in het archiefdepot der ge meente Haarlem aan het jaarverslag werd toegevoegd, zijn er in 1967 als bijlagen overzichten van de handbibliotheek en van de stedelijke atlas van Haarlem en Om streken, samengesteld onderscheidelijk door mejuffrouw C. M. Duijff en de heer W. F. H. de Lugt. Leiden. De archivaris ziet haar verslag over 1967 als één van de belangrijkste, zo niet het belangrijkste in een lange reeks jaarverslagen van de archiefdienst, om dat het vermeldt dat in april 1967 de schriftelijke mededeling van de te verwachten rijksgoedkeuring voor de uitbreiding van het archiefgebouw werd ontvangen. De gemeenteraad stond op 24 juli de verhoging van het oorspronkelijk krediet toe, welk raadsbesluit op 11 oktober door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werd goedgekeurd. Op 17 oktober 1967 werd de eerste paal geslagen. Onder de titel „Gids tot de Gemeentelijke Archiefdienst van Leiden" werd een publicatie samengesteld, waarin een volledige lijst is opgenomen van alle aan wezige archieven naast algemene inlichtingen over de doelstelling van de archief dienst, de rechten en verplichtingen van de bezoekers, de hulpmiddelen en de dienstverlening in de studiezaal. Voorbereidingen werden getroffen om te komen tot de inventarisatie van enige gelijksoortige archieven. Twee kelderruimten onder het gebouw van de N.V. Leidse Duinwater Maatschap pij aan de Ir. Driessenstraat werden gehuurd en tot tijdelijke bewaarplaats van overgedragen archieven van gemeentelijke diensten en bedrijven ingericht. De archivaris richtte zich met een brief tot alle notarissen en advocaten, die hun standplaats hebben in Leiden en omliggende gemeenten, waarin zij vraagt of deze funktionarissen in voorkomende gevallen hun cliënten willen aansporen fa milie-archieven en andere stukken zoals portretten, prentbriefkaarten en andere afbeeldingen, brieven, verenigingsstukken, bidprentjes, jaarboeken, enz. niet te vernietigen doch in eigendom of bruikleen over te dragen aan de Gemeentelijke Archiefdienst. Met de Deken van Leiden werden besprekingen gevoerd inzake het in bewaring geven van de archieven van de voormalige staties en de R.K. Pa rochiekerken aan de Gemeentelijke Archiefdienst. Reeds werd het archief van de parochiekerk aan de Herensingel (16541950), waarin zich ook stukken bevon den van voormalige staties, in bruikleen ontvangen. [165]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 86