richt, t.w. de heren drs. D. Brilman, J. G. B. Nieuwenhuis, Th. J. Poelstra, M. Ramperti, R. W. Roseval, F. J. Siahaya en drs. B. Woelderink. Aangezien de in hoofdzaak 19e en 20e eeuwse archieven onderling veel gelijkenis vertonen, volg den de bewerkers een vrijwel gelijke wijze van inventarisatie. De inleidingen geven veel her en der opgespoorde bijzonderheden over de polders, die de een na de ander aan havenaanleg en stadsuitbreiding van Rotterdam ten offer vielen. Op de reproduktie van de kadastrale kaart van het eiland IJsselmonde van J. A. Mar- gadant uit 1848, die achterin de bundel is toegevoegd, zijn alle polders makkelijk te localiseren. Schiedam. Het verslag over 1967 vermeldt, dat begonnen werd met de herorde ning van het secretariearchief over de jaren 19221953. Daarbij is een groot aantal dossiers gebleken onvolledig te zijn, doordat stukken uitgelicht zijn en als retroacta gevoegd bij nieuw gevormde dossiers. Als deze zich nog in de lopende administratie bevinden is de fout voorlopig moeilijk te herstellen. De in- dicering van de notaris-protocollen werd voortgezet en begonnen werd met de klappering van de electieboeken. Een belangrijke aanwinst is het archief van de kerkvoogdij van de Nederlands Her vormde gemeente van Schiedam (15751950), dat in bruikleen ontvangen werd. Het aantal bezoekers bedroeg 184 (v.j. 154), die 583 (v.j. 581) bezoe ken brachten. Zwolle. Plannen worden voorbereid om het door de N.V. Koninklijke Drukkerij en Uitgeverij Erven J. D. Tijl verlaten gebouw aan de Melkmarkt te verbouwen en in te richten voor het gemeentearchief, zodat eerlang aan de huisvesting van dit ar chief op de stadhuiszolders een einde kan komen. Streekarchivariaat „De Liemers en Doesburg"In Doesburg is in 1966 dank zij de ontvochtigingsinstallatie een grote verbetering in de materiële toestand der ver zamelingen ingetreden. De muffe lucht, welke de bezoeker bij het openen van de branddeur tegensloeg, is geheel verdwenen, en de archiefruimte, waarin tevens de bezoekers en de archivaris werken, onderscheidt zich niet meer in slechte zin van de andere werkruimten in het gemeentehuis. In de oude gevangeniskelder wer den compactus archiefrekken aangebracht, die genoeg ruimte bieden om het ge hele archief tot 1936, het begin van de registratuurperiode, te kunnen bergen. Door de medewerking van een belangstellende amateur-historicus kon de klapper op de rekwesten voltooid worden en het boek van de broederschap van O.L. Vrouw (14501575) worden geficheerd. De archivaris publiceerde een studie over Does- burgse schepenmaaltijden, hetgeen voor de gemeenteraad aanleiding was hem te verzoeken een zodanige maaltijd te reconstrueren. Met behulp van voedseldes kundigen heeft collega Zondervan dat gedaan en het werd op 27 augustus 1966 een succes. Ter herdenking van het feit, dat op 1 juni 1816 de bij het streekarchivariaat aan gesloten gemeenten Zevenaar. Duiven en Wehl tot het Koninkrijk der Nederlanden [162] kwamen te behoren publiceerden mr. P. J. W. Beitjes, E. J. van Ebbenhorst Teng- bergen en de streekarchivaris de bundel ,,Na honderdvijftig jaar. Schetsen uit de Liemers". In Westervoort werden de arrestantenlokalen tot archiefkluis verbouwd. In het archief van de gemeente Angerlo besteedt de archivaris vooral aandacht aan het rechterlijk archief van Bahr en Lathum. Streekarchivariaat Noord-Kempenland. In Oirschot werd in 1967 veel zorg besteed aan de materiële toestand van het oude archief 13001813. Diverse series konden worden hersteld. Een groot aantal verkreukte oorkonden werd in dozen en boek delen aangetroffen. Zij werden glad gestreken, in grote enveloppen geplaatst en in de chronologische orde van de andere ingevoegd. In Veldhoven werd een aantal delen met Japans zijdevloei gerestaureerd. Van veel nut hierbij is de te Oirschot ingerichte eenvoudige binderij voor het streekarchivariaat. De heer Klaasen en zijn medewerkers hebben zeer veel gedaan aan het toegankelijk maken van de archie ven door het vervaardigen van talrijke klappers en fiches. Te Best werden 21 (v.j. 21), te Oirschot 95 (v.j. 63) en te Veldhoven 44 (v.j. 50) archiefbezoekers genoteerd. Streekarchivariaat Noordoost-Friesland. Het verslag over 1967, het laatste van collega Keikes, die per 1 maart 1968 te Zierikzee in funktie trad, meldt de ver schijning van de bundel „Verleden van Frieslands Noordoosten", bevattende de door hem in dag- en streekbladen gepubliceerde historische bijdragen. In Dokkum werd begonnen met de ordening en voorlopige beschrijving van een deel van het weeshuis-archief. Dank zij een voorlopige inventaris op fiches is het archief van Kollumerland en Nieuw Kruisland toegankelijk gemaakt. In Oostdongeradeel kwam de beschrijving van nagenoeg alle archivalia gereed. De inventarisatie van het 19e eeuwse archief van Schiermonnikoog werd voortgezet, waarbij de archivaris vele aantekeningen maakte voor een historiebeschrijving van het eiland. In Westdon- geradeel werd de indeling van de binnenkort uit te breiden archiefkluis verbeterd. Commissies. Het registratuurbureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten is opgegaan in het grotere „Centraal adviesbureau voor organisatie, documentatie, registratuur en personeelsbeheer" waarvan de gemeenten lid zijn. Het is de vraag of de code VNG bij de gemeenten in gebruik zal blijven en of er nog ooit een nieuwe druk van zal verschijnen. Wellicht zal men daar de vorm kiezen van een standaardcode zo als die bij het rijk gebruikt wordt, waauit voor elke gemeente een voor de eigen ad ministratie bruikbaar stuk geabstraheerd kan worden. Zo lezen wij in het Jaarver slag 1967 van de permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de [163]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 85