Berichten Gemeente- en waterschapsarchieven Alkmaar. De in het jaarverslag over 1966 genoemde inventarisatie van net ar chief der Remonstrantse Gemeente werd in 1967 voltooid. Met de in offsetdruk verschenen inventaris van 268 nummers heeft mr. J. H. Rombach, sedert mei 1967 secretaris van de kerkeraad, wederom een belangrijke bijdrage geleverd voor de geschiedenis zowel van Alkmaar als van de kleinere kerkgenootschap pen in het algemeen. Het is bijzonder verheugend, dat in vier jaar de archieven van de Evangelisch-Lutherse, de Doopsgezinde en de Remonstrantse gemeenten te Alkmaar door overzichtelijk ingedeelde, van duidelijke inleidingen voorziene inventarissen toegankelijk gemaakt zijn. Amersfoort. Opmerkelijke gebeurtenissen hadden in 1967 ntet plaats. In septem ber werd door de gemeentearchivaris in overleg met de provinciale inspecteur een programma van eisen voor de bouw van een nieuwe archiefbewaarplaats opgesteld. De niet in de inventaris van Reynders voorkomende gedeelten van het oud-archief werden beschreven. Het reeds in 1961 van de Remonstrants-Gerefor meerde Gemeente in bewaring ontvangen archief werd gecompleteerd met het Register van communicanten, gedoopten, kerkeraadselectie en-resoluties 1643 1943. Het aantal bezoekers bedroeg 65 (v.j. 50), die 105 (v.j. 114) bezoeken aflegden. Amsterdam. In zijn verslag over 1967 vermeldt de archivaris met grote voldoe ning, dat een begin werd gemaakt met de uitvoering van de tweede fase van het plan tot uitbreiding van het gebouwencomplex Amsteldijk. De voltooiing van deze fase is in de eerste helft van 1969 te verwachten, waarmee het hoofddoel van het in 1955 door de gemeenteraad aanvaarde bouwplan: uitbreiding met een archiefbewaarplaats en een werkvleugel, zal zijn verwezenlijkt. Daarna zal nog als derde fase een aantal ingrijpende voorzieningen aan het oude complex moeten worden getroffen, zonder welke de dienst in zijn huidige omvang nog niet vol ledig in het vergrote gebouw zal kunnen worden geconcentreerd. De Archiefdienst vervulde zijn tweeledige taak als informatiebron voor het ge meentebestuur en als centrum voor de geschiedvorsing. Belangrijke aanwinsten werden voor de archieven en verzamelingen verworven, zoals de registers van geboorte over de periode 1863—1882, het archief van de Nederlands-Israëli tische Hoofdsynagoge te Amsterdam (16711815), het archief van het Roomsch- [160] Catholijk Oude-Armenkantoor (16321900) en de archieven van negen Rooms- Katholieke Amsterdamse kerken (merendeels 18e-20e eeuw). Het archief van de memoriemeesters van de Oude Kerk werd geïnventariseerd. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit Post- en archiefzaken gegeven regels werden 636 meter archiefstukken vernietigd. Het aantal aan het archief gebrachte bezoeken bedroeg 8077 (v.j. 7445), het aantal ten behoeve van ge meenteadministraties -diensten en -bedrijven uitgeleende stukken 14.882 (v.j. 18.6361). Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen steeg tot 1291 (v.j. 1109). Delft. Het verslag over 1967 staat in het teken van het overlijden van de archi varis dr. D. P. Oosterbaan op 28 juli. Gedurende zijn ambtsperiode van 17 jaar verkreeg het archief grotere bekendheid en werd de kennis van de geschiedenis van Delft zeer uitgebreid. Op 7 april 1959 was de ingebruikneming van het ar chiefgebouw Oude Delft 169 een hoogtepunt in de carrière van dr. Oosterbaan. Het archief werd in 1967 bezocht door 1542 personen (v.j. 1646). Op 24 april 1968 is de heer C. D. Goudappel tot gemeentearchivaris van Delft benoemd. Leeuwarden. In 1966 verscheen de inventaris der archieven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Leeuwarden, door J. Schaafsma in offset druk2). De inventarisatie was begonnen door B. van Keulen. Onder de supervisie van de gemeentearchivaris Jhr. M. J. van Lennep is een uiterst doelmatige inven taris ontstaan met een heldere inleiding en goede beknopte noten aan het hoofd van de afdelingen, die op de vele activiteiten van het departement betrekking heb ben. Roosendaal en Nispen. In 1967 werden van de gemeentelijke sociale dienst en de gemeente-ontvanger archivalia overgenomen. De archiefbewaarplaats raakte hier door dermate gevuld, dat overname van de nog op de nominatie staande archief onderdelen niet meer mogelijk is. Met machtiging van burgemeester en wethouders werden 8 meter archief uit de periode 18901953 vernietigd, maar de daardoor en door herindeling der bewaarplaats gewonnen ruimte werd reeds weer volledig benut. De gemeentelijke diaverzameling en de journaalfilms 19651967 vormen de kern van een nieuwe verzameling ten archieve. Het aantal bezoekers bedroeg 87 (v.j. 134). die 480 (v.j. 486) bezoeken brachten. Rotterdam. In 1967 verschenen in een bundel de inventarissen van de archieven der voormalige polders onder Katendrecht, Charlois. Pernis en Hoogvliet. Zeven aan het gemeentearchief verbonden medewerkers hebben de inventarisaties ver- 1 Op deze daling is het verstrijken van de termijn van het generaal pardon voor het inkopen van diensttijd ingevolge de nieuwe Pensioenwet van invloed geweest. Ook wordt uitlening ondervangen door het verstrekken van Xerocopiëen. 2 Gelijktijdig met die van het departement Deventer door H. J. Nalis. [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 84