De Tiende Brabantse Archivarissendag te Tilburg 20 en 21 september 1968 Het is inmiddels een hechte traditie geworden dat de archivarissen, die werk zaam zijn in het gebied van het voormalige hertogdom Brabant, d.w.z. de Bel gische provincies Antwerpen en Brabant en de Nederlandse provincie Noord- Brabant, jaarlijks bijeenkomen om in een gemoedelijk Brabantse sfeer elkaar te ontmoeten. Het is misschien gevaarlijk om dat zo te zeggen. Degenen die het niet hebben meegemaakt zullen nooit kunnen beseffen hoe vruchtbaar deze da gen zijn, hoeveel contacten daar worden gelegd of verstevigd, hoeveel zaken worden geregeld, afspraken gemaakt, misvattingen en onbegrip uit de wereld ge holpen. Verder betekent die Brabantse sfeer ook niet dat het er alleen ge zellig is. De archivarissen-dagen worden gekenmerkt door een vrij strak pro gramma, zodanig dat het altijd moeite kost niet op het tijdschema achter te raken. Naast de gastheren verzorgden ook deze keer de voorzitter en secretaris van de Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen in Noord-Brabant, Drs. C. Th. Lohmann en Dr. F. A. Brekelmans, nu reeds voor de tiende keer de organisatie op de achtergrond. Het blijven voortbestaan van deze dagen, die indertijd op instigatie van Carel Bloemen, als parallel van het Benelim-Convent, werden opgericht, is dan ook voor een groot deel aan deze twee mensen te danken. Zij waren het die in 1959 het initiatief namen om in verbinding te treden met Dr. F. Blockmans, de toen malige stadsarchivaris van Antwerpen, over de aldaar gehouden eerste Brabant se Archivarissendag. En sindsdien heeft iedereen het maar heel gewoon gevon den dat zij dit ieder jaar weer bleven doen. Afwisselend in een Belgisch-Brabant se en in een Noordbrabantse stad kwam men ieder najaar bijeen. Dit jaar was Tilburg als plaats van samenkomst gekozen. Op vrijdagavond 20 september 1968 vond in de burgerzaal van het Paleis-Raadhuis de begroeting plaats door het gemeentebestuur., vertegenwoordigd door loco-burgemeester P. Vriens, de heren wethouders E. M. de Grood en P. van Zon en de plv. secretaris J. A. van Broekhoven. In zijn uitvoerig welkomstwoord vermeldde de loco-bur gemeester dat die middag ook de ontvangst had plaatsgevonden van een dans groep uit de Weense voorstad Mödling, waarmee Tilburg een jumelage heeft aan gegaan. Verder besteedde hij aandacht aan de groei van de stad en de vele ver anderingen, die daarmee gepaard gaan. Hij memoreerde het voltooide acht- jarenplan en het huidig tien-jarenplan, waarmee het gemeentebestuur hoopt de [154] eretitel „Hart van Brabant" steeds beter waar te maken. Hij gaf uitmg aan zijn vreugde dat de archivarissen voor hun tiende bijeenkomst Tilburg hadden ge kozen. Het verhaal van de geschiedenis van de stad of van het raadhuis wilde hij, nu daarvoor competenter mensen aanwezig waren, niet vertellen. In verband hiermee dankte hij de gemeentearchivaris Drs. H. J. Schurink en zijn medewer kers, de heren J. A. J. Becx en L. Langeweg voor het vele, meestal onopvallende werk dat door hen wordt verzet. In zijn korte dankwoord kwam Drs. C. Th. Loh mann terug op de naam „Hart van Brabant" zoals Tilburg zich graag noemt. Dat is ook de reden waarom de archivarissen hier graag komen en zullen blijven komen. Hij dankte het gemeentebestuur voor de gastvrije ontvangst en de ver leende subsidie. Na deze officiële opening werd eveneens in de burgerzaal een goed gekozen mu zikaal programma uitgevoerd door het gezin van de streekarchivaris van Noord- Kempenland W. Klaasen. Voor de uitvoering gaf de heer Klaasen een kleine uiteenzetting over zijn familie-ensemble dat bestaat uit vader, moeder en negen kinderen. Als het gezin als koor optreedt wordt het gedirigeerd door de oudste zoon, als orkest door de heer Klaasen senior. Uitgevoerd werd voor elk wat wils: klassiek, licht en modern. Behalve koor- en orkestwerk werd ook solowerk (viool en zang) gepresenteerd. Vermeldens waard is dat een van de uitgevoerde volksliederen jaren geleden door de heer Klaasen zelf in Tirol werd genoteerd. Deze opluistering van het tweede lustrum werd bijzonder gewaardeerd. Als uitdrukking van de dank van de collega s bood voorzitter Lohmann mevrouw Klaasen een bouquet rozen aan. In zijn slot woord vermeldde de voorzitter nog de aanwezigheid op deze avond van de heer Mr. A. E. M. Ribberink als waarnemend algemene rijksarchivaris. Spreker waar deerde het bijzonder dat deze een traditie heeft willen handhaven ondanks het feit dat hij als waarnemend directeur van de Rijksarchiefschool de volgende mor gen aanwezig moest zijn bij de opening van de nieuwe cursus. Zaterdagmorgen kwamen de 37 Noordbrabantse en 18 Belgische deelnemers bij een in een van de collegezalen van de Katholieke Hogeschool. De vergadering werd gepresideerd door Dr. L. P. L. Pirenne, rijksarchivaris in Noord-Brabant. In zijn openingswoord stond hij een ogenblik stil bij de bijzondere aandacht die in Tilburg altijd is besteed aan de beoefening van de locale en gewestelijke ge schiedenis, die door mensen als Mgr. Goossens, wijlen Prof. Verberne en thans door Prof. Van den Eerenbeemt steeds werd en nog wordt gestimuleerd. Verder memoreerde hij het overlijden van de heer G. Coomans, die na zijn afscheid van het onderwijs als free lance-archivaris verschillende Brabantse ar chieven heeft geordend. Na enige zakelijke mededelingen, o.a. over het Collo quium De Brabantse Stad dat 23 en 24 november op Bouvigne in Breda zal worden gehouden, gaf hij het woord aan de eerste spreker Dr. H. P. H. Camps, die sinds 1963 bezig is met de bewerking van Het Oorkondenboek van Noord- Brabant. [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 81