HOOFDSTUK III Gemeentelijke archiefbewaarplaats (artikelen 24 en 25, eerste lid, van de wet Artikel 9. 1. Als archiefbewaarplaats in de zin van artikel 24 van de wet wordt bij deze aange wezen het Archiefgebouw aan de Mathenesserlaan. 2. Deze bewaarplaats wordt beheerd door een gemeentearchivaris. HOOFDSTUK IV Toezicht van de gemeentearchivaris op het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen (artikel 25, tweede lid, van de wet) Artikel 10. De gemeentearchivaris is bevoegd, ter uitoefening van het hem bij artikel 25, tweede lid, van de wet opgedragen toezicht, zich te doen vervangen door aan de gemeentelijke ar chiefdienst verbonden hogere of middelbare archiefambtenaren in de zin van artikel 9 van de wet. Artikel 11 De gemeentearchivaris en degenen die hem vervangen of bijstaan, hebben, met inacht neming van de voorschriften ten aanzien van de beveiliging van geheimen, toegang tot de ruimten, waarin de archiefbescheiden worden bewaard. Artikel 12. De gemeentearchivaris ziet toe, dat het beheer van de archiefbescheiden geschiedt over eenkomstig de bepalingen van de wet en van de ter uitvoering daarvan gegeven voor schriften. Artikel 13. 1. De gemeentearchivaris doet van zijn bevindingen bij de uitoefening van het toezicht mededeling aan degene, die door burgemeester en wethouders is belast met het be heer van de archiefbescheiden, alsmede, wanneer hij hiertoe aanleiding vindt, aan burgemeester en wethouders. 2. Bovendien brengt de gemeentearchivaris jaarlijks aan burgemeester en wethouders verslag uit van zijn bevindingen bij de uitoefening van het toezicht gedurende het afgelopen jaar. Artikel 14. Deze verordening treedt in werking op een nader door burgemeester en wethouders te bepalen dag. Met ingang van diezelfde dag vervalt de „Verordening op het Archief der gemeente Rotterdam", vastgesteld bij raadsbesluit van 8 juni 1950 (Gemeenteblad 1950, nr. 57). Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van 14 november 1968. De voorzitter, W. Thomassen De secretaris, J. C. Knap [134] TOELICHTING op het concept van de nieuwe Archief verordening A Igemeen Archiefwet Regeling van de materie, neergelegd in bijgaand concept, is nodig op grond van de op 1 mei 1968 in werking getreden Archiefwet 1962. De desbetreffende bepalingen luiden, artikel 23: „Burgemeester en wethouders dragen zorg voor de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen, overeenkomstig een door de gemeenteraad vast te stellen regeling, welke aan gedeputeerde staten moet worden medegedeeld artikel 24: „Voor de bewaring van de op grond van artikel 5, eerste lid, over te brengen archiefbescheiden van gemeentelijke organen wijst de gemeenteraad een ge meentelijke archiefbewaarplaats aan". artikel 25, tweede lid: „Onder de bevelen van burgemeester en wethouders oefent de gemeente archivaris, overeenkomstig een door de gemeenteraad vast te stellen en aan gedeputeerde staten mede te delen regeling, toezicht uit op het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen, voor zover deze archief bescheiden niet zijn overgebracht naar een archiefbewaarplaats". De bestaande „Verordening op het Archief der gemeente Rotterdam" (Gemeenteblad 1950, nr. 57), welke slechts een gedeelte van de in dit concept geregelde materie bevat, kan bij inwerkingtreding van deze nieuwe verordening vervallen. Begripppen zorg en beheer In verband met een mogelijke verwarring zijn de begripppen „zorg" (artikel 23) en „beheer" (artikel 25, tweede lid) tijdens de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, door de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als volgt nader omschreven: ,,Zorg is de algemene verantwoordelijkheid voor de behartiging van de archiefbelangen. Burgemeester en wethouders moeten dus zorgen voor behoorlijke bergruimten, voldoende inrichting, aanstelling van personeel, formulering van de voorschriften, beschikbaarstel ling van de nodige gelden". „Onder beheer wordt verstaan de taak van degene, die onder de bevelen van burge meester en wethouders de eigenlijke werkzaamheden verricht of door zijn personeel laat verrichten, die aan een goede bewaring, ordening en inventarisatie, raadpleging enz. van de archiefbescheiden verbonden zijn." Andere concepten Door de Vereniging van Archivarissen in Nederland zijn concepten opgesteld en onder de leden verspreid voor: a. een regeling als bedoeld in artikel 23 van de wet; b. een regeling als bedoeld in artikel 25, tweede lid, van de wet. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is in voorbereiding een concept van een gecombineerde regeling ter uitvoering van zowel artikel 23 als 25, tweede lid, van de wet. Genoemde verenigingen wensen de uitvoering van artikel 24 van de wet (aanwijzing gemeentelijke archiefbewaarplaats) in een afzonderlijk raadsbesluit te zien vastgelegd. Het hierbij overgelegde Rotterdamse concept bedoelt het geheel dat op grond van de aan gehaalde wetsbepalingen geregeld moet worden, in één verordening vast te leggen. Indeling verordening Naar het zich laat aanzien zal het concept-VNG bij de indeling van de stof, in de eerste [135]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 71