Het was goed, dat het documentatiecongres 1967, door het Nederlands Instituut voor Documentatie, Efficiency en Registratuur, in samenwerking met de Vereni ging van Archivarissen en de verenigingen van bibliothecarissen, documentalisten en bedrijfsarchivarissen georganiseerd en op 27 september j.l. te Utrecht gehouden de selectie en de organisatie van de vraagstelling als onderwerp had en dat dr. Van der Gouw bereid bleek om als woordvoerder van de nederlandse archiva rissen in een doorwrocht betoog en in de levendige discussie deze vragen toe te lichten. Aan de educatieve oproep gaf Formsma op de hem eigen wijze antwoord met de schitterende in de Fibula-reeks verschenen Gids voor de Nederlandse Archieven. Elders werden cursussen voor amateurs georganiseerd, terwijl ook meer tradi tioneel vele tentoonstellingen aan buitenstaanders enige suggestie gaven van de schatten uit het vaderlands verleden, die in de archieven liggen opgetast. Met het enkel vermelden van de luisterrijke tentoonstelling De Vrede van Breda 1667- 1967 door collega Brekelmans en de zijnen georganiseerd en de tentoonstelling Zeeland en de West in het rijksarchief te Middelburg moge hier worden volstaan. Een uitputtende opsomming van alle door of met behulp van archieven in 1967 georganiseerde tentoonstellingen dient U te worden bespaard. Voor het archiefwezen nieuwe stijl is zo stelde de minister betere behuizing en goed en meer personeel een eis. Aan betere behuizingen wordt op vele plaatsen gewerkt de studie van de Alkmaarse resultaten vulde goeddeels de zeer ge slaagde zomervergadering 1967 en het was daarom zinvol, dat een ervaren bouwheer als collega Renting de Vereniging vertegenwoordigde op de in mei 1967 gehouden Table Ronde des Archives te Kopenhagen, waar het tedere onder werp uit de archief-economie hoe bouw ik een goed archiefgebouw een van de onderwerpen was. Aan het attractief maken van het ambt en het verbe teren van de opleidingen werkt de algemene rijksarchivaris/directeur van de rijks- archiefschool. Door het organiseren van zowel vruchtbare als sfeervolle vergaderingen en ex cursies heeft ook de vereniging in deze een taak met het Archievenblad en de studiedagen als machtige hulpmiddelen. De studiedagen bleven in 1967 achter wege in verband met Septet en zullen dit jaar niet plaats vinden met het oog op het Vie Internationale Archiefcongres te Madrid. In het huidige intermezzo is bezinning op de opzet van dit zo nuttige instituut gewenst. Analyse van capita selecta uit de archiefvakken zal voor de toekomst de voorkeur verdienen boven algemene inleidingen. Op 14 november j.l. besloot U te 's-Hertogenbosch het verplichte lidmaatschap van de Vereniging van Weten schappelijke Archiefambtenaren te handhaven als een waarborg voor de materiële belangen van het vak. Aldus werkend met open oog voor de intellectuele- en materiële belangen van het ambt, wordt een grote traditie verdiept. Het is een eer hier, mede namens U, de collega's Wortel van Alkmaar en mr. De Brakke, van Veere geluk te wensen met de hen verleende koninklijke onderschei ding, gelukwensen ook voor collega Van Son van het rijksarchief te 's-Hertogen- bosch, die op de dag dat hij zijn 50 jaren dienst onder de rijksarchivarissen Smit Korvezee en Pirenne voltooide, bevorderd werd tot ridder in de Orde van Oranje [Nassau. Na het naar menselijke berekening te vroeg overlijden van de ambtgenoten Oos- terbaan en Bloemen, ontvielen ons ook de gepensioneerde collega's Sigal oud- archivans van Vlaardingen, Hazewinkel, oud-archivaris van Rotteram en de vroegere provrnc.ale inspecteur van Zuid-Holland, Van Rheineck Leyssius Re quiem aetemam dona eis. Domine. Dames en heren. Zich bezinnen op de gang van de de mensheid door de tijd is een wezenlijk onder- van de cultuur. Voor een verantwoorde historische bezinning zijn archieven onontbeerlijk. Met de wens, dat in het komende jaar de taakvervulling van de Vereniging en het Nederlandse archiefwezen door Uw steun en inspanning zo goed mogelijk moge plaats vinden, verklaar ik deze vergadering voor geopend. Verslag van de vergadering gehouden in Nijmegen op vrijdag 14 juni 1968. Aanwezig 53 leden. De voorzitter opent de vergadering om 10.30 in een collegezaal van het Prekli nisch Hoofdgebouw van de Katholieke Universiteit met een toespraak (zie hier achter p 7), waarin hij een resolutie voorstelt, waarbij de vergadering aan de af tredende algemeen rijksarchivaris dr. J. L. van der Gouw haar grote spijt betuigt, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien zijn ontslag te vragen, hem dank betuigt voor de door hem in zijn hoge funktie geschonken vriendschap en bezielde leiding en uiting geeft aan haar hoop, dat de hem geschonken talenten optimaal beschikbaar zullen blijven. Deze resolutie wordt bij acclamatie aangenomen. Vervolgens benoemt de vergadering met algemene stemmen de collega's Van de Water en Wondaal tot leden van de kas-commissie, waarmee het huishoudelijk deel van de vergadering wordt besloten. De heer C. A. M. Graafmans van het bureau voorlichting van de Katholieke niversiteit krijgt het woord en geeft een kort overzicht van de geschiedenis van deze universiteit en haar plannen voor de toekomst. De groei van het aantal studenten van 1000 in 1950 naar 7500 in 1968, een aantal, dat thans met 800 a 00 studenten per jaar toeneemt, maakt het nemen van bijzondere maatregelen noodzakelijk. Deze bestaan in de bouw van een nieuw Universiteits-komplex op het landgoed Heyendaal. Tot dit komplex behoort het Preklinisch Hoofdgebouw [5] [4]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 6