Examens Wij ontvingen Personalia archief van die instelling overgebracht, onder voorwaarde dat de stukken uit sluitend voor wetenschappelijke doeleinden en zonder aanduiding van namen van ondersteunde personen geraadpleegd mogen worden. Ook werden overgebracht de archieven van de gemeentelijke H.B.S. 1870-1947, de Politie 1887-1931 en de Stadsschouwburg 1944-1955. In bewaring ontvangen werd het archief van het R.K. Armenhuis in den Nieuwenhof 1745-1959. In samenwerking met het Instituut voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Utrecht werd onder leiding van prof. dr. W. Jappe Alberts begonnen aan de transcriptie van het derde register der raads- verdragen (1436-1455). Aan de regesten der raadsverdragen uit de 17e eeuw werd verder gewerkt. De gemeenschappelijke studiezaal van stadsarchief, stadsbiblio theek en openbare bibliotheek werd 4577 (v.j. 3923) maal voor wetenschappelijke of studiedoeleinden bezocht. Het gemeenschappelijk bezoekersregister telde 10.294 handtekeningen. Nieuw Ginneken. De vernietiging van stukken uit het volgens het decimaal re gistratuurstelsel geordende archief vond in 1965 voortgang wat betreft stukken over onderwijs en militaire zaken. Op verzoek van de gemeentesecretaris stelde de archivaris dr. F. A. Brekelmans een plan op voor een gedenkboek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der gemeente op 1 januari 1967. Aan overheid en particu lieren werden inlichtingen van uiteenlopende aard verschaft. Tilburg. Een akte van 1295, tot dusverre de oudste oorkonde in de archiefbewaar plaats, werd op 11 augustus 1965 overgedragen aan de rijksarchivaris in Noord- Brabant, omdat het charter bleek te behoren tot het aldaar gedeponeerde oudste archief van de Hervormde kerk te Waalwijk. Voorlichting der bezoekers, post- behandeling en inlichtingendienst, inventarisatie en administratie, indicering en ca talogisering, alsmede het bijhouden en aanvullen der kaartsystemen, werkdossiers, prentencollectie en knipselverzameling vormden naast historisch onderzoek wederom de normale dagtaak. Bijzondere aandacht werd besteed aan de collectie bidprentjes. Een gids voor het gemeentearchief werd samengesteld. Het aantal bezoekers bedroeg 231 (v.j. 184), die 1440 (v.j. 1250) bezoeken brachten. Utrecht. Verblijdend was in 1965 de toeneming, zowel procentueel als kwalita tief, van het leeszaalbezoek en de stijging van de belangstelling voor de openbare en kosteloos toegankelijke archieffondsen. De voorbereiding tot realisering van een nieuwe behuizing werden, op papier althans, voltooid. Een foto van de maquette van het ontworpen archiefgebouw werd in het verslag opgenomen. Het actuele gebrek aan werkruimte werd aanzienlijk verminderd door de inrichting van het pand Voorstraat 5 tot nood-archiefkantoor. Door gebruikmaking van de aldaar aanwezige etalageruimte voor bescheiden exposities kon de aandacht van het publiek op de informatieve mogelijkheden van het archief gevestigd worden. Aan de informatieve dienstverlening werd door alle archiefambtenaren meege werkt en door de invoering van een duidelijke taakverdeling bij inventarisatie, klappering en beschrijving heeft bovendien ieder de inventarisatie van een archief ter hand genomen (o.a. Waalse Gemeente, Koninklijke Utrechtse Mannenzang Vereniging, Departement Utrecht van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen). Het aantal bezoekers bedroeg 449 (v.j. 540), die 2000 (v.j. 1391) bezoeken brachten. [162] Bij beschikking van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk van 4 november 1966 is op eigen verzoek ontslag verleend aan dr. A. J. van de Ven, lid van de examencommissie. Tot zijn opvolger is benoemd drs. J. Fox. Op 24 januari 1967 werd het examen van archiefambtenaar tweede klasse behaald door drs. J. Kluiver te Middelburg, J. H. M. van Geene te Voorburg en W. E. M. Bauwens te Hulst. In juli werd het examen eerste klasse eerste gedeelte behaald door drs. J. A. K. Haas te Heerlen, drs. P. H. J. van der Laan te Amsterdam, mr. O. Schutte te 's-Gravenhage en drs. B. Woelderink te Krimpen aan de IJssel. Het diploma ar chiefambtenaar tweede klasse werd verworven door mej. M. J. van den Bosch te Abcoude, H. van Bavel te Heeswijk, O. A. M. W. Hartong te Hoogezand, mej. H. M. M. van Kollenburg te Den Bosch, J. W. van Petersen te Warnsveld, mej. J. H. Jansen te Arnhem en W. Th. J. P. M. Keune te Heerde. C. Bussels, Inventaris van het oud-archief van de stad Hasselt, Brussel, 1966. A. Verkooren, Inventaire des chartes et cartulaires des Duchés de Brabant et de Limbourg et des Pays d'Outre-Meuse, Hie partie, tome II, Brussel, 1966. G. Hansotte, Les charbonnages d'Abhooz et Bonne-Foi Hareng a Hestal, Brussel, 1966. G. Hansotte, Les laminoirs de l'Ourthe a Sauhaid, Brussel, 1966. J. Buntonx, Inventaris van het archief van de Raad van Vlaanderen, Brussel, 1966. Groningen. De heer W. K. van der Veen, hoofdcommies bij het gemeente-archief, belast met het toezicht op de archieven der Hervormde gemeenten in de classes Groningen en Winschoten, is tevens benoemd tot archivaris der Hervormde ge meente te Groningen. Rotterdam. Op 29 april nam mej. G. W. J. Verveen, sedert 1 oktober 1948 werk zaam aan het archief, laatstelijk als beheerster van de topografische atlas, afscheid wegens haar aanstaand huwelijk met de heer J. G. B. Nieuwenhuis. Met ingang van 1 februari 1966 werd benoemd tot adjunctcommies de heer J. C. Okkema. Per 1 april werden aangesteld de heren Th. J. Poelstra tot commies en R. Ratsma tot eerste commies. Met ingang van 1 mei kwam in dienst de heer J. C. Otte als eerste commies en tenslotte trad op 1 juni tot het corps toe de heer drs. B. Woel- [163]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 32