zustervereniging heeft van deze, onze vereniging erende uitnodiging (de eerste tot een vastelands collega gericht) een echte uitwisseling gemaakt. Immers, schonk op 14 oktober 1966 tijdens de archiefdagen de secretaris der Engelse archivarissen- vereniging, Peter Walne, M.A., F.S.A. F.R. Hist. S., County Archivist van Hert fordshire County Council ons in Den Haag 'Some sidelights on Dutch History in an English County Record Office', men stelde tijdens de excursie naar Westmorland in Kendal in de County Hall aan de orde 'the use of Melinex in storage of docu ments'. De toepassing van de nieuwe charterberging, die intussen reeds in novem ber was behandeld in een bijeenkomst van restaurateur-binders van Engeland in het Brits Museum te Londen, werden gedemonstreerd naar Engels en Nederlands model door dr. R. C. McGregor van I.C.I., mr. John Pye, restaurateur van de Joint Archives Committee en ondergetekende als auctor intellectualis. Bij de ge- dachtenwisseling bleek dat deze Nederlandse vinding met als basis een Engelse kunststof veel instemimng had gevonden. Verder experimenterend was door de Engelse collega's als verbetering in de open zijkanten een vloeipapieren stofrand ter bescherming aangebracht zonder dat de ventilatiemogelijkheid daardoor werd ontnomen. De bezichtiging van de archiefdepots, welke weliswaar in oude gebouwen waren gehuisvest de naam en de voormalige functie van dat te Carlisle 'the Castle' laat aan duidelijkheid niets te wensen over bracht aan het licht dat naast de inventarisatie ruime aandacht wordt besteed aan conservering en berging. Opmerkelijk levendig waren de voordrachten op zaterdag 8 april over de Schotse archieven door respectievelijk mr. John Imrie, beheerder van het Scottish Record Office, en van mr. Richard Dell, stadsarchivaris van Glascow. De gelegenheid, welke voor mij na het congres nog openstond enkele archieven te gaan bezichtigen, heb ik benut door de archieven van beide bovengenoemde Schot se collega's in Edinburgh en Glascow te bezoeken. Het behoeft nauwelijks betoog, dat ik in de mate van mijn kunnen voor deze uit zonderlijke zorgvuldige ontvangst, waarmede onze vereniging, haar voorzitters en dienst medegenodigde echtgenote werden geëerd, de chairman, mr. G. F. Osborn, F.L.A. en zijn medebestuursleden en de collega's de dank heb overgebracht. M. P. van Buijtenen Gemeente- en waterschapsarchieven Arnhem. Het verslag over 1965 noemt enige tentoonstellingen, welke door de archiefdienst verzorgd werden. Van 16 augustus t/m 10 september waren in de studiezaal t.g.v. het 60-jarig bestaan van de VVV-Arnhem 'Groeten uit Arnhem' geëxposeerd, die door ruim 2300 personen werden bezocht. De archivaris schreef gedenkboekjes bij het 100-jarig bestaan van het Stedelijk Muzieklyceum en het [160] 100-jarig bestaan van de Stadsschouwburg. De voorbereiding voor de uitgave van het eerste deel in de reeks Arnhemse stadsrekeningen, onder redactionele verant woordelijkheid van prof. dr. W. Jappe Alberts uit Utrecht, kwam in een beslis send stadium. Het archief werd bezocht door 136 personen, die 604 bezoeken brachten. Breda. In 1965 werden de bijlagen der stadsrekeningen 1693-1738 beschreven. Met de inventarisatie van het nieuw-archief werd voortgegaan. Het aantal bezoe kers bedroeg 164 (v.j. 173), die 1169 (v.j. 1188) bezoeken brachten. Een aantal dissertaties en scripties is aan de hand van het Bredase archiefmateriaal in be werking. Gouda. De inventaris van het oud-archief werd in 1966 gedrukt en verspreid. De klapper op het volkstellingsregister 1830 kwam gereed en enige registers werden van indices of inhoudsopgave voorzien. Het archief werd bezocht door 65 (v.j. 45) personen, die 403 (v.j. 350) bezoeken brachten. Roosendaal en Nispen. In de vacature van gemeentearchivaris werd in 1965 nog niet voorzien. Door de enorme uitbreiding van archivalia, bibliotheek en verzame lingen heeft de archiefdienst in sterke mate met ruimtegebrek te kampen. Het inventarisatiewerk kon minder aandacht krijgen dan wenselijk is omdat de toe nemende belangstelling voor het archief veel aandacht van de beperkte personeels bezetting vroeg. Het aantal bezoekers bedroeg 116 (v.j. 113), die 456 (v.j. 386) bezoeken brachten. Schiedam. In 1966 kan dankzij een ruimer budget een flink aantal archiefdelen worden gerestaureerd en gebonden. Alle archivalia in de bewaarplaats aan de Korte Haven werden beschreven. Tevens kwam een losbladige inventaris tot stand. De stadstrouwboeken en de doopboeken van de Rooms Katholieke kerk van Kethel werden geklapperd, zodat alle retroacta van de Burgerlijke Stand nu be werkt zijn en daardoor gemakkelijk toegankelijk voor onderzoekers. Het aantal bezoekers bedroeg 154 (v.j. 137), die 581 (v.j. 528) bezoeken brachten. Streekarchivariaat Land van Cuyck. In 1966 werden de archieven van het dorp Cuyk met Heeswijk, van het dorp Sint Agatha en van de gemeente Cuyk en Sint Agatha tot aan de invoering van het registratuurstelsel der V.N.G. geordend en beschreven, alsmede het archief van het dekenaat en de parochie Cuyk. De orde ning van de archieven der voormalige gemeenten Escharen, Linden, Maashees en Sambeek werd voortgezet, alsook die van het archief van het klooster Sint Agatha. Het aantal abonnées van het driemaandelijkse tijdschrift Merlet1 groeit gestaag. Maastricht. In 1965 bereikte de reservebewaarplaats op de parterreverdieping van het stadhuis het maximum van haar opnamecapaciteit. In een tweede reservedepot zou wellicht een tijdelijke oplossing te vinden zijn, maar het streven blijft gericht op een ruim, goed ingericht archiefgebouw met brandvrije bewaarplaats. Na de voltooiing van de restauratie van het oud-archief en het archief uit de Franse tijd is begonnen met de restauratie van de archieven der Armentafelen. In verband met de opheffing van de Sociale Raad Maastricht m.i.v. 1 januari 1965 werd het 1 Zie Ned. Archievenblad 1965, blz. 222. [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 31