r 159] efficiënte indruk. Het is verbazingwekkend dat dit alles met inbegrip van de meu bilering kon geëffecteerd worden voor een bedrag van slechts D.K. 9 miljoen. Het is opvallend dat in het landesarkiv zoveel locale archivalia zijn ondergebracht, o.a. een groot aantal gemeentearchieven en alle kerkelijke parochiale registers (doop- en trouwboeken enz. in Denemarken is de kerk Staatskerk). Openbare gemeentelijke archiefbewaarplaatsen, zoals wij die kennen, zijn in Denemarken niet tot ontwikkeling gekomen. In het raadhuis van Kopenhagen bevindt zich een stadsarchief onder leiding van stadsarchivaris dr. Sigurd Jensen, die zo bereid willig was ons als individuele bezoekers zijn archief (ook ijzeren roosterbouw) te laten zien. Veel werkelijk oude stukken zijn niet aanwezig; het grootste gebruik van het archief wordt gemaakt door de administratie, welke zelfs in vele gevallen haar jongste archivalia reeds daar heeft ondergebracht. De stukken verlaten het gebouw en keren er in terug via de expeditieafdeling. Behalve in Kopenhagen zijn er alleen in Aarhus en in de binnen Groot-Kopenhagen gelegen zelfstandige ge meente Frederiksberg stedelijke archiefdiensten. Zij tenslotte vermeld dat onze Deense gastheren zich ingespannen hebben om ons verblijf in hun vriendelijke land zo prettig mogelijk te maken. Op 9 mei ontving de Vereniging van Deense Archivarissen het gezelschap op een receptie in de fraaie Harsdorffzaal van het Rijksarchief (in een deel van het grote Christiansborgcom- plex), alwaar in vitrines een keur van archivalische pronkstukken van grote histo rische waarde was geëxposeerd. Op de avond van die dag werd door de minister van Culturele Zaken, mevrouw Bodil Koch, in het slot Christiansborg (Parlements gebouw een banket aangeboden. De gastvrouwe richtte zich op een bijzonder charmante wijze tot haar gasten. Op 10 mei werd de lunch op invitatie van de directie gebruikt in de ontvangstruimte van de Carlsberg Brouwerijen. Door de familie Jacobsen is bepaald dat de winsten van Carlsberg gebruikt zouden worden voor de bevordering van wetenschappelijke en culturele doeleinden. Aan de Carlsberg Stichting zijn o.m. te danken de Ny Carlsberg Glyptothek met haar vele kunstschatten en de restauraties van de sloten Frederiksborg en Kron- borg enz. Het drinken van Carlsbergbier in Denemarken is een cultuur-minnende daad geworden. Zoals gemeld had de laatste congreszitting op 11 mei plaats in het slot Kronborg. Zij vormde een intermezzo tijdens een aantrekkelijke excursie met bussen langs de kust (Deense Rivièra), Hornbaek, het witte koninklijk slot Fredensborg (waar het Koninklijk paar juist uitreed) en het slot Frederiksborg te Hillerpd. Het Deense landschap had zich niet schoner kunnen laten zien dan toen, in schitterende voor- jaarstooi onder de best mogelijke weersomstandigheden. De Rijksarchivaris dr. J. Hvidtfeldt bood daarbij een rijkelijk voorziene Deense lunch aan in het schitterend aan de Sontingang gelegen hotel 'Marienlyst' te Elseneur. R. A. D. Renting en J. H. de Vey Mestdagh [158] Verslag van de feestelijke herdenking van 100 jaar gemeentearchief te Roer mond door het Benelimconvent van archivarissen op 17 december 1966. Een veertigtal leden-archivarissen uit België, Duitsland en Nederland nam aan deze bijeenkomst deel. Vooraf voerde de gemeente-archivaris, J. G. F. M. G. baron van Hövell tot Westerflier de aanwezigen rond in de Munsterkerk. In de middag vond op het stadhuis de feitelijke herdenking plaats. Na de verwel koming gaf burgemeester mr. R. Höppener een beschouwing over de betekenis van de benoeming van J. B. Sivré tot archivaris, nu precies 100 jaar geleden, over de wetenschappelijke en andere taken van een archiefdienst en over de rol van de archivaris-publicist. Drs. M. K. J. Smeets, oud-archivaris van Roermond, herdacht J. B. Sivré, Roer- mond's eerste archivaris, een autodidakt, die via het controleurschap van de be lastingen en het directoraat van de gasfabriek dank zij zijn archivalische belang stelling tot deze positie kwam. Buiten zijn eigenlijke dienst was Sivré ook beheerder van het archief van het Overkwartier van Gelre. Achteraf werd hij tot rijksarchi varis benoemd voor het Roermondse depot. Hierna besprak de gemeente-archivaris, baron Van Hövell tot Westervlier, de zg. Roermondse archiefkwestie, op afwijkende wijze behandeld in het boek van col lega Bloemen.1 De heer van Oert overhandigde namens de firma Leiter-Nypels het werk van C. Bloemen: De Roermondse archiefkwestie. Tijdens het diner bood het gemeentebestuur bij monde van wethouder ir. J. P. Planje dit boek aan de leden aan. Namens de vereniging van archivarissen in Nederland voerde de voorzitter dr. M. P. van Buytenen het woord. Van de zijde van de Duitse collega's werd door dr. Brandts de wens uitgesproken in de aktivi- teiten van het Benelimconvent te worden betrokken, wat met krachtige bijval ontvangen werd. De heer Bloemen werd tot voorzitter gekozen, hierin bijgestaan door de heer Schrammen. Hierna werd de bijeenkomst besloten. Jaarvergadering van de Society of Archivist te Carlisle 6-8 april 1967 Bij de menigvuldiger wordende internationale contacten op wetenschappelijk ge bied in een Europa op weg naar eenheid, worden bezoeken aan congressen steeds meer tot routinebezigheden met soms sterk wisselende uitkomsten. Onder de rela tief vele, welke ik uit hoofde van onderscheiden functies mocht bijwonen, zou ik voor dat der Engelse collega's in Carlisle het 'albo notare' willen reserveren. Er was hier niet slechts sprake van een goed verlopend en perfect sluitende congres van vakgenoten, waarin het vakinteresse en de touristische nieuwsgierigheid ge lijkelijk hoge bevrediging konden vinden, maar de practische zin der Engelse 1 Deze kwestie zal nog in het Archievenblad behandeld worden.

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 30