Het Gelders oudheidkundig contactbericht Kroniek verschijnt vier maal per jaar als tijdschrift van het Contact van Gelderse oudheid kundige Verenigingen en -Musea, in samenwerking met de Vereniging Gelre. Het blad bevat niet alleen nieuws betreffende de vele oudheidkundige verenigingen en musea, die in Gelderland bestaan, maar het houdt ook ieder die belang stelt in de Gelderse historie op de hoogte met wat er in deze provincie op oudheidkundig gebied gedaan wordt. Artikelen over historische personen en monumenten, boekbesprekingen en -aan kondigingen, vermelding van belangrijke historische publicaties in kranten en tijd schriften, een agenda van oudheidkundige evenementen; deze en meer zaken, die ook voor de beroeps- of amateur-historicus van belang zijn, komen in dit blad, dat voor Nederland uniek genoemd mag worden, aan de orde. Het Contactbericht wordt in omvang van als regel 32 pagina's gedrukt op prima papier bij de drukkerij De Hoop n.v. te Zutphen. De prijs is slechts 4,— per jaar. De abonnee ontvangt daarvoor elk kwartaal een fraai geïllustreerd tijdschrift in een aantrekkelijk omslag. De redactie wordt gevormd door; E. J. Jansen, Hogestraat 7, Dieren, tel. 08330- 4692; Jhr. M. V. Beelaerts van Blokland; Drs. P. J. Meij en E. J. van Ebbenhorst Tengbergen (eindredacteur). Het Contactbericht is het officiële orgaan van het in 1957 gestichte Contact van Gelderse oudheidkundige Verenigingen en -Musea. Deze organisatie wil stimule rend werken voor deze verenigingen en musea en de samenwerking bevorderen tussen hen, die de Gelderse historie beoefenen. Het initiatief werd indertijd genomen door de Oudheidkundige Kring 'Rheden- RozendaalHet Contact ontwikkelde zich voorspoedig; zo verscheen vanaf het begin het Contactbericht, later ook de museumgids 'Gelderland bewaarde Jaarlijks wordt een z.g. Contactdag georganiseerd, waar de leden der oudheidkun dige verenigingen en oudheidkamers in Gelderland elkaar ontmoeten. Het Provin ciaal Bestuur, dat jaarlijks een subsidie van 25.000,— voor de Gelderse oudheid kamers beschikbaar stelt, maakt bij de verdeling daarvan gebruik van de diensten van een adviescommissie uit dit Contact. Voor een cursus voor amateur-historici, door het Contact in de voorlaatste winter te Arnhem georganiseerd, bestond veel belangstelling. In oktober 1967 wordt in het Stedelijk Museum te Zutphen het 10-jarig bestaan van het Gelders Oudheidkundig Contact gevierd, o.m. met de opening van een tentoonstelling 'Schatten uit Gelderse Musea'. Dit ieder Gelders museum wordt daar een voorwerp geëxposeerd. Dat belooft een bijzondere tentoonstelling te worden! c T T E. J. J. [140] Jaarverslagen van de Rijkscommissie voor vaderlandse geschiedenis over 1962-1965 De Commissie herdacht in 1962 het feit, dat zestig jaar geleden de grondslag voor de Rijks Geschiedkundige Publicatiën werd gelegd toen bij K.B. van 26 maart 1902 de Commissie van Advies voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën werd ingesteld.' In de O.K.W.-Mededelingen van 24 maart 1962 verscheen van de hand van de directeur van het Bureau een herdenkingsartikel. In 1962 werd aan de reeds lange lijst van in bewerking zijnde uitgaven toegevoegd: Documenten betreffende de regering van koning Willem I, 1813-1840, door J. Steur. Deze publicatie kan gelden als aanvulling op Colenbranders Gedenkstukken, maar zij zal ook stukken van economisch-historische en koloniaal-historische aard be vatten. In 1963, 1964 en 1965 werden geen nieuwe opdrachten verleend. De bestaande 28 uitgaven- zullen naar verwachting nog gedurende jaren voldoende zijn om het werk aan 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën gaande te houden. Prof. Boleslaw Szczesniak van de Universiteit van Notre Dame, Indiana, U.S.A. vroeg toestemming tot een vertaling in het Engels van Pieter van Dam's Beschrij- vinge van de Oostindische Compagnie (Grote Serie nrs. 63, 68, 74, 76, 83, 87 en 96). Hij meent, dat de grote verdiensten, die de compagnie eeuwenlang gehad heeft door haar economische activiteit en beschavingsarbeid, ook onder de aandacht moeten komen van historici die de Nederlandse taal niet kennen. De gevraagde toestemming werd aan prof. Szczesniak verleend. Hij wil beginnen met dat ge deelte van het werk dat de betrekkingen van de O.I.C. met China behandelt. In 1963 kwam een nieuwe regeling betreffende het auteursrecht op 's Rijks Ge schiedkundige Publicatiën tot stand. Daardoor zal het auteursrecht van het Rijk, dat altijd in de bedoeling heeft gelegen, juridisch beter verzekerd worden. De Commissie heeft zich bezig gehouden met een naar aanleiding van de be oefening der contemporaine geschiedenis gerezen kwestie. De onderzoekingen en de bronnenpublicaties, ook die van de Commissie, beginnen meer en meer de tijd te naderen waarin nog levende personen een rol hebben gespeeld. De vraag deed 1 Vier jaar later, toen slechts het Overzicht van de door bronnenpublicatie aan te vullen leemten der Nederlandsche geschiedkennis en de delen I en II van Colenbranders Ge denkstukken der algemene geschiedenis van Nederland van 1795 tot 1840 verschenen waren werd de Commissie in de Verenigde Staten reeds als navolgenswaardig voorbeeld voor ogen gesteld, zie Ned. Archievenblad 1965, blz. 207. 2 Nog 27 na het verschijnen van het Diarium van Egbert Alting, 1553-1594, uitgegeven door dr. W. J. Formsma en mr. R. van Royen. [141]

Nederlandsch Archievenblad | 1967 | | pagina 21