Berichten neat facienda juxta canonum instituta, non obstantibus quibuscunque constitu- lionibus apostolicis ac statutis et consuetudinibus contrariis, auctoritate apostolica liberam tenore presentium concedimus facultatem' .«2. A. Johanna Maris 112 Gisbert Brom, Bullarium Trajectense, I, biz. 353, no. 836 [172] Afscheid mr. H. Hardenberg In de stijlvolle omgeving van de balzaal in het voormalige paleis aan de Kneuter dijk te 's-Gravenhage nam op 1 september 1.1. de Algemene Rijksarchivaris mr. H. Hardenberg afscheid van collega's, bezoekers en belangstellenden. De keuze van deze ruimte was dubbel geslaagd omdat de scheidende functionaris de geschiedenis van dit gebouw heeft behandeld in de tweede druk van de beschrij ving van de hand van zijn ambtsvoorganger jhr. mr. D. P. M. Graswinckel. Een indrukwekkende rij van sprekers bracht de afgetreden Algemene Rijksarchivaris hulde voor zijn verdiensten voor de geschiedbeoefening in Nederland in het al gemeen en de wijze waarop hij zich in vele jaren van zijn taak heeft gekweten in het bijzonder. Na Zijne Excellentie Minister mr. M. Vrolijk, voerde dr. W. J. Formsma, rijksarchivaris in Groningen, het woord als voorzitter van het werkcomité en, bij ontstentenis wegens ziekte van de voorzitter van de Vereniging van archiva rissen in Nederland, namens de collega's archivarissen. Drs. L. J. van der Gouw verrichte zijn eerste openbare daad als Algemene Rijksarchivaris in een geestige speech van dankbetuiging voor de verleden prestaties en van verwachting voor de toekomende werkzaamheden. Dr. F. B. M. Tangelder, directeur van het bureau voor Vaderlandse Geschiedenis, memoreerde als buurman in het gebouw de lang durige aangename samenwerking. J. K. H. de Roo van Aldewerelt, brigade gene raal b.d. tit., sprak als voorzitter van het Koninklijk Genootschap voor Geslachts- en Wapenkunde en tevens uit naam van alle andere bezoekers van het Algemeen Rijksarchief. De stem van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond werd vertolkt door het medebestuurslid dr. D. P. Oosterbaan, archivaris van de ge meente Delft. Dr. E. Sabbe, voorzitter van de internationale Archiefraad en Algemeen Rijksarchivaris van België, bracht de hulde uit de internationale ar chiefwereld over. Tenslotte dankte mr. H. Hardenberg alle aanwezigen voor de betoonde belang stelling en de sprekers voor hun vriendelijke woorden. Het honderdjarig bestaan van hel Rijksarchief in Limburg Op 1 april j.l. herdacht het Rijksarchief in Limburg het feit, dat honderd jaar geleden dit archiefdepöt gesticht werd. Op 11 november 1865 werd namelijk door de Provinciale Staten van Limburg het besluit genomen om een Provinciale Ar chivaris te benoemen, die het oud archief zou beheren, terwijl tevens besloten [173]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 59