Boekbespreking Mr. G. J. ter Kuile, Oorkondenboek van Overijssel. Regesten 7971350. I 7971250), II (12501300), N.V. Uitgevers-maatschappij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle 1963 en 1964. In de inleiding geeft de Schr. een beknopt overzicht van de lange voorgeschiedenis dezer publicatie. Reeds in 1873 verscheen in eerste aflevering van het „Register van Overijsselsche oorkonden"; in 1897 werd er een plan ontworpen voor de uit gave van een oorkondenboek van het Sticht Utrecht, waarbij tegelijkertijd een van het Nedersticht en een van het Oversticht zou verschijnen. Nadien zijn de heren Muller en Brom hun eigen weg gegaan. In 1935 promoveerde Ter Kuile op een proefschrift 'Inleiding tot een oorkondenboek van Overijssel'; in 1937 verschenen voorbereidende studiën over dit onderwerp van zijn hand en in 1938 begon hij in de VMORG. met de publicatie van oorkonden, meest in regestvorm, soms ook in extenso. Aanvankelijk beschouwde de Schr. deze uitgave als een voorbereiding tot een volledig oorkondenboek, maar mede door de verschijning van het oor kondenboek van het Sticht Utrecht tot 1301 liet hij dit denkbeeld varen. Van het 'definitieve', in boekvorm uit te geven werk zijn nu twee delen (tot 1300) verschenen. Zij bevatten uitsluitend regesten en zijn elk voorzien van een respec tabele lijst van verkort aangehaalde litteratuur. Met name de regionale geschieds- vorsers zullen er veel profijt van kunnen trekken. De inhoud der oorkonden is uitvoerig weergegeven en de vermelding der reeds bestaande drukken en regesten munt uit door volledigheid en nauwkeurigheid. Beide delen zijn voorzien van een aantal fraaie afbeeldingen van oorkonden voor een groot deel in het buitenland aanwezig en besluiten met een index van persoons- en plaatsnamen. Het zij mij veroorloofd over dit werk een opmerking van algemene aard te maken. Zoals de Schr. in de inleiding vermeldt, heeft hij met betrekking tot de toelichtende aantekeningen bij de oorkonden tussen 797 en 1250 volstaan met een verwijzing naar zijn toelichtingen in de VMORG. Dit nu vind ik minder juist: waar deze publicatie als een definitieve beschouwd moet worden, dienen belang rijke toelichtingen, b.v. inzake datering of echtheid, hierin wel degelijk wederom opgenomen te worden, te meer daar niet iedereen direkt de VMORG. tot zijn beschikking heeft. De tekst van No. 423 heb ik met opzet uit het OB. Sticht weggelaten. Hij is eerder in de 15e eeuw te stellen, zoals o.m. de genoemde munteenheden bewijzen. De naam van de oorkonder moet dan ook een latere substitutie zijn. De bij Racer gepubliceerde tekst is trouwens voorzien van de datum 4 Juni 1428. F. KETNER. [76] Berichten GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Breda. Het jaarverslag 1964 doet nog eens uitkomen, dat Breda een Oranjestad is en dat de archivaris zich zulks bewust is. Collega Brekelmans reisde naar Orange en naar Diest en legde daar nuttige contacten. Ook zorgde hij ervoor, dat de overlijdensdatumvan koningin Wilhelmina op het Baroniemonument werd in gevuld. De in 1962 door G. J. Rehm samengestelde gids voor het genealogisch onderzoek in de archieven van Breda, Ginneken en Princenhage werd in rotaprint gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Voltooid werd de inventarisatie van het archief van het gemeentelijk energie- en waterbedrijf 18581930. Een voorlopige inven taris kwam gereed van het archief der gemeentepolitie 18451925. De inventaris van het archief der Evangelisch-Lutherse gemeente door D. Dooremans is in middels verschenen. Begonnen werd met de inventarisatie van het archief der gemeente Breda van 1811 tot 1925. Bij het doorlezen van de staat van aan winsten van het archief 1964 treft men steeds verwijzingen aan naar het in 1963 gepubliceerde Overzicht van de archieven en collecties berustende in de archief bewaarplaats der gemeente Breda1. De meeste vallen onder de afdelingen IV. Collecties (en familie-archieven) en V. Collectie Varia. Het aantal archief- bezoekers bedroeg 173 (v.j. 187), die 1188 (v.j. 1318) bezoeken brachten. In het verslagjaar overleed op 18 juni een der oudste archiefbezoekers, de heer D. A. de Stoppelaar, schrijver van courantenartikelen over historische onderwerpen. Gouda. In 1965 kwam de inventaris van het oud-archief van de stad gereed. Zij heeft het stadium van proefdrukken reeds bijna gepasseerd. Geklapperd wer den de Requestboeken 16111795 en het kohier van de gedwongen geldlening van 1517. De aanwinsten voor de archieven bestonden uit enige stukken uit het archief van het Bestedelingenhuis en stukken uit de periode 19401945. Het archief werd bezocht door 45 personen, waarvan 34 van buiten de stad. Zij brachten in totaal 350 bezoeken. Nieuw-Ginneken. De in december 1963 in gebruik genomen archief-bewaarplaats in het nieuwe gemeentehuis voldeed in 1964 in vele opzichten: zij is droog, licht en ruim. Te betreuren is het evenwel, dat er geen ruimte is voor een tekeningen- kast, zodat de tekeningen opgerold op de rekken moeten blijven liggen. De vernietiging van stukken, geborgen volgens het decimale registratuurstelsel, werd opgeschort totdat in de nieuwe bewaarplaats een bevredigende opstelling van alle 1 Zie Ned. Archievenblad 1964, blz. 4243. [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 42