vaarten en beden 14351777, haardtellingen van het kwartier Antwerpen waar onder Breda en Bergen op Zoom. In het archief van het Heerlijkdomein vindt men de leenboeken van het burggraafschap. Munt, tol en warandkamers met reken boeken uit het begin der 16de eeuw. Ook is er een grote collectie publicatiën van het centraal bestuur in Brussel. B. De rekenkamer. Hiervan is een beknopte maar goede inventaris door Denucé die echter niet de kwitanties heeft opgenomen waarin men toch vaak afrekeningen vinden kan met mensen die voor de stad hebben gewerkt en rekeningen van lagere ambtenaren, b.v. van de ontvanger van het issuerecht 15851589. C. De tresorie. In dit archief ook zaken van algemeen belang, b.v. de bedijking van Zuid-Beveland na overstromingen in 1530. D. Vierschaar. Hierin de civiele en criminele rechtspraak sinds 1533, alsmede de poortersboeken met lijsten van nieuwe poorters die voor de vierschaar de eed aflegden. In de serie vonnisboeken zijn vele handelszaken opgenomen vanaf het midden der 16de eeuw tot het einde van het Ancien Regiem. E. Weeskamer. De rekeningen van het beheer van goederen van wezen werden in het archief op genomen en zijn er vanaf 1576 aanwezig. F. Insolvente boedelskamer. In principe kwamen hierin de archieven van failliete kooplui en ondernemingen, later zijn er ook wel andere fondsen m.b.t. de handelsgeschiedenis van Antwerpen in opgenomen. Het archief loopt van de 16de tot en met de 18de eeuw. Uit de vele documenten blijkt dat Antwerpen deze hele tijd door het economisch centrum van de Zuidelijke Nederlanden is gebleven. Er is zeer veel handelscorrespondentie met het Noorden in bewaard. De inventaris is van Denucé. G. Notarieel archief. Dit bestaat uit ongeveer 5000 registers van 1480 tot 1803. De 16de eeuw heeft weinig overgeleverd. Vooral de protocollen van de notarissen-bij-de-beurs bevatten veel zakelijke gegevens. H. Ambachtsarchieven. Na de ontbinding der gilden zijn hun archieven tenslotte bij het stadsarchief terechtgekomen. Voor Nederland is van belang dat van de schippers, waarin sprake is van de beurtdienst op Rotterdam, de vloot te Lillo enz. Het archief van [74] het zeepziedersgilde geeft veel over de concurrentie van Amsterdam en andere steden. I. Kerkelijke en charitatieve instellingen. Hierin de documenten van de kerken en van het bisdom, het beheer van kerke lijke goederen in Bergen op Zoom en Den Bosch van 1581 tot 1583, en charters van de Victorinnen van Biezelinge. Voor de 16de eeuw zijn vooral de certificatieboeken van groot belang. Zij hebben a.h.w. een pendant in Bergen op Zoom. In het einde der 15de euw komen zij uit de schepenprotocollen en vormen een eigen serie. Hierin zijn velerlei gegevens over mensen, dingen, verzonden goederen enz. Een index op deze boeken is dringend nodig. [75]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 41