Maar niet veel meer dan een derde van deze ongeveer 260 km lange grens, is, om het zo maar te zeggen, in het staatsarchief Munster door archivalia vertegen woordigd. Het archief van de heerlijkheid Anholt berust in het archief van de vorst Salm- Salm ter plaatse. Daar Anholt al in 1388 aan de familie van Bronckhorst en Baten burg gekomen is, tot het in 1649 op de vorsten van Salm vererfde, spreekt het van zelf, dat zich hier behalve de beroemde rollen van de Rijntol bij Arnhem uit de 14de eeuw, ook nog vele andere Nederlandse zaken bevinden. Het archief van het graafschap Bentheim vindt u voor het grootste deel op het kasteel van de vorst van Bentheim-Steinfurt in Burgsteinfurt, de rest, de archivalia uit de tijd na 1815, in het staatsarchief Osnabrück. Alleen de archivalia over het wereldlijk- en kerkelijk gezag van de bisschop van Münster bewaard het staatsarchief ip Munster, en hiervan ook alleen die van het centraal beheer, voor zover deze niet geestelijke zaken betreffen en zodoende aan het diocesaanarchief in Münster zijn afgedaan, terwijl van de locale admi nistraties, dat wil zeggen van de ambten, die in de Franse tijd, zoals wij daar straks hoorden, aan de bovengenoemde opvolgende instanties waren afgestaan, de meeste archivalia aan deze ter hand zijn gesteld. Dit is voor het grootste deel onmiddellijk na 1803, maar gedeeltelijk -jammer genoeg -, pas na 1816 gebeurd, dus in een tijd, dat geen enkele van deze vorsten van Napoleons genade nog regeerde, en als gevolg van de financiële regeling tussen Pruisen en de families dezer vorsten, die gedeeltelijk al in de Franse tijd en definitief op het congres van Wenen gemediatiseerd waren. U moet dus de archivalia van de Münsterse administraties in de ambten Ahaus en Bocholt uit de tijd van voor 1803 tegenwoordig in het archief van de vorst Salm-Salm in Anholt zoeken, die van het ambt Dülmen voor het grootste deel in het archief van de domeinen-administratie van de hertog van Croy in Dülmen, en die van het graafschap Salm-Horstmar op de Salm-Horstmarse Rentei of rekenkamer in Coesfeld. Het territoriaal archief van het vorstendom Rheina-Wolbeck, dat maar drie jaren van 18031806 heeft bestaan, waarin ook weer delen der Münsterse ambtsarchieven van Rheine-Bevergern en van Wolbeek belandden, is sinds 1946 in het staatsarchief Münster gedeponeerd. Ook aan de hertog van Arenberg waren archivalia van het Münsterse stichts- beheer in 1803 en nog later onvergegaan, en wel die van het ambt Meppen, dus van het zogenaamd Niederstift Münster van het Emsland, en delen van de centrale administraties, die op deze delen van het Niederstift betrekking hadden. Deze archivalia zijn na de laatste oorlog door de kollega's van het staatsarchief Osnabrück opnieuw geordend en de repertoria daarover vindt u en in Meppen en in Osnabrück. Ik hoop ook voor het staatsarchief Münster een kopie ervan te krijgen. In alle hier genoemde archieven vindt u natuurlijk ook de archivalia van de in deze landen geseculariseerde kloosters en andere kerkelijke instellingen, maar meestal zijn deze fondsen, behalve de charters, niet groot, omdat in de loop van de 19de eeuw de meestal losse dossiers, voor zover ze niet recht en bezit betreffen, op grote schaal vernietigd werden. De series en dossiers over de enkele boerenhoeven en hofsteden bevinden zich meestal nog op de zogenaamde Rentei (rekenkamer) als voorlopers van de moderne akten hierover. Daarom zijn deze archivalia in de gedrukte inventarissen dikwijls niet te vinden. De registraturen uit de 19de eeuw ontbreken daarin steeds! Maar anders bewijzen deze 'Inventare der nichtstaatlichen Archive der Provinz Westfalen'2 als eerste hulp, om zich in deze archieven terecht te vinden, goede diensten, dus de inventaris van de Kreis Borken voor het archief in Anholt, die van Coesfeld voor de archieven in Dülmen en Coesfeld, en de inventaris van de Kreis Steinfurt voor het archief Bentheim-Steinfurt in Burgsteinfurt. Dikwijls is in deze archieven meer aan archivalia te vinden dan in de inventa rissen is aangegeven, vooral in Burgsteinfurt! De archieven weerspiegelen, als zij tenminste nog enigszins intact gebleven zijn, de geschiedenis van het land, waartoe zij behoren, en zodoende weerspiegelt het archief van het sticht Münster ook de geschiedenis van dit land en daarmede tegelijk ook die van zijn betrekkingen met Nederland. De overlevering van deze relaties als wij ze beperken tot echte archivalia, en niet ook willen denken aan de chroniekmatige overlevering, beperkt zich voor de middeleeuwen tot een handvol charters of oorkonden, die, zover zij dag tekenen uit de tijd vóór 1300, alle op enkele uitzonderingen na door de uitgave in het oorkondenboek van het sticht Utrecht of in het Westfalische Ur- 2 Verschenen zijn totdusverre Band 1, Regierungsbezirk Münster Heft 1 Kreis Ahaus, 1899 Heft 2 Kreis Borken, 1901 Heft 3 Kreis Coesfeld, 1904 Heft 4 Kreis Steinfurt, 1907 Heft 4a Kreis Coesfeld, Nachtrage, 1908 Band 2, Regierungsbezirk Münster Heft 1 Kreis Tecklenburg, 1903 Heft 2 Kreis Warendorf, 1908 Heft 3 Kreis Lüdinghausen, 1917 Band 3, Regierungsbezirg Minden Heft 1 Kreis Warburg, 1929 Beiband 1, Regierungsbezirk Münster Heft 1 Kreis Borken, fstl. Archiv in Anholt, 1902 Heft 2 Kreis Coesfeld, fstl. Kammer in Coesfeld und herzgl. Dom. Adm. in Dülmen, 1904 Beiband 2, Regierungsbezirk Minden, 1 Archiv des bischöfl. Gen. Vikariats in Pader- born, 1920 Beiband 3, Regierungsbezirk Münster, Bischöfl. Diözesanarchiv in Fünster, 1937. [42] [43]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 25