rechterlijke en notariële archieven, in de gemeentearchieven kunnen worden ge deponeerd. Zij profiteert er ook van dat vele archivalia van instellingen en parti culiere personen in de openbare archiefbewaarplaatsen zijn ondergebracht, daar zijn geïnventariseerd en tot gemeengoed zijn geworden. In de laatste tijd zijn o.m. in het Rotterdamse Gemeentearchief terecht gekomen het archief van de Her vormde Kerk van Charlois, het archief van de Volksuniversiteit, de particuliere papieren van oud-wethouder J. Meertens en het uitermate belangrijke familie- archief-Groeninx van Zoelen. Dat de archivaris een wetenschappelijke taak heeft is een feit, dat in de eerste plaats wordt aanvaard door de goegemeente. Die stelt zich hem voor als het perka menten mannetje, dat de hele dag zit te studeren in stoffige folianten. De literator schildert hem als het prototype van dorre geleerdheid. De psychiater adviseert een bepaald soort wereldvreemde patiënten een archiefloopbaan te kiezen. Sommige sollicitanten vertellen ter aanbeveling dat ze psychisch getest zijn en archiefwaardig bevonden! Ook de gemeentebesturen zien feitelijk in de gemeentearchivaris meestal meer de wetenschappelijk ambtenaar, de stadshistoricus, dan de administratieve ambtenaar. De wetenschappelijke taak van de archivaris en zijn medewerkers bestaat behalve uit inventarisatiearbeid vooral uit wetenschappelijke onderzoekingen in de archi valia, meestentijds voor derden, soms vrij diepgaand, voordrachten en publicaties, terwijl in dit verband ook gezegd moet worden dat de archivaris q.q. redacteur is van het Rotterdams Jaarboekje. C Educatief ambtenaar In de laatste jaren is meer dan eens ter sprake gekomen, dat de archieven naast hun administratieve en wetenschappelijke taak nog een andere boeiende taak zouden hebben, de educatieve taak, de taak om het archief als culturele instelling bij een groter publiek meer bekend en meer populair te maken, om een groter publiek meer inzicht te geven in de waarde van het werk van de archivaris. In Rotterdam waren we zo stilweg al een eind deze richting opgeslagen met de inrichting van tentoonstellingen in de eigen expositiezalen. Helaas slaan tentoon stellingen in Rotterdam minder aan dan wenselijk ware en daardoor bereikten we tot nu toe doorgaans niet meer dan dat een bepaald select publiek kwam opdagen. Vrijwel tevergeefs hebben we tot nu toe het onderwijs ervoor trachten te interes seren. We zagen slechts enkele leraren steeds dezelfde met groepjes leerlingen. De pers werkt doorgaans mee, soms ook de radio en de televisie; de 2500 leden van het Historisch Genootschap 'Roterodamum' worden op de hoogte gebracht en wij laten een 1500 circulaires uitgaan aan 'vrienden van het archief', dat zijn zij, die eens van hun belangstelling hebben blijk gegeven. Het bezoekersaantal is wel toegenomen maar blijft beneden de verwachting. De meeste bezoekers komen uit een gevoel van heimwee nog naar die tentoonstellingen, waar het materiaal uit onze prentatlas wordt geëxposeerd, dat betrekking heeft op het Rotterdam der herinnering van vóór 1940. 1S8] Hoe kan aan de educatieve taak nu verder inhoud worden gegeven? Met name in Frankrijk heeft men al veel langer met dit bijltje gehakt. Daar legt men de nadruk op de instructieve waarde van en het respect voor originele docu menten2. Bij de Archives Nalionales is sinds 1867 een Musée de l'Histoire de France ondergebracht. In Frankrijk bestaat een bloeiende 'Service éducatif' onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs. In vele moderne archiefgebouwen zijn tentoonstellingszalen en ruimten voor het houden van voordrachten ingericht. Groepen middelbare- en kweekschool-scholieren worden daar ontvangen en dis cussiëren, rondom tafels geschaard, onder leiding van speciale docenten over de betekenis van echte archiefstukken, welke hun worden getoond, of ook wel trek ken de docenten naar de scholen toe pour illustrer les cours d'histoire'. In Joegoslavië worden speciale archiefweken gearrangeerd, waarin overal in het land tentoonstellingen en lezingen worden gehouden en pers, radio, film en televisie worden ingeschakeld om aandacht te wijden aan het archiefwezen3. In Nederland is het zover nog niet De nieuwste Duitse archiefgebouwen bezitten tentoonstellings- en vergaderzalen. Rondreizende tentoonstellingen worden gepropageerd en voor een groot publiek worden smaakvol geïllustreerde boeken uitgegeven, zoals bv. 'Hundert Jahre Stadtarchiv und Stadtbibliothek Braunschweig 1861-1961'. Ook België kent zijn rondreizende tentoonstellingen, zijn vaste archiefmuseum te Anderlecht, terwijl het nieuwe stadsarchief van Antwerpen is uitgerust met ten toonstellings- en vergaderzaaltjes. Bij de planning van archiefgebouwen in Amerika wordt er rekening mede ge houden dat zij veelal het karakter hebben van een historische sociëteit4. Nederland heeft op dit gebied een achterstand. De Rotterdamse tentoonstellingen, sinds 1911 en meer geregeld sinds 1949, kunnen slechts hier en daar worden nage volgd. Het Algemeen Rijksarchief kan bogen op zijn grote jubileumtentoonstelling van 1952 in het Delftse Prinsenhof; het Haagse Gemeentearchief exposeert ge regeld en in enige andere gemeenten zonder eigen accommodatie worden bij bepaalde gelegenheden tentoonstellingen gehouden buitenshuis. Dat het Nederlandse archiefwezen in educatief opzicht te kort geschoten is, is bijzonder duidelijk naar voren gekomen op de op 22 en 23 oktober 1963 te Den Haag gehouden studiedagen voor archief ambtenaren5. Voor Rotterdam zou ik de volgende kanttekeningen willen maken bij de in deze voordrachten geopperde ideeën: de educatieve taak van de archivaris kan nooit zijn hoofdzaak zijn. Zij komt op de derde plaats na zijn ambtelijke en wetenschap pelijke taken. De gedachte zelf ligt in de lijn van de internationale ontwikkeling 2 M. Baudot, 'Expériences franfaises en matière de la mission éducative des archives', Nederl. Archievenblad, 1963, blz. 96 e.v. 3Drs. J. H. Ringrose, 'Het geschiedenisonderwijs en de archieven', Nederl. Archievenblad, 1963, blz. 108 e.v. 4 Victor Gondos jr., 'Archival Buildings', The American Archivist, oct. 1964, p. 467 e.v. 5 Nederl. Archievenblad, 1963, blz. 77 e.v. [189]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 9