steld en is thans gereed gekomen met de bestudering der ontwikkeling van het Botlekgebied. Het spreekt vanzelf dat de in het Archief aanwezige documentatie bronnen hem vele nodige gegevens verschaffen. In het kort wil ik ze opsommen: 1 De algemene bibliotheek bevat naslagwerken en andere werken op vakterrein en algemeen historisch-topografisch terrein. Zij moet voortdurend worden aangevuld en de catalogus moet worden bijgehouden. 2 Er is een grote speciale bibliotheek, waarin alle publicaties, die betrekking heb ben op Rotterdam boeken, gedenkschriften, romans, brochures, pamfletten enz. soms na moeizame opsporing, worden opgenomen. Wanneer deze bibliotheek, na juiste alfabetische en systematische catalogisering, nog meer dan thans tol haar recht zal komen, kan blijken hoe waardevol deze unieke verzameling is. Bijzondere collecties van Rotterdamse jaarverslagen, zowel de gemeentelijke als die van be drijven, instellingen en verenigingen op allerlei gebied, alsmede van Rotterdamse periodieken uit verleden en heden honderden in getale worden van dag tot dag bijgehouden en nauwkeurig gecatalogiseerd. 3 De krantenverzameling op dit ogenblik bestaande uit tien Rotterdamse dagbladen heeft een zelfstandig bestaan. Een dagelijks terugkerend werk is het verwerken van al het Rotterdamse nieuws in een rubrieksgewijs ingedeelde karto- theek en het samenstellen van de dagelijkse kroniek voor het Rotterdams Jaar boekje. Alle dagbladen worden gebonden. Zij nemen zoveel ruimte in dat te over wegen ware of hier niet op ruime schaal microfilming zou kunnen worden toege past. 4 Een paradepaardje van het Rotterdamse Gemeentearchief is de topografisch- historische prentatlas, welke bestaat uit tienduizenden kaarten, tekeningen, prenten en foto's over een tijdvak van meer dan vier eeuwen. Voortdurend wordt aange kocht; de rubriekencatalogus is goed bijgehouden. Mede daardoor en door de goede materiële verzorging geniet deze verzameling een zekere vermaardheid in ons land. Er wordt een toenemend veelvuldig gebruik gemaakt van deze rijke documentatiebron zowel ten behoeve van illustrering van gedenkboeken, perio dieken enz., de samenstelling van plaatwerken als ook met het doel materiaal te lenen voor tentoonstellingen, in 1963 alleen al 25 stuks. Aan gerenommeerde kunstenaars en fotografen worden speciale opdrachten ver strekt voor het in beeld brengen van de Europoort-werken en de metrobouw. Degene, die is belast met het dagelijks beheer van de atlas, beschikt over een goede visuele memorie. Door de wijze waarop zij haar omvangrijk geworden taak ver richt, kweekt zij ontegenzeggelijk veel goodwill voor het Gemeentearchief. 5 In een afzonderlijke portrettenverzameling zijn en worden duizenden portretten opgenomen van Rotterdammers van zekere betekenis, van wie gelijktijdig bepaalde levensbijzonderheden worden vastgelegd. 6 De collectie affiches in ons bezit heeft voor een deel betrekking op Rotterdam; er worden ook niet-Rotterdamse Nederlandse affiches bijeen gebracht, die op een eigen wijze een beeld weergeven van de tijd, waarin ze ontstaan zijn. 7 Ten behoeve van het 'flimarchief' wordt gestreefd naar het verwerven van zo veel mogelijk historische en actuele films documentaire- en journaalfilms [186] betreffende Rotterdam. Ons materiaal bestrijkt circa 50 jaar. Alle films zijn van zelfsprekend onbrandbaar. 8 De jongste 'documentaire' telg is het 'geluidsarchief', waarvoor - ook in de pers veel belangstelling bestaat. Behalve Rotterdamse grammofoonplaten wor den bandopnamen van Rotterdamse gebeurtenissen aangekocht en in opdracht vervaardigd, terwijl personen, die in het Rotterdamse maatschappelijke of cultu rele leven een rol spelen of gespeeld hebben, worden benaderd met het verzoek een kort zgn. 'gesproken portret' te willen uitspreken. De Directeur van de Centrale Discotheek, de heer Rob Maas, neemt met groot enthousiasme en charme vele dergelijke 'gesproken portretten' op in het welwillend daarvoor ter beschikking ge stelde Museum Van der Vorm. Duplicaat-opnamen worden ondergebracht in de discotheek van het Historisch Instituut van de Rijks Universiteit te Utrecht, waarmee wij goede betrekkingen onderhouden. Het voorbereiden der opnamen vereist veel tact en geduld, het afluisteren en cata logiseren speciale vaardigheid; eigenschappen, welke degene bezit, die het 'geluids archief' runt. Ons 'geluidsarchief' heeft in Nederland een uitstekende naam ge kregen. B Wetenschappelijk ambtenaar De archivaris moge van oorsprong en krachtens wet en instructie gemeenteambte naar zijn met een administratieve taak, wet en instructie beide gaan er van uit dat hij ook een zuiver wetenschappelijke taak heeft te vervullen. De oud-archieven kunnen natuurlijk de administratie soms nog wel enig belang inboezemen, in feite zullen veeleer de historici zich er door aangetrokken gevoelen. Het leeuwenaan deel der oude acten zou vanuit administratief gezichtspunt zonder omhaal ver nietigd kunnen worden, omdat ze nul en generlei bewijswaarde meer hebben. Het is maar goed dat die vernietiging niet is gepermitteerd; het zou moedwillig verlies betekenen van culturele waarden, een ramp voor de historische wetenschap. Sinds men zich circa 1800 de wetenschappelijke waarde bewust is geworden van de stukken, welke door de Franse Revolutie hun rechtsgeldigheid waren kwijt geraakt, sinds men gelijktijdig tot het oordeel was gekomen dat geheimzinnigheid inzake stukken, welke geen effect meer hadden, zinloos was, heeft men de archief poorten steeds wijder ontsloten voor onderzoekers en belangstellenden, totdat tenslotte artikel 1 van de archiefwet van 1918 de openbaarheid en kosteloze raad pleging met zoveel woorden voorschreef. Navorsers bezoeken de archieven en wenden zich tot de archivarissen om inlich tingen te verkrijgen. Vanzelfsprekend, want de archivaris is als beheerder van de archieven en verzamelingen, als wetenschappelijk geschoold kenner van het oude schrift en de andere geheimen van zijn vak, de aangewezen persoon om behulpzaam te zijn. De gemaakte inventarissen, catalogi en klappers komen nu de wetenschap ten goede. De wetenschap profiteert ervan dat Rijksarchivalia welke een lokaal- geschiedkundige waarde hebben, zoals de doop-, trouw- en begraafboeken en de [187]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 8