maakt met dc bestemming daaronder te blijven berusten (art. 1 Archiefwet-1962). Een archief groeit en is heel iets anders dan een willekeurig bijeengebrachte ver zameling. Alles wat bij de Gemeente in haar totaliteit dus met insluiting van alle diensten en bedrijven binnenkomt of wordt geproduceerd in het admini stratieve vlak, behoort tot het archief. Het is van groot belang dat de papier massa van stonde aan op de meest doelmatige wijze wordt geordend, opdat de stukken, wanneer ze nodig zijn, op tafel gelegd kunnen worden. Zij, die in het gemeentelijk bestel belast zijn met de post- en archiefzaken, moeten daarom vak bekwaam zijn, op de hoogte van de administratieve organisatie en van de praktijk der archiefverzorging met kennis der stelsels van ordening en voorschriften van vernietiging. In de brief van de minister van Binnenlandse Zaken van 28 de cember 1949, betreffende de verzorging van gemeentearchieven, wordt op deze vereisten de nadruk gelegd en worden regelen gesteld inzake de wijze van uitvoe ring der verzorgingsplicht. De gemeente Rotterdam heeft beseft dat de basis van haar archiefwezen gezond gemaakt moest worden en heeft zodoende, vooruitlopende op de bepalingen van de nieuwe archiefwet, de inspectie der lopende archieven door de gemeentearchi varis ingevoerd. Het betreft hier het toezicht op de archieven van tegen de veertig diensten, bedrijven en instellingen, waaronder wijd vertakte als de Secretarie en Gemeentewerken. Het was wijs dat een functionaris aangetrokken werd, die zijn volle krachten aan deze taak kon geven. Het was een geluk dat een zeer capabel man gevonden werd, die hier baanbrekend werk verricht. Ik moge wijzen op het succes van de cursus, die in het Archief gegeven wordt aan het personeel, dat met de archiefverzorging is belast; ook op de effectieve wijze, waarop het vernietigings probleem nu kan worden aangepakt. Op deze manier lopen wij de kans zostraks in het nieuw gebouwde archiefdepot archieven te kunnen opnemen, die toegankelijk zijn en ontdaan van waardeloze papiermassa's. Hoe jonger de opgenomen archieven zijn. des te vaker zullen ze geraadpleegd worden. Het Gemeentearchief van Amsterdam gaf in zijn verslag over 1963 op, dat ten behoeve van de gemeenteadministraties, -diensten en -bedrij ven in dat jaar 89.959 stukken werden opgezocht. Ik kan geen Rotterdamse getal len opgeven; het cijfer is hier bepaald veel lager omdat de jongste archieven in ons gebouw ontbreken. Maar het is zeker reëel dat de archiefwet de nadruk legt op de taak van de archivaris in het administratieve bestel. De taak van de archivaris is te zien als een verlengstuk van de taak van de registrator met dien verstande dat de archivaris gegevens produceert uit tijden, waarover het lopende archief zwijgt. Ook het in goede staat houden, inventariseren en beschrijven, waarvan de ge meentelijke instructie gewag maakt, zijn bezigheden, waarvan verdedigd kan wor den, dat zij plaats hebben in het belang van de administratie. Bij het in het goede staat houden spelen binderij en restauratieatelier een grote rol; de chef van deze afdeling heeft bewezen een man te zijn. die het uitstervende handboekbindersvak verstaat. De betekenis van archief inventarisatie wordt door de buitenwacht meestal niet ingezien; men beschouwt het als een misschien wel [184] nuttige maar dan toch geestdodende arbeid. Niets is minder waar! Het vervaar digen van een verantwoorde inventaris is fascinerend vakwetenschappelijk werk, dat veel critische zin, geduld en geestelijke inspanning vereist, dat men pas in zijn macht kan krijgen na theoretische scholing en lange ervaring. Men ontvangt er zelden waardering voor, behalve van de vakgenoten. Toch is het een van onze belangrijkste taken de archieven, welke wij beheren, toegankelijk te maken. Voor Rotterdam geldt zulks in hoge mate voor het omvangrijke eigenlijke archief van de gemeente Rotterdam, ons kernarchief, dat tot nu toe gebrekkig is geïnventari seerd. Onze administratieve functie is door de Nederlandse archieftheoretici mannen met een internationale reputatie steeds sterk naar voren gebracht en weerspie gelt zich in het feit dat in vele gemeenten, waaronder Amsterdam en Den Haag, het archief als een aangelegenheid van Algemene Zaken, direct onder de burge meester ressorteert. In Rotterdam is het traditie het archief als een zelfstandige eenheid in te delen bij een ander departement. De gemeentelijke instructie voor de archivaris en het genoemde reglement gaan er van uit dat de archivaris naast archieven ook verzamelingen beheert. Hier is dus geen sprake van een wettelijke plicht maar van een locaal voorschrift. Tn feite zijn alle archivarissen tevens verzamelaars geworden, hoewel de Rijksarchivarissen minder dan de gemeentelijke. Archieven ontstaan intern, buiten de archivaris om, verzamelingen extern en wor den aangelegd door de archivaris als niet-ambtelijke bronnen ter aanvulling van de officiële. Hier bevinden we ons op het terrein van de 'documentatie' veelal het terrein, waarop de archivaris het nauwst verbonden is met het leven van van daag. Met name in Duitsland, West en Oost, interesseert men zich al lang en intens voor deze 'zeitgeschichtliche Sammlungen': dit kan mede verklaard worden uit het verloren gaan van vele echte archieven. In Duitsland durft men het dan ook aan in een officieel archiefvakblad dergelijke externe verzamelingen van kranten, pren ten, films, geluidsbanden enz. integrerende delen van de inhoud der archiefdepots te noemen en als zelfstandige 'archieven' te betitelen1, in navolging van het spraak gebruik der goegemeente. In de praktijk doen wij het zelfde als wij spreken van 'filmarchief of 'geluidsarchief'. Het Rotterdamse Gemeentearchief bezit dergelijke verzamelingen en naar ik meen uitgebreider en gevarieerder dan in de meeste andere gemeenten van ons land. Het beheren hiervan neemt ontegenzeggelijk veel tijd in beslag maar schenkt tevens voldoening omdat ze, gezien het gebruik dat ervan wordt gemaakt, voorzien in een behoefte, ook van het gemeentelijk apparaat zelf. Sinds november 1963 be schikt het Archief over een academisch gevormde kracht, wiens taak het is het Gemeentebestuur voor te lichten inzake diverse actuele aangelegenheden, van welke men het verloop en de ontwikkeling wil zien vastgelegd. Hij heeft een uitge breid rapport over de ontwikkeling van de Luchthaven en de Heliport samenge- 1 Dr. Günther v. Roden 'Gegenwartsprobleme staatlicher und kommunaler Archive in der Bundesrepublik Deutschland', Der Archivar, 1961, Heft 3, 221 e.v. [185]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 7