op van 129 instellingen. Elke zoveel jaar zal er een index op verschijnen; binnen kort zal de eerste, over 1954-'58, het licht zien. Staf Het werk aan het NRA wordt gedaan door een aantal stafleden van de Historical Manuscripts Commission. Geen van hen echter is uitsluitend met het register bezig. De opbouw van het register houdt zo nauw verband met de andere taken van de HMC, dat het niet mogelijk is de staf van het NRA te beschrijven zonder die van de gehele HMC te noemen. De HMC staat onder leiding van de 'Secretary'. Zijn plaatsvervanger, de 'Assis tant Secretarykan in de meeste beleids- en bestuurszaken voor hem waarnemen en is ook verantwoordelijk voor de behandeling van mondelinge en schriftelijke vragen op historisch gebied. De 'Registrar' werkt nauw met hem samen, ieders taak vult die van de ander aan. Toezicht op het maken van indices, publicatie van de List of Accessions en het Bulletin horen tot het werk van de Registrar en de 4 Assistant Registrars helpen zowel de Assistant Secretary als de Registrar bij hun werkzaamheden. Zij houden zich allen tevens bezig met inspectie en inventarisatie van archieven. De andere stafleden bestaan uit een Senior Editor, twee hogere en vier lagere administratieve ambtenaren en een fotograaf. Daarnaast werken er enkele volon tairs, voor een deel zijn dat bevoegde krachten. Er is dus naar verhouding veel aca demisch gevormd personeel, een gevolg van het wetenschappelijk karakter van het werk. Gericht onderzoek Tn de indices wordt ook toevallige informatie verwerkt (zie bijlage 2). Op het NRA doet men echter geen gericht onderzoek naar bepaalde categorieën, hoe graag men dit ook zou willen doen. Evenmin is er gelegenheid om de literatuur systematisch dooi te werken. De staf is hiervoor te klein. Wel is de Senior Editor van de HMC bezig aan een overzicht van de particuliere papieren van 19e eeuwse Prime Ministers. En om aan de toenemende belangstelling voor zakenarchieven tegemoet te komen heeft een van de Assistant Registrars in 1964 een lijst opge steld van Sources of Business History in Reports of the National Register of Archives. Deze lijst bestaat nu uit 16 bladzijden en vermeldt naam en/of aard van de onderneming en het nummer van het verslag. In de toekomst zal deze lijst zeker uitgebreid worden. Records Preservation Section Een andere organisatie die zich bezig houdt met advies aan archief eigenaren (vooral kantoren en firma's) en met het deponeren van hun archieven in daarvoor geschikte bewaarplaatsen is de Records Preservation Section van de British Records [178] Association. De staf bestaat uit: Senior Archivist, Assistant Archivist, Visiting Representative en een Clerical Assistant. De laatste jaren zijn de Londense sollici- tors bezocht. Deze ca. 1000 hebben nu allen minstens één bezoek gehad, waarbij veel archivalia te voorschijn zijn gekomen. Klaar is men nog niet met deze groep, want bij een eerste bezoek kan men niet direct afgifte van stukken ver wachten. Toch is de sectie reeds met een nieuw plan begonnen: brouwerijarchieven. Daarna zullen andere zakenarchieven aan de beurt komen. De sectie krijgt tegen woordig regeringssubsidie door bemiddeling van de HMC. Zonder deze toelage zouden de middelen niet toereikend zijn voor het ondernomen werk. Twee County Record Offices lk had mij voorgesteld contact op te nemen met de plaatselijke comité's, die zoveel gedaan hebben om archivalia op te sporen. Hun werk bleek echter in de meeste plaatsen overgenomen te zijn door de locale record offices. Het was daarom beter enige daarvan te bezoeken. Hertfordshire Hertfordshire beschikt over een dépöt in de nieuw (1939) gebouwde County Hall van Hertford. Het is een van de oudste County Record Offices. In 1895 stelde het County Council een Records Committee in en in hetzelfde jaar werd een County Records Agent benoemd, zij het dan niet in een volledige betrekking. Daarmee begon het ordenen en beschrijven van de bestuursarchieven van het graafschap. In 1909 kregen deze archieven een eigen kluis, waar zij met andere gedeponeerde archieven bleven, tot zij in 1939 naar het tegenwoordige dépöt werden overge bracht. Tot die tijd toe was aan de Records Agent geen personeel toegewezen, maar in 1939 kreeg hij een Records Clerk als assistent. In 1959 werd de Records Agent benoemd als County Archivist (nu met volledige dagtaak) en in 1963 had hij al een staf van 13 personen. Deze gang van zaken illustreert wel de grote ontwikkeling in het Engelse archief wezen in de laatste twintig jaar. Hertford beschikt over een aantal bijzonder fraaie collecties familiepapieren, waar onder de stukken betreffende Nassau-Ouwerkerk (d'Auverquerque) speciaal Neder landers zullen interesseren. Verder heeft de bisschop van St. Albans het Hert fordshire dépöt aangewezen als de geëigende bewaarplaats om de kerkelijke ar chieven van het bisdom in te deponeren. Hij werkt mee om dit te bevorderen en de meeste parochiearchieven zijn dan ook reeds in bewaring gegeven. De archivaris moet dan ook meer plaats zien te krijgen voor zijn steeds groeiende collectie. Hij is bezig over te gaan op Compacto rekken en vervangt de oude houten archiefdozen door kartonnen dito van meer praktische afmetingen. Door deze andere verpakking verkrijgt hij een ruimtewinst van 30 Alle stukken liggen in dozen (met luchtgaten), de charters worden niet apart opgeborgen, wel worden de zegels zo nodig beschermd door zakjes. Aan 'verbeterde charterbewaring' bestaat voorlopig geen behoefte. [179]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 4