Varia hij het hele complex plaatsnamen uit de oorspronkelijke teksten in Noord-Frankrijk en Vlaanderen. Uit de levendige discussie, die op deze lezing volgde, bleek wel dat niet iedereen deze nieuwe visie op de vroeg-middeleeuwse geschiedenis der Nederlanden zonder meer wilde overnemen. De tweede voordracht was van een geheel andere aard. Dr. A. Bousse, rijks archivaris te Antwerpen, behandelde daarin de geschiedenis van het Notariaat in de piovincie Antwerpen in de loop der eeuwen. Na een korte uiteenzetting wat onder notariële akten wordt verstaan gaf de spreker in een systematisch opgezet betoog een inzicht in deze geschiedenis, van de 'notarii publici', die hier voor het eerst op het eind van de 13e eeuw verschenen, tot de huidige tijd. Uitvoerig werd ingegaan op de ordonnanties van Karei V van 1531 en 1540, waarbij het notariaat een vastere vorm kreeg en waarbij de notarissen verplicht werden hun minuut akten in registers in te schrijven en deze protocollen te bewaren. Ook aan de wet geving van de Franse Republiek en de reorganisatie van het notariaat onder Napo leon, bij de wet van 25 Ventöse XI, welke wet in België nog steeds van kracht is, werd ruim aandacht besteed. Daarbij vertelde de spreker onder andere dat een recente wijziging in genoemde wet de Belgische notarissen thans toe staat de proto collen, die ouder zijn dan 100 jaar, aan het rijksarchief over te dragen. Ook na deze lezing volgde een vruchtbare gedachtenwisseling. Tijdens het diner werd bekend gemaakt dat de volgende Brabantse archivarissendag gehouden zal worden in Eindhoven. s Middags werd een bezoek gebracht aan de Sint Gummarus-tentoonstelling en een rondwandeling gemaakt door de aan monumenten rijke stad Lier. Alle deelnemers betuigden hun instemming met de lof die dr. L. Pirenne tijdens het avondmaal aan de organisatoren toezwaaide. Sommigen bleven in Lier om de volgende dag de omgang van de 'Pallieterstoet', een onderdeel van de Grote Sint Gummarus-feesten, bij te wonen. J. M. F. IJsseling Verzoek In de bibliotheek van het Algemeen Rijksarchief, Bleyenburg 7, te 's-Gravenhage ontbreken de jaargangen 1909 en 1910 van het Nederlands Archievenbald. Willen collega's die over de ontbrekende jaargangen beschikken in duplo, zo vriendelijk zijn deze eventueel ter beschikking te stellen van de gedupeerde bibliothecaris? [224] In mijn geboortestad Den Haag, waar ik deze week verblijf, ging ik om drie uur in de middag naar het gemeentearchief dat, sinds mijn herinnering reikt, is ge vestigd in een oude school, vlak bij het Hollandse Spoorstation. Toen ik aanbelde, werd de deur geopend door een functionaris in een gele stofjas, die zonder inleiding vroeg: 's u hier van 't jaar al eerder geweest?'. 'Nee' antwoordde ik. En ik realiseerde me dat de laatste keer, meer dan een kwart eeuw geleden was. Maar de leeszaal wist ik nog wel te vinden. Er stonden twee lange tafels, waaraan ernstige mensen doende waren folianten te bestuderen. Ik begaf mij naar een ambtenaar, die achter een schrijfbureau de leiding zat te hebben en zei: 'Ik kom eigenlijk, omdat ik me een stuk herinner, dat moet hebben gestaan in Zou u alstublieft wat zachter willen spreken, anders storen we de anderen', ant woordde hij vriendelijk. Ik wil niet zeggen dat hij dit fluisterde. Jaren van ervaring in deze stille studiekluis, hadden uit de muziek van zijn stem de bassen en het koper verwijderd. Hij sprak gewóón, maar maake tóch geen enkel storend geluid. Ik stelde mijn volume haastig bij en zei, op de hier gepaste sterkte, wat ik zocht. De ambtenaar deed mij plaatsnemen aan de lange tafel. Hij liep helemaal naar het einde van de zaal. haalde een boek te voorschijn, bladerde er enige tijd in en zette het weer in de kast. Daarop legde hij geruisloos de aanzienlijke afstand die hem van mij scheidde af en zei zacht: 'Het staat er niet in'. Want in archieven roept men elkaar niets tóe. 'Misschien in de aflevering van 1906', fluisterde ik. Hij liep weer naar de kast, keerde met het boek bij mij terug en zei: 'Ja, het staat er in'. 'Fijn', riep ik zacht. Ik kon fotocopieën van het stuk krijgen. Om vier uur zou het archief sluiten, maar als ik om vijf voor vier terugkeerde, lagen de fotocopieën voor mij gereed. Ik riep weer zachtjes: 'Fijn!' en verliet 't bouwwerk. Mijn horloge vertelde me, dat ik een half uur zoek te brengen had. een aanvaardbare reden om een eindje verder een klein café binnen te gaan. 't Was een héle overgang. De radio speelde keiharde jazzmuziek en de mevrouw die het café dreef, zat neu riënd spruitjes schoon te maken. 'Kom hier lekker bij de kachel zitten?' riep ze. Luid. Ik deed het en zij offreerde mij onmiddellijk een glas sherry, omdat ze jarig was geweest of het gauw ging worden, dat weet ik niet meer precies. Terwijl ik het op haar gezondheid begon te ledigen, trad een zeer dikke man met een chauffeurspet op binnen en riep, luider dan ik het anders gevonden zou hebben, dat zijn dienst [225]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 27