de lasten en schulden van fugitiven enz. te Amsterdam in 1569 en de rekening van de 2 impost op de uitvoer van Amsterdam naar Spanje 1552-1554. In het kader van de nationale herdenking 1813-1963 organiseerde de dienst de tentoonstelling '2x Amsterdam', welke van 25 maart tot 3 mei werd gehouden in het Waaggebouw en waar in 125 tekeningen en prenten uit de historisch-topografische atlas een vergelijkende wandeling door de stad van 1813 en van 1963 werd ge toond. De tentoonstelling werd door 6203 personen bezocht, terwijl ca. 550 geïllu streerde catalogi werden verkocht. Een geheel nieuwe opzet werd gegeven aan de verzameling van niet-topografische afbeeldingen. Dit materiaal werd beschre ven, geordend en ingedeeld in de navolgende hoofdrubrieken: gemeentediensten en -bedrijven, justitie, defensie, verkeer en vervoer, handel en nijverheid, kerkelijk, maatschappelijk en politiek leven, sport en spel, zeden en gewoonten, varia. Krachtens zijn toezicht op de archieven van de gemeenteadministraties, -diensten en -bedrijven bracht de gemeentearchivaris o.a. advies uit over de ten aanzien van het archief van de opgeheven secretarieafdeling Levensmiddelen, Was- en schoon maak-, bad- en zweminrichtingen te nemen maatregelen. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit Post- en Archiefzaken gegeven regels werden aan archief vernietigd: 75 m, 219 delen, 58 bundels, 1842 omslagen, 146 pakken, 1181 dozen en 57829 stukken. Het aantal afgelegde bezoeken bedroeg 5945 (v.j. 5199), het aantal ten behoeve van gemeenteadministraties, -diensten en -bedrijven uitgeleende stukken 37436 (v.j. 89959). Deze sterke vermindering vindt haar verklaring in de grote daling van het aantal aanvragen om stukken door de Gemeentelijke Sociale Dienst; ten ge volge van de inwerkingtreding van de Algemene Bijstandswet werden aan deze Dienst slechts 19519 stukken uitgeleend (v.j. 73962). De aan de overige gemeente instellingen uitgeleende stukken namen echter toe tot 17917 (v.j. 15977). Delft. Het verslag over 1963 herinnert allereerst aan het op 1 augustus gevierde 25 jarig jubileum van de heer C. D. Goudappel1. Diens taak als hoofd van de studiezaal wordt jaarlijks omvangrijker door het sterk vermeerderde aantal be zoekers. De tijd van zijn assistent wordt voor een gedeelte in beslag genomen door de talrijke aanvragen van de secretarie en van verschillende gemeentediensten. Dat de archieven van diverse diensten zijn overgebracht deels tot en met 1938 en deels zelfs nog verder, beschouwt collega Oosterbaan voor het gemeentearchief als een nadeel, daar dit van zijn personeel vele werkzaamheden eist, die vroeger door andere ambtenaren werden verricht. Daar een goed geoutilleerde archiefdienst geen luxe is, doch een bedrijf dat zijn geld opbrengt, zal het Delftse gemeentebe stuur wellicht te overtuigen zijn, dat het personeel van zijn archiefdienst moet worden uitgebreid. Het zal dan niet nodig zijn de inventarisatie van het nieuw- archief op de lange baan te schuiven. Naast zijn werkzaamheden van verschil lende aard vond de archivaris toch nog tijd diverse historische studies te beginnen of voort te zetten. Deze hadden vooral betrekking op de middeleeuwse historie 1 Ned. Archievenblad 1963, blz. 76. [220] van Delft. Ook ditmaal bleek hoe nodig het is tot de bronnen terug te gaan, want meestal was over de aan de orde gestelde vraagstukken geen enkele studie te raadplegen of bleek een reeds verschenen publicatie totaal onbetrouwbaar. Veel aandacht werd besteed aan het optreden van de Sacramentariërs in Delft, die in het begin van de 16e eeuw een afwijkende opvatting van de mis voorstonden, en over wie bij tal van auteurs onnauwkeurige gegevens voorkomen. Met inven tariseren en ficheren werd voortgegaan, zij het in verlangzaamd tempo door het teruglopen van het aantal te werk gestelde hoofdarbeiders van 9 tot 5. Het aantal bezoeken bedroeg 1871 (v.j. 1466). Deze vermeerdering met meer dan 400 in één jaar wordt geconstateerd als verheugend bewijs, dat, hoewel het eigentijdse gebeuren zoveel aandacht opeist, velen de concentratie bezitten om zich in het verleden te verdiepen. Leiden. Met ingang van 1 januari 1966 werden bevorderd mr. W. Downer tot referendaris en drs. B. N. Leverland tot hoofdcommies A. Utrecht. Het verslag over 1964 wijdt uiteraard aandacht aan het met ingang van 31 augustus aan mr. J. W. C. van Campen verleende ontslag als archivaris wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd2. Zijn fotografisch portret werd evenals een foto van een aquarel van de Tolsteegpoort in het verslag opgenomen. De viervoudige taak die de archiefdienst vervult, n.l. het beheer van archieven en verzamelingen ttr informatie van gemeentebestuur, gemeentelijke diensten en bedrijven, de bruikbaarmaking van dit bronnenmateriaal, het verstrekken van mondelinge en schriftelijke inlichtingen aan in de stad Utrecht geïnteresseerden en tenslotte de occasionele documentatie over de Domstad, kon op bevredigende wijze geschieden met de beschikbare middelen. De plannen voor het nieuw te bouwen gemeentelijk archiefgebouw werden verder voorbereid en het definitieve ontwerp kon voltooid worden. Het toenemend gebruik van archief en verzamelingen en de verstrekking van schriftelijke informate vormden een rem op de eigenlijke werkzaamheden. Door een wijziging in de taakverdeling zal deze druk kunnen worden verzwakt. Vele taken, zoals type- en eenvoudig bindwerk, werden door de archiefambtenaren zelf verricht; de toestemming tot indienstneming van een binder-restaurateur en een typiste betekent de mogelijkheid voor eerdergenoemde functionarissen op meer geëigende wijze werkzaam te zijn. Klapperen van trans- portregisters en reorganisatie van de historische atlas werden ter hand genomen, gewerkt werd aan diverse kleinere archieven. Het totale aantal bezoekers om vatte 540 personen, die tezamen 1515 (v.j. 1391) bezoeken brachten. Meer zeggend dan deze getallen zijn de schriftelijk of mondeling gegeven inlichtingen over de meest uiteenlopende onderwerpen, waarvan het verslag een gedetailleerde opgave verstrekt. Met ingang van 1 januari 1966 werd A. Graafhuis bevorderd tot hoofdcommies A. 2 Ned. Archievenblad 1964, blz. 112. [221]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 25