Berichten Terminology.0 Hij acht het een bezwaar, dat de Franse taal de basis van het boekje is. Voor veel archivistische gallicismen hebben de andere gebruikte talen pas de terme special Zo zou bij uitgaan van een der andere talen misschien voor allerlei daar in de archiefwereld gebruikte begrippen geen Frans equivalent te vinden zijn geweest meent Burch en noemt vervolgens een aantal door hem in de Engelse index gemiste begrippen. J H. v. d. HO Nordisk Arkivnyt, loe jrg nr. 15 september 1965 Dit mededelingenblad van de archieven van de vier Scandinavische landen wordt uitgegeven door het Deense Rijksarchief te Kopenhagen. Het verschijnt vier maal per jaar en bevat artikelen en berichten over ieder der landen in de eigen taal. Voor Finland is dat (gelukkig) het Zweeds, de tweede taal van het land. Deze aflevering opent met een overzicht van wat het Deense rijksarchief gedaan heeft en gaat doen aan het fotograferen van archiefbestanddelen. Na lang wachten is er nu een aanzienlijk crediet beschikbaar gesteld, waardoor de reeds lang ge koesterde wens om op ruime schaal schaduwarchieven aan te leggen verwezenlijkt kan worden. Onafhankelijk hiervan heeft men grootscheepse plannen om archivalia van belang voor de Deense geschiedenis in buitenlandse archieven te fotograferen. Over de besprekingen hierover, o.m. in den Haag, wordt verslag gedaan. Uit Finland is er een geschiedenis van het stadsarchief van Helsinki, dat 20 jaar als afzonderlijke dienst bestaat. Behalve de berichten en mededelingen van voornamelijk lokaal belang vinden we nog een overzicht van de in september j.l. begonnen cursus voor archiefbeamten die gegeven wordt in het kader van de Deense bibliotheekschool, en een bericht over het Zweedse persarchief en -museum (in opbouw) met omschrijving van de rubrieken waarin de collecties van deze instelling worden verdeeld. In de rubriek buitenland wordt o.m. aandacht besteed aan het archiefdepot van Hayes (Londen), een hulpdepot van het Public Record Office. J. H. Rombach Rectificatie De twee regels onderaan blz. 130 dienen te worden gelezen op blz. 164 aan het slot van de kroniek over het S. A. Argiefblad/S. A. Archives Journal 1964. 0 Zie Ncd. Archievenblad 1965, blz. 52. [218] Gemeente- en waterschapsarchieven Amsterdam. Het verslag over 1964 verscheen reeds in juli 1965. In zijn inleiding schrijft de archivaris, dat het algemene beeld van de ontwikkeling een belangrijke vooruitgang te zien gaf door de ingebruikneming van de nieuwe archiefbewaar plaats in het gebouwencomplex Amsteldijk. Hierdoor heeft voor het eerst sedert een halve eeuw de ruimte voor de bewaring der archieven een uitbreiding onder gaan, die aan de eisen van de tijd voldoet en in een lang gevoelde behoefte voor ziet. Overigens is hiermede nog slechts de eerste fase van het in 1955 aanvaarde uitbreidingsplan voltooid en zal de verdere ontwikkeling geheel afhangen van het tempo, waarin de volgende fasen ten uitvoer zullen worden gebracht. In dit op zicht stemt het tot voldoening, dat de gemeenteraad op 2 september een aanvullend crediet van 263.000,voteerde voor de uitvoering van de tweede fase. De ministeriële goedkeuring voor deze bouw laat echter nog steeds op zich wachten. Ten aanzien van de materiële staat van de archieven betekent de ingebruikneming van de nieuwe archiefbewaarplaats een keerpunt in verband met de toegepaste airconditioning, die een constant optimaal klimaat waarborgt. De luchtregelings- installatie is bovendien voorzien van filters en een regengordijn, waardoor stof en andere verontreinigingen worden neergeslagen, zodat de aangevoerde lucht ge heel van schadelijke bestanddelen is gezuiverd. Geïnventariseerd werden het archief van het college van curatoren der openbare gymnasia en het familiearchief Westerman; gewerkt wordt o.a. aan de inventari satie van de archieven van het Verzorgingshuis voor ouden van dagen, de afdeling Militaire Zaken, de English Reformed Church, St. Jorishof en Leprozenhuis en de Hervormde gemeente te Nieuwendam. Met de inventarisatie van het van de firma Van Eeghen en Co. in bruikleen ontvangen archief van de Holland Land Company (1793-1869) werd een begin gemaakt. Van Amerikaanse zijde is de belangstelling voor dit archief zo groot, dat de Library of Congress te Washington van de bruikleengever toestemming heeft gevraagd en gekregen om dit archief te doen verfilmen, hetgeen echter niet mogelijk is zonder voorafgaande inventarisatie. Met behulp van 22 werkstudenten en 35 hoofdarbeiders zetten de daartoe aan gewezen ambtenaren het indiceren van de notariële archieven en de doop- en be grafenisregisters voort. De index op de doopregisters van alle gezindten 1564-1700 kwam gereed; hij omvat ruim 2 millioen fiches in 5760 bandjes. Van het Bel gische Algemene Rijksarchief te Brussel werden films verkregen bevattende de staat van de los- en lijfrenten ten laste van Amsterdam 1569-1670, het recueil van [219]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 24