zicht van de archiefdienst in Zuid-Afrika besluit de artikelenreeks, waarna be richten enz. Daarbij gegevens over nieuwe archiefgebouwen in Wiesbaden, Aurich en Detmold (met plattegrond en foto), verslag van de Nederlandse studiedagen over de educatieve taak van het archiefwezen en bibliografie van publicaties op archiefgebied, verschenen in 1961 en 1962, welke wordt voortgezet in aflevering 2/3. De gecombineerde aflevering 2/3 heeft het karakter van een feestbundel voor dr. Rudolf Grieser, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op 31 mei 1964 de leiding van het Nedersaksische Staatsarchief neerlegde. Bovendien werden exemplaren van dit nummer als teken van de verbondenheid van de Duitse archivarissen met hun buitenlandse collega's aan de deelnemers aan het archief congres te Brussel uitgereikt. Voor hen vooral schreef K. G. Bruckmann, de voor zitter van onze Duitse zustervereniging, een overzicht van de veranderingen en ontwikkelingen in de Duitse archiefwereld gedurende de laatste jaren. Hierbij komt vooral het snel in betekenis toenemen van de parlcmentsarchieven, de bedrijfsar chieven en de pers- en radioarchieven naar voren. M. Miller, die er in de vorige jaargang ter ere van dr. Papritz op wees, dat archieven steeds een wezenlijk deel van de administratie zijn, bespreekt nu hun taak voor de geschiedvorsing en de wetenschap. 'In früheren Jahrhunderten hat man wohl das Archiv 'Herz, Trost und Schatz des Landesherrn' genannt, und mancher Archivar es waren nicht die slechtesten wurde und war Hofhistoriograph. Auch heute und gerade heute scheinen mir Archiv und Archivar eine besondere Verpflichtung zu haben, in ihrem Forschen und ihrer wissenschaftlicher Arbeit dem Staat, Bund und Land, zu dienen und ihren Teil zur politischen Bildung beizutragen'. De bijdrage van G. Schnath over die Niedersachsischen Staatsarchive und die Landesgeschichts- forschung 1946-1964 sluit daarbij aan. S. Döi ffeldt. Rechtsgrundlagen des Archivschutzes nach geltendem Recht der Bundesrepublik, bespreekt de mogelijkheden tot bescherming van waardevolle archiefbestanddelen tegen de nalatigheid of het onverstand van hun eigenaren, die de Duitse wetgeving biedt, zolang de sinds 1936 nagestreefde Archivschutzge- setz niet tot stand is gekomen. Evenzeer op de nichtstaatliche Archive richt zich Carl Haase met Archivpflege-heute, waaruit wij citeren: lm 19-Jahrhundert kam es zugleich mit dem Ubergang der Archive aus den Handen der Juristen als Sach- walter staatlicher oder stiidtischer Interessen in die Hande der Historiker als Erforscher der Vergangenheit, mit der Akzentverschiebung der Archive von Riist- icammern fiir Rechtstitel zu RListkammern für die Geschichtsforschung, zu einer 'Verwissenschaftlichung' des Archivwesens. Erst diese öffnete den Bliek auch für diejenigen Archivalien, die nicht als Verwaltungsunterlagen in öffentlichem Besitz warenbei der Nichtstaatlichen Archivpflege aber gilt es, zu handeln, die Imtiatieve zu ergreifen. Kontakte aufzunehmen usw., das alles in einer Situation, wo sowieso Arbeit mehr als genug vorhanden ist. K. Stadler behandelt de op leiding aan de archiefscholen van Marburg en München, terwijl G. Wrede schrijft over de opleiding, die gegeven wordt aan het Nedersaksische Staatsarchief in Osnabruck en die alleen op de praktijk gericht is. J. Papritz maakte enige be hartigenswaardige opmerkingen zum Massenproblem der Archive, dat volgens de [212] Bamberger Archivvorstand Oesterreicher reeds in 1814 bestond. - - E. Pitz komt in zijn bijdrage, Probleme der Bestandslibersichten, tot de conclusie, dat deze voor archivistische leken begrijpelijk moeten zijn. Over zegelverzamelingen in west- duitse archieven schrijft E. Kittel; over de methodiek van archieftentoonstellingen E. Crusius (hierbij enige afbeeldingen van affiches). Het oude probleem van de grens tussen archief en bibliotheek wordt besproken door K. Forstreuter, vooral n.a.v. kranten. E. Weise: Die Auswertung von Reichskammergerichtsakten; W. Deeters: Cellische Urkundenordnung um 1700, en H. Koeppen: Das Preussische Urkundenbuch zijn vooral van belang voor hen, die zich met de diplomatiek bezig houden. Problemen rond de bouw en de inrichting van nieuwe archief bewaarplaatsen worden behandeld door H. Kleinau: Massnahmen zum inneren Aufbau des Niedersachsischen Staatsarchivs in Wolfenbüttel; G. Möhlmann: Der Neubau des Niedersachsischen Staatsarchivs in Aurich (met afb.) en F. Engel: Die Errichtung des Niedersachsischen Staatsarchivs in BLickeburg, J. König tenslotte geeft een beredeneerde bibliografie van Rudolf Grieser. Bij de Archiv- berichte und Tagungen een uitvoerige bespreking door H. Meinert van de Neder landse Archiefterminologie, bij de boekbesprekingen idem van de Archivverwal- tungslehre van Gerhart Enders door G. Engelbert. Aflevering 4 begint met een verslag door Ilse Barleben over de Deutsche Wirt- schaftsarchivtag te Dortmund van 24 tot 27 juni 1964 gehouden. Er werd een over zicht gegeven van hetgeen sedert de eerste Wirtschaftsarchivtag, die in oktober 1913 in Keulen werd gehouden, op het gebied van de bedrijfsarchieven is tot stand gebracht. Dr. P. H. Mertes, hoofd van het Westfaalse Wirtschaftsarchiv, wees op de in 1913 ingeslagen weg van centralisatie van alle bedrijfsarchieven, terwijl men nu bij de bedrijven zelf belangstelling en zorg voor de archieven heeft gewekt. Over de ontwikkeling in Frankrijk, waar in 1949 bij de Archives Nationales een afdeling voor bedrijfsarchieven werd opgericht, berichtte Robert Marquant. Prof. dr. W. O. Henderson vertelde over het Engelse National Register of Archives2 en de sedert 1934 bestaande Business Archives Council. Prof. dr. 1. J. Brugmans besprak het Economisch-Historisch Archief in 's-Gravenhage, dat in 1914 werd opgericht en thans 180 bedrijfsarchieven in beheer heeft, hoofdzakelijk uit de 19e eeuw, en daarnaast ook verzamelingen van afbeeldingen, prijslijsten, adverten ties en polissen. Spreker roerde ook even de rivaliteit aan, die bestaat tussen het Economisch-Historisch Archief en de rijks- en gemeentearchieven over het op nemen van bedrijfsarchieven, maar wees erop dat het eerste als Rettungsgesell- schaft werkt in de gevallen waar door opheffing, fusie of plaatsgebrek economisch- historisch waardevol materiaal dreigt verloren te gaan. Tenslotte vermelde hij ook de Vereniging voor Textielgeschiedenis in Twente, het Sociaal-Historische Centrum voor de Provincie Limburg in Maastricht en het Agronomisch-Historisch Instituut te Groningen, die zich bezig houden met het bewaren van bedrijfsarchieven. Over de in Zwitserland reeds sinds 1910 bestaande zorg voor bedrijfsarchieven berichtte dr. Hans Zehntner uit Basel, hoofd van het Zwitserse Wirtschaftsarchiv. Sedert 3 Zie Ned. Archievenblad 1960, blz. 171 vlg. [213 J

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 21