Een ingang op ingangen ontbrekend opgegeven notulen van de gemeenteraad 19361941 en die van B. en W. 19391941 door de secretaris teruggevonden. In Duiveland advi seerde de inspecteur over de archiefbewaarplaats in het nieuwe gemeentehuis. Te Goes maakt de voorgenomen restauratie van het stadhuis de bouw en inrichting van een nieuwe bewaarplaats nodig. Tijdens het ziekteverlof van de heer Stader- mann werden de aan de gemeente door het rijk in bewaring gegeven retroacta van de burgerlijke stand tijdelijk in het rijksarchief gedeponeerd ten einde ver zoeken om inlichtingen op genealogisch gebied te kunnen afhandelen. Het gemeentebestuur van Hulst verklaarde zich bereid de werktijd van de nieuw te benoemen archivaris tot een halve week uit te breiden, hetgeen de verzorging van het gemeentearchief en de toegankelijkheid van het daar aanwezige rijke bronnen materiaal zeer ten goede zal komen. Op verzoek van B. en W. van Kattendijke werd een gedeelte van het archief tijdelijk door het rijk in bewaring genomen. In Sint Maartensdijk werd het gerestaureerde gemeentehuis, waarin zich een nieuwe archiefbewaarplaats bevindt, in gebruik genomen. De in aanbouw zijnde archiefbewaarplaats van de gemeente Middenschouwen te Scharendijke kreeg een grotere capaciteit dan eerst gepland was, doch daarnaast moet de bestaande bewaarplaats in het voormalige gemeentehuis te Kerkwerve in gebruik blijven. Op de begane grond van het gerestaureerde stadhuis van Sluis is een brandvrije bewaarplaats ingericht. De lucht is er als gevolg van de centrale verwarming te droog en de opstelling van hetgeen de oorlogsomstandigheden van het eertijds zo rijke archief hebben overgelaten, is weinig overzichtelijk. De bouwplannen van het nieuwe gemeentehuis van Terneuzen beginnen vaster vorm aan te nemen. Mogelijkheid om een archivarispost te creëren is echter voorshands niet aanwezig. Door een volontaire op het rijksarchief wordt intussen het archief tot en met 1813 geordend en beschreven. Alle stukken van vóór 1900 zijn tijdelijk aan het rijksarchief in bewaring gegeven. Te Tholen bevat de bewaarplaats in het kort geleden gerestaureerde stadhuis het gemeentearchief vóór 1811 en tijdelijk ook 6 m1 polderarchief van het waterschap Tholen. Zij is te klein om de archieven op te nemen van het gemeentebestuur uit de Franse tijd en later, die zich nog op de zolder van een pand aan de Brugstraat bevinden. In verband met de komende inwerkingtreding van de Archiefwet 1962 wordt naar een oplossing gezocht. Het gemeentearchief van Vlissingen werd uit het oude gebouw naar het nieuwe stadhuis overgebracht. Het bleek nog niet mogelijk de vacerende plaats van gemeentearchivaris te vervullen. De met de dagelijkse zorg voor het archief be laste ambtenaar verrichtte een stage aan het rijksarchief. Te Zieriksee werd de nieuwe archiefbewaarplaats nog niet voltooid, zodat alleen de achterste helft in gebruik is. In de oude, niet-brandvrije bewaarplaats bevinden zich nog een groot aantal merendeels belangrijke archiefstukken, ook van andere Schouwse gemeenten, vermoedelijk bij de ramp van 1953 daarheen overgebracht. Te zijner tijd zullen de rechterlijke, notariële en weeskamerarchieven, alsmede de retroacta van de burgerlijke stand in totaal 100 m1 aan de gemeente in bewaring worden gegeven. De gemeentearchivaris van Zieriksee is tevens beheerder van het archief van het waterschap Schouwen-Duiveland. 172] Verslag van een vijfdaags bezoek aan hel National Register of Archives te Londen. Het adres is: Quality House, Quality Court, Chancery Lane. Onwillekeurig denkt men dan aan een voornaam patriciërshuis, waar vele generaties historici de trap treden sleten. Het National Register of Archives (NRA) maakt immers deel uit van de Historical Manuscripts Commission (HMC), die reeds meer dan 500 bron nenuitgaven verzorgde en binnenkort zijn eerste eeuwfeest zal vieren. Als bezoek ster uit Nederland was ik bij voorbaat geïmponeerd toen ik er heen wandelde en onderweg ook nog het indrukwekkende Public Records Office passeerde. Het viel mee. De HMC woont nog niet lang in Quality House en neemt er slechts anderhalve verdieping in beslag (ca. 18 kamers). Men bereikt die door mid del van een fraaie lift met traliedeuren, die enige zelfwerkzaamheid van de ge bruiker vragen. De hartelijke ontvangst bovenaan de lift deed mij alle aanvanke lijke schroom spoedig vergeten. Ik heb alle reden om dankbaar te zijn jegens mijn gastheren: geen moeite was hun te veel, zij beantwoordden al mijn vragen, lieten mij vrij rondlopen en trachtten mijn verblijf in Londen zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Ik hoop dat uit dit verslag zal blijken dat zij hierin zijn geslaagd. Het National Register of Archives bestaat nu 20 jaar. In 1945 was de HMC tot de ontdekking gekomen (uiteraard na een grondig onderzoek van vele jaren) dat 80 van de toen ca. 400 door deze commissie beschreven particuliere collecties ge heel of gedeeltelijk verdwenen waren: vernietigd, onvindbaar of in gedeelten ver kocht. De oorlog speelde een kleine rol en vernietigde slechts één verzameling. Zoals een storm aanleiding gaf tot Deltawerken, zo gaf het besef van deze ramp aanleiding tot een ongeëvenaarde reddingsactie. De impuls werkt nog steeds door en geeft het Engelse archiefwezen een zeer dynamische allure. De eerste maatregel was: overgaan tot registratie van alle archivalia die niet onder het Public Record Office vallen, (dat is heel wat meer dan bij ons de niet-publiekrechterlijke archie ven). Deze maatregel had verstrekkende gevolgen. Het National Register of Archives trachtte de vele oudheidkundige verenigingen voor dit werk te interesseren en organiseerde druk bezochte vergaderingen. Een netwerk van plaatselijke comité's ontstond en talrijke vrijwilligers meldden zich, die archieven wilden opsporen en beschrijven. Lang niet allen bleven actief, maar toch kwamen er weldra honderden verslagen op het bureau van het NRA binnen. De eigenaren van de aldus gesignaleerde archieven wilden deze veelal wel in be waring geven; dit noodzaakte tot het aantrekken van gesalarieerde krachten en het scheppen van dépótruimte. Het beeld van het archiefwezen in Engeland is hierdoor totaal gewijzigd. Terwijl er in 1945 nog slechts enkele County Record Offices waren, is er nu haast geen graafschap meer zonder eigen archiefbewaar- [173]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 1