Dat is toch een normaler taalgebruik. Op bladzijde 25: 'register betreffende ver huur van zitplaatsen enz.' Waarom niet: 'register van verhuur enz. Op dezelfde bladzijde: 'een tabel betreffende de huurprijzen' en 'verantwoording betreffende enige bijzondere collecten'. In beide gevallen zou ik 'van' in plaats van 'betreffende' willen gebruiken. Al met al heeft de heer Schuitema Meijer een geslaagd werkstuk geleverd, waar voor hij alle lof verdient. T. J. Naudin ten Cate Dm. W. Chr. Pieterse, Inventaris van de archieven der Portugees-lsraëlietische Gemeente te Amsterdam, 1614-1870, uitgave van de Gemeentelijke Archiefdienst Amsterdam 1964, 85 blz. (gedrukt). De gemeente-archivaris van Amsterdam, dr. W. J. van Hoboken, deelt in een Ten Geleide mede, dat de toenmalige gemeente-archivaris, mr. A. Ie Cosquino de Bussy, tijdens de Duitse bezetting de archieven van de Portugees-lsraëlietische Gemeente te Amsterdam heeft weten te redden door deze heimelijk onder te bren gen in het Amsterdamse gemeente-archief. Een hoogst belangrijk initiatief. Na afloop van de oorlog zijn die archieven (c. 60 strekkende meters) in bewaring gebleven in het gemeente-archief, uiteraard met toestemming van de Portugees- lsraëlietische Gemeente. Met financiële steun van The Jewish Historical General Archives Jerusalem, Israël, kon overgegaan worden tot de vervaardiging van een wetenschappelijke inventaris van deze archieven en wel door mejuffrouw drs. W Chr. Pieterse, wetenschappelyk ambtenares in dienst van de Portugees-Tsraëlietische Gemeente. De zeer noodzakelijke materiële verzorging heeft de Gemeentelijke archiefdienst op zich genomen. De inventaris bestaat uit 1354 nummers en wordt voorafgegaan door een inhouds opgave gevolgd door een inleiding van 15 bladzijden. Achter de inventaris volgen indices van persoons- en plaatsnamen. De index van persoonsnamen, die ruim 4 bladzijden beslaat, vermeldt talloze bekende en in Nederlandse oren zo wel luidende namen van families, die zoveel hebben bijgedragen tot het briljant- cosmopolitisch karakter van Amsterdam. Zonder deze immigranten en daarnaast de naar Amsterdam getrokken Rooms-Katholieken, Doopsgezinden, Hugenoteh, Nederlandse, Italiaanse, Spaanse en Duitse joden, zou de Amsterdamse handels- en financiële wereld en de gehele Nederlandse cultuur, een heel wat schraler beeld vertonen dan thans het geval is. Wellicht was Amsterdam zonder die invasies een enigszins stroeve West-Friese stad gebleven. Andere immigranten noem ik hier niet. De door mej. Pieterse vervaardigde inventaris is onderverdeeld in: A het archief van de gemeente Bet Jacob (huis Jacob's), 1614-1639, nummers 1-8, waarvan de uit Antwerpen gekomen z.g. marranen (schijnchristenen) ver moedelijk de kern hebben uitgemaakt. B het archief van de gemeente Neve Salom (verblijf van de vrede). 1616-1639, nummer 9, waarschijnlijk gevormd door marranen uit Spanje. [196] C het archief van de gemeente Bet Israël (huis van Israël), 1618-1639, nummers 10-12, gevormd door leden, die zich afscheidden van Bet Jacob. D het archief van het college van afgevaardigden der drie gemeenten terzake van de impost van de gezamenlijke lidmaten geheven ten behoeve van de kassen der gemeenten, 1622-1639, nummers 13-18. E het archief van de Parnassim (bestuurders) van de gemeente Talmud Tora (studie der wet), 1639-c. 1870, nummers 19-1041, een fusie van de 3 gemeenten Bet Jacob, Neve Salom en Bet Israël. Dit is het grootste archief van de Amster damse Port.-Israëlietische gemeente. Het is onderverdeeld in: I stukken van algemene aard, n.l. resoluties enz. (nummers 19-121). Het 'enz.' houdt in notulen, ingekomen stukken en copieën van uitgaande stukken (m.i. is het beter te gebruiken 'uitgegane' stukken) en afkondigingen. Verder zijn onder T gebracht de reglementen (nummers 122-135). II stukken van bijzondere aard (nummers 136-1041). Deze rubriek II is op haar beurt verdeeld in niet minder dan 11 onderafdelingen, t.w. huishouding, inrich ting van het bestuur, personeel, financiën (met 5 onderverdelingen), beheer van de synagoge, administratie van de lidmaten (5 onderverdelingen), jurisdictie (boe- delbeheer en rechtspraak), de zorg voor kosjer voedsel, beheer van de begraaf plaats, sociale zorg en bemoeiingen met andere gemeenten. Opgemerkt zij, dat onder Jurisdictie (boedelbeheer), nr. 529, 18de en 19de eeuwse genealogieën van stamvaders zijn geplaatst. Genoemd worden de familienamen Alvares, da Costa Athias, Cohen de Lara, Machado, Machorro, de Mesa Flores, Pereira, de Pinto, Sarphati, Belmonte, Semag Serano, del Sotto, Abarbanel Souza, Tartas en Teixeira. De boedeldossiers kunnen in genealogisch opzicht ook van grote waarde zijn, num mers 609-850. F het archief van de Grote Kerkeraad, 1762-1871, nummers 1042-1050, die be stond uit leden van de commissie tot zaken der Israëlieten, parnassim en penning meester en ouderlingen, t.w. oud-parnassim. De inleiding wekt op blz. 9 de indruk, dat het beginjaar van de Grote Kerkeraad c. 1814 is. Het is daarom niet geheel duidelijk hoe het dan mogelijk is, dat de besluiten van de Grote Kerkeraad reeds in 1762 aanvangen. Bij navraag verklaarde mejuffrouw Pieterse, dat de Grote Kerkeraad al in 1762 bestond, doch eerst in 1814 werd gereglementeerd. G gedeponeerde archieven, nummers 1051-1321. Deze afdeling bevat een groot aantal archieven, verdeeld in rubriek I archieven van verenigingen en instellingen van de gemeente Talmud Tora (nummers 1051-1303) en II archieven van andere gemeenten en instellingen (nummers 1304-1321). Onder I zijn o.a. ondergebracht het archief van Talmud Tora en Ets Haim (nrs. 1051-1140), een reeds c. 1600 opgerichte leerschool, waarbij in 1637 de broederschap Ets Haim (boom des levens) kwam om financiële steun te verlenen aan de leerlingen van Talmud Tora, het archief van Gemut Hassadim (het verrichten van liefdewerken) (nrs. 1191- 1201) opgericht c. 1639, van het Oude-vrouwen en ziekenhuis, Mesib Nefes, opge richt in 1833, van de bewaarschool, opgericht in 1847, enz., enz., in totaal 23 ar chieven. [197]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 13