Met het verzamelen, catalogiseren en indiceren van kranten, persdocumentatie in het algemeen, houden zich tegenwoordig voornamelijk grote bibliotheken en nationale persinstituten bezig, terwijl curiosa nog wel bewaard worden in pers musea32. In Rotterdam bezit het Gemeentearchief van ouds een krantenverzameling. De Rotterdamsche Courant is aanwezig vanaf 1738. Thans komen er tien dagbladen binnen en voorts vele honderden periodieken. Een rubrieksgewijs ingedeelde kar- thotheek wordt dagelijks aangevuld met verwijzingen naar wat er aan specifiek Rotterdams nieuws in de dagbladen is gepubliceerd. Voor bepaalde perioden uit het verleden zijn in de loop der jaren ook klappers gemaakt op namen van per sonen en zaken. Dit werk is nog niet af, maar wat er is wordt ten gerieve van onderzoekers vaak geraadpleegd. V Visuele documentatie. Mr. H. C. Hazewinkel heeft na het instellen in 1955 van een enquête in het Nederlands Archievenblad een overzicht gepubliceerd van wat door overheids instanties hier te lande op het stuk van topografische documentatie verricht was33. Nog niet zo lang geleden verscheen in het Mededelingenblad van de Culturele Raad van Zuid-Holland een rapport over de stand van zaken met betrekking tot plaatselijke visuele documentatie in Zuid-Holland34. Op een studiebijeenkomst in het Rotterdamse Gemeentearchief werd dit onderwerp verder besproken35. Er bestaat een vereniging 'De Topografische-Historische Atlas' welke een handleiding voor het samenstellen en beheren van topografische atlassen het licht heeft doen zien en welke beoogt een centrale catalogus tot stand te brengen. De Museumdag van november 1952 behandelde opnieuw het probleem waar historische en topografische atlassen thuis horen, in musea of archieven. Erkend werd van die onverdachte zijde dat indeling bij archieven zekere voordelen biedt36. Een dergelijke verzameling is immers geen kunstverzameling maar veeleer een 'vraagbaak en informatiebron, die nooit genoeg kan bevatten'37. In nagenoeg alle landen houden de archieven zich bezig met visuele documen tatie door tekeningen, foto's afbeeldingen van straten, gebouwen en van gebeurtenissen, reproducties, prentbriefkaarten, kaarten, plattegronden, por tretten en soms ook lichtbeelden, dia's en films te verzamelen38. In Nederland dateert een Centraal Filmarchief uit 1919. De films kwamen 3- Dr. Kurt Koszyk, a.w.; Egon Merker, a.w.; dr. Roland Seeberg-Elverfeldt, a.w.; dr. Elger Blühm in Der Archivar 1960 Heft 1, blz. 39 e.v.: 'Deutsche Presseforschung in Bremen; Bernh. Poll in Der Archivar 1963 Heft 1, blz. 81 e.v.; 'Das Internationale Zeitungsmuseum in Aachen'. 33 N.A.B. 19561957, blz. 93: 'Topografische documentatie'. 34 Mededelingenblad Cult. Raad van Zuid-Holland, oktober 1964. 35 7 mei 1965. 36 Rapport in Nieuwsbulletin Kon. Ned. Oudh. Bond 1953, kol. 193 e.v. 37 A. C. Kersbergen in N.A.B. 1940—1941, blz. 149: 'De lof van de gruwelkamer'. 38 Zie het rapport Intern. Archiefcongres 1964 van A. Szedö: 'Les systèmes modernes de classification des archives contemporaines'. f 144] naderhand na overdracht aan het Rijk als Rijks Historisch Filmarchief in het Algemeen Rijksarchief, waar ze niet lang verbleven. Via deponering in het Nederlands Filmmuseum zijn ze onder beheer van de Rijksvoorlichtingsdienst te recht gekomen in een veilige bunker in de duinen39. In Duitsland was het oude Filmarchiv een afdeling van het Reichsarchiv te Potsdam. In de Nazitijd bestond het Reichsfilmarchiv onder het Reichspropaganda- ministerium. Het deel dat de Russen in 1945 buit gemaakt hebben werd in 1954 1955 als 'aufrichtige Freundestat' aan de D.D.R. teruggeschonken ter plaatsing in een Staatliches Filmarchiv te Oost Berlijn. De Geallieerden, die het grootste deel in de wacht gesleept hadden, lieten volgens dezelfde bron niets meer van zich horen. In de Bondsrepubliek worden films met een politieke en sociale strekking thans in het Bundesarchiv te Koblenz opgenomen40. In Frankrijk is in 1926 een Cinémathèque Nationale opgericht; maar zowel hier als o.a. in Amerika, Rusland, Polen en Joegoslavië behorens films tegenwoordig duidelijk tot het gebied der archiefdocumentatie41. Engeland neemt een conserva tiever standpunt in. Zowel foto's als films worden er principieel bewaard in bibliotheken en musea. Een belangrijke oorlogscollectie bevindt zich in het Imperial War Museum te Londen. Over het Rotterdamse Gemeentearchief kan ik zeggen dat het een grote prent- atlas bevat, welke voortdurend in omvang toeneemt door de verwerving van aanwinsten. Vermeldenswaard is wellicht dat er jaarlijks met betrekking tot be paalde actuele onderwerpen als Europoort en metrobouw opdrachten worden gegeven aan kunstenaars en fotografen. Overbodig is hieraan toe te voegen dat de gehele prentatlas is gecatalogiseerd en talrijke malen wordt geraadpleegd. Ook Rotterdamse films en filmfragmenten zijn ondergebracht in het Gemeente archief, vanzelfsprekend alle onbrandbaar en slechts te raadplegen voorzover dat met de copyrights verenigbaar is. VI Auditieve documentatie. Naast de film is het geluid in de archieven binnengedrongen als bron van bijzondere documentaire waarde. De verzuchting in het Nederlands Archievenblad van 19561957 dat 'wij staan voor een invasie van 'geluidsarchieven' is wel bewaarheid. Hoe zijn de technische mogelijkheden niet toegenomen sedert de oprichting in 1899 van het Phonogrammarchiv der Österreichischen Akademie 39 Verslagen 's Rijks Oude Archieven 1955, blz. 5 en 1957, blz. 6. 40 Zie dr. W. Kohte in Der Archivar 1955 Heft 3, blz. 197 e.v.: 'Gegenwartsgeschicht- liche Quellen und moderne Überlieferungsformen in öffentlichen Archiven'; Hans Barkhausen in Der Archivar 1960 Heft 1, blz. 1 e.v.: 'Zur Geschichte des ehemaligen Reichsfilmarchivs'; Wolfgang Klaus in Archivmitteilungen D.D.R. 1961 Heft 5, blz. 146 e.v.: 'Das staatliche Filmarchiv der Deutschen Demokratischen Republik'; dr. W. Kohte in Der Archivar 1963 Heft 2, blz. 189 e.v.: 'Uber Bild- und Filmarchive'. 41 Zie R. H. Bautier in 'l'Histoire et ses méthodes'. Paris 1961, blz. 153 e.v.: 'Les archives'; T. R. Schellenberg, a.w.; het voorn, rapport van A. Szedö. 145]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 5