aantal bezoekers bedroeg 184 (v.j. 185), die 1250 (v.j. 1171) bezoeken brachten. Vlaardingen. Gedurende geheel 1964 werden de aan de functie van ge meentearchivaris verbonden werkzaamheden verricht door de adjunctcommies A. Soeteman, daar nog geen opvolger van de de naar Zieriksee vertrokken archivaris C. Postma werd benoemd. Met de inventarisatie- en indicerings- werkzaamheden, het verschaffen van inlichtingen en adviezen aan gemeentelijke instanties en particulieren en de inspectie der archieven bij de diensten en be drijven werd voortgegaan. Bij de uitvoering vermelde aanwinsten zijn onder het hoofd 'Museale collectie' gevelstenen, tegels en andere realia opgenomen. De leeszaal werd bezocht door 109 bezoekers (v.j. 153), die 422 (v.j. 512) bezoeken brachten. Gemeenschappelijk archivariaat 'Nassau-Brabant', omvattende de Nassau-gemeen- ten Zevenbergen en Steenbergen, de Baronie-gemeenten Zundert en Rijsbergen, de Markiezaats-gemeenten Oud- en Nieuw Gastel en Halsteren, het hoogheem raadschap 'De Brabantse Bandijk' en de heemraadschappen 'Mark en Dintel' en 'Roosendaalsche en Steenbergsche Vliet'. De gemeente Halsteren trad op 1 januari 1964 tot het archivariaat toe; de dienstenverlening aan de drie water schappen begon officieel op 1 juli 1963, maar kon eerst op 1 januari 1964 vol ledig doorgang vinden. Een ambtenaar van de secretarie van Steenbergen werd bij het archivariaat gedetacheerd. Het ligt in de bedoeling, dat hij zich voor het examen archiefambtenaar tweede klasse voorbereidt. Voor de geografische en topografische studie van de gebieden der gemeenten en waterschappen is een begin gemaakt met het aanleggen van een topografische verzameling. Van de vele werkzaamheden, die collega Delahaye en zijn assistent verrichtten, noemen we uit de jaarverslagen 1963 en 1964 van de ordenings-, inventarisatie- en vernietigingsarbeid: de voltooiing van de inventarisatie van het archief van het Armbestuur van Rijsbergen, de ordening van het nieuw-archief van Zeven bergen (1811-1929), voltooiing van de definitieve redactie van de inventaris van het nieuw-archief van Rijsbergen en van die van het nieuw-archief en het rechterlijk archief van Oud- en Nieuw Gastel (dit laatste berust op het rijksarchief in 's-Hertogenbosch). In Zundert verhuisde het archief in verband met de afbraak van het gemeentehuis en de bouw van het nieuwe tijdelijk naar de brandweer garage. In Steenbergen werd de ordening en inventarisatie van de polderarchieven voltooid. In januari 1964 verscheen de inventaris van het oud-archief van Steen bergen in druk, met de ordening van het nieuw-archief (1811-1950) werd be gonnen. Voor het hoogheemraadschap 'De Brabantse Bandijk' werd begonnen met de ordening van de archieven van de polders, waarvan het hoogheemraad schap de waterkerende functie heeft overgenomen. In die archieven zijn stukken opgenomen van oudere polders, die in de bestaande waterschappen zijn geïncor poreerd. Bij de jaarverslagen van 1963 en 1964 is als historische bijdrage, waartoe de archiefcommissie Nassau-Brabant enige jaren geleden opdracht gaf, gevoegd een 170] studie van de streekarchivaris Albert Delahaye over Kruisland. Dit voor een zo breed mogelijk publiek geschreven historische overzicht dankt zijn ontstaan aan een verzoek van het bestuur van 'De Gewijzigde Cruyslands Polders' welker geschiedenis terug gaat tot 1487. 'Bijzonder om nutschap van onse stad ende ingezetenen van Steenbergen' gaf Engelbracht II van Nassau op 10 maart 1487 de nieuwe polder uit. Het dorp Kruisland behoort dan ook tot de gemeente Steenbergen, al zijn er in 1850 en 1919 pogingen tot afscheiding geweest. Sedert het midden van de 16de eeuw voelen de inwoners trouwens een bijzondere band met Roosendaal en het is opmerkelijk, dat juist in de huwelijksgebruiken de kerk van Kruisland de gewoonten van Roosendaal volgde. Engelbrechts gemalin Simburga van Baden gebruikte in 1488 voor het eerst de naam Kruisland, zeker wel uit devotie tot het Heilig Kruis. Streekarchivariaat 'De Liemers en Doesburg Het verslag over 1964 vermeldt belangrijke aanwinsten voor het archief van Zevenaar. In depot werden ont vangen het archief van het Wezenfonds en de archieven van de St. Andreas- parochie en haar armbestuur. Hierbij zijn een kleine honderd oorkonden, voor het grootste deel uit de 16de eeuw, maar ook eerdere, de oudste is van 1486. Aangezien het stadsarchief uit de 17de eeuw en vroeger nagenoeg geheel ont breekt is deze aanwinst van veel belang. In Zevenaar en de andere gemeenten werden de reeds eerder begonnen inventarisatie- en indiceringswerkzaamheden voortgezet, wegens afwezigheid van de assistent om gezondheidsredenen echter in verlangzaamd tempo. In Doesburg en Westervoort zijn plannen tot verbetering van de archiefbewaarplaatsen in verschillende stadia van uitvoering. Wehl beschikt thans over een voortreffelijk archiefdepot. Met ingang van 1 juli 1964 werd de inspectie in Zeeland door Gedeputeerde Staten definitief aan de rijksarchivaris opgedragen. De heer G. Stadermann, die bijna twee decennia lang in Zeeland werkzaam is geweest en een indrukwekkende reeks archiefinventarissen heeft samengesteld, verliet op 1 september de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De inspecteur vroeg zich af, of niet de voorkeur verdiende het beheer van gemeente- en waterschaps archieven voortaan los te maken van de provinciale inspectie. Zowel Gedeputeerde Staten als de gemeentebesturen van Goes, Tholen en Hulst verenigden zich met dit standpunt. Aan de opmerkingen over de onderscheidene gemeente- en waterschaps archieven is het volgende ontleend. In Axel maakt het archief, dat op stalen rekken in een kelder staat, een uitstekende indruk en getuigt van een voorbeeldige archiefzorg. Het nieuwe gemeentehuis van Breskens kwam gereed en de in de noodsecretarie aanwezige archieven werden reeds naar de nieuwe bewaarplaats overgebracht. Het tijdelijk aan het Rijksarchief in bewaring gegeven archief 1814 1918 werd geïventariseerd samen met de stukken tot 1925, van welk jaar af het dossierstelsel van de VNG wordt toegepast. Het gemeentebestuur liet de inven taris cyclostyleren. In Bruinisse werden de in de inventaris-Stadermann als [171]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 18