ving van het archief van het voormalig klooster der Clarissen en het maken van regesten uit de cartularia. Het aantal bezoeken bedroeg 583 (v.j. 510). Leiden. Het gecombineerde verslag over 1963 en 1964 herdenkt de overleden leden van de Archiefcommissie W. F. van der Burgh, archivaris van Rijnland, en mr. H. F. W. D. Fischer, hoogleraar in het oud-vaderlands recht. Op 1 mei 1964 kon de nieuwe dienstwoning door de concierge werden betrokken, waardoor het archiefgebouw niet langer een gemakkelijk object is voor de vernielzuchtige jeugd. Op 1 juli 1964 gaven Gedeputeerde Staten hun fiat voor de financiële zijde van de uitbreiding van het archiefgebouw, maar de rijksgoedkeuring voor de bouw liet nog op zich wachten. De benauwing van het ruimtetekort knaagt alle dagen op alle fronten van de dienst, temeer daar de belangstelling in de archieven en de collecties steeds groeit. De bouw van archiefkluizen bij de Psychiatrische Inrichtingen en de Gemeentelijke Sociale Dienst zien we echter niet als nood oplossingen die verontschuldiging behoeven. Ook als de Gemeentelijke Archief dienst genoeg depotruimte heeft, moeten de archieven jonger dan 50 jaar in de regel bij de archiefvormende organen blijven berusten en zal voor een goede bewaring aldaar een archiefruimte nodig zijn. Hoewel de lopende dienst&door een veel te klein ambtenarenkorps moet worden gaande gehouden en twee ambte naren volkomen in beslag worden genomen door de werkzaamheden op de studiezaal, konden toch weer enige inventarissen worden vervaardigd, t.w. van het molen- en familiearchief Van Rhijn (molen De Valk), het familiearchief van twee takken van het geslacht Bijleveld (recente aanwinsten) en de archieven van de Zoutkeet, het restaurantbedrijf Zomerzorg en de Leidse IJsclub. De archivaris hoopt t.z.t. aan Burgemeester en Wethouders een voorstel te mogen doen om dergelijke inventarissen van min of meer kleinere archieven in een of andere vorm .gebundeld uit te geven. In het atelier van het klooster der Norbertinessen Sint Catharinadal te Oosterhout1 werden 2 van de 4 motet- of koorboeken van de Sint Pieterskerk gerestaureerd. Voor de geïmpregneerde leren banden vervaardigde een bejaarde koperslager uit Breda de ontbrekende koperen nokken en klampen. Een fraaie foto geeft een beeld van de knappe en kunstzinnige wijze waarop deze restauratie is geschied. Het aantal bezoekers bedroeg 1576 en 2072 (1962: 1383), gebracht door 275 resp. 327 verschillende personen. Aan de Universiteit begonnen in de cursus 1964—1965 twee werkcolleges, die op de studiezaal worden uitgevoerd, het ene over groepsvorming en machtsverdeling in het Leidse stadsbestuur in de jaren 1672—1722, het andere over de industrialisatie van Leiden tussen 1850 en 1890. Roosendaal. Het verslag over 1962 memoreert enige belangrijke momenten in de ontwikkeling van het gemeentearchief van Roosendaal en Nispen. Tien jaar nadat, op 1 april 1952, de eerste archivaris der gemeente werd benoemd, werden de outillage van de werklokaliteiten en de archiefbewaarplaats zodanig gemoderni seerd, dat de in elk opzicht bijzonder gebrekkige oude toestand geheel werd Door onze vereniging bezocht in aansluiting aan de voorjaarsvergadering te Breda op 6 juni 1963, zie Ned. Archievenblad, 1963 blz. 45. [168] uitgebannen en de gemeente de beschikking kreeg over een zeer goed ingerichte archiefdienst. Deze is gehuisvest in het oude raadhuis aan de Markt te Roosen daal. De beschrijving van het archief 19171935 werd voortgezet. De betere huisvesting, die door situatietekeningen uit 1962 en 1963 wordt geïllustreerd, komt tegemoet aan de behoefte van diverse diensten en instellingen om hun oudere archieven over te dragen. Het aantal bezoekers bedroeg 83 (v.j. 49), die 174 (v.j. 96) bezoeken aflegden. Rotterdam. Rijksgoedkeuring voor de bouw van een derde archiefdepot werd ook in 1964 nog niet verkregen. Van de vele, uiterst nauwkeurig per ambtenaar opgesomde, verrichte werkzaamheden, vermelden we alleen, dat de per 1 november 1963 aangestelde conservator, die het verloop en de ontwikkeling van een aantal zaken voor het gemeentebestuur moet vastleggen, gereed kwam met de vervaar diging van een uitvoerig overzicht van de bemoeiingen van het college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad met de ontwikkeling van de Luchthaven en de Heliport. Nagenoeg voltooide hij een overzicht van de eerste fase van de ontwikkeling van het Botlekplan en het Botlekgebied. Een belang rijke aanwinst vormde het archief van de heerlijkheid Ridderkerk en van het daarmede verweven archief van de familie Groeninx van Zoelen, dat in bewaring werd ontvangen van mevrouw de douairière M. A. Groeninx van Zoelen van Ridderkerk-van Weideren baronesse Rengers en jhr. F. W. E. Groeninx van Zoelen, heer van Ridderkerk. - Op 29 oktober mocht de archivaris aan de leden van de Commissie voor het Archief een uiteenzetting geven over zijn taak, in het bijzonder op educatief gebied. De toen uitgesproken tekst is als bijlage bij het jaarverslag opgenomen. Het archief werd bezocht door 967 (v.j. 1272) personen, die 2233 (v.j. 2420) bezoeken brachten. De tentoonstellingen in het gemeentearchief werden bezocht door ruim 2500 personen (v.j. 1500). Tilburg. In het verslag over 1964 lezen we, dat vijf gedeponeerde archieven grondig werden nagezien en uitgedund, opnieuw beschreven en opgeborgen, t.w. van de Gezondheidscommissie 19031934; de Distributiedienst 19141921; de Centrale Keukens 19411946; het Scheidsgerecht 19201963 en de Kunstkring- Tilburg (oud-archief). Het in het vorige verslag vermelde huizenregister van de wijk Veldhoven werd uitgebreid met een groot aantal prae-kadastrale aanteke ningen over de onderlinge transporten tussen de successievelijke eigenaren der woningen en landerijen in de jaren 17371830. Uitvoerige gegevens zijn ver zameld over de plaatselijke fabrieken in de 19de en de 20ste eeuw. De ordening en inventarisatie van het nieuwe archief werd regelmatig voortgezet. Onder de aanwinsten bevinden zich, mede wegens plaatsgebrek op de secretarie, bijlagen bij de gemeenterekening 1961 en correspondentie en andere bescheiden van de Schoonheidscommissie over 19601962. Bij ontstentenis van een plaatselijke oudheidkamer werden wederom verschillende museumvoorwerpen tijdelijk in het gemeentearchief ondergebracht. De gemeentearchivaris hoopt deze realia in de toekomst in een afzonderlijke afdeling van zijn verslag op te nemen. Het 169]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 17