catalogisering der archiefbibliotheek en verzamelingen kon worden voltooid. Een begin werd gemaakt met de beschrijving van pamfletten, prenten, kaarten enz., die tot dusver buiten de catalogus waren gebleven of nieuw werden verworven. Ook in 1964 werden weer vele schriftelijke gegevens en afbeeldingen uit archief en verzamelingen verwerkt in publicaties van allerlei aard. Het aantal bezoekers bedroeg 37 (v.j. 17), die 76 (v.j. 101) bezoeken aflegden. Bijzondere aandacht verdient de sterk toegenomen belangstelling voor bestudering van en publicatie over onderwerpen uit de geschiedenis van Amersfoort, zowel gedegen onder zoekingen van vaklieden en amateurs, die kennis van en inzicht in verschillende vraagstukken van de plaatselijke geschiedenis, in verband met die van de provincie en het gehele land, uitbreiden en verdiepen, als ook werkstukken van leerlingen van middelbaar onderwijs, die er in belangrijke mate toe bijdragen de belangstelling voor de- stadsgeschiedenis op te wekken en te stimuleren. Wat de eerste 'echte' archivaris van Utrechts tweede stad sedert hij in 1957 zijn eerste jaarverslag uitbracht in dit opzicht heeft bereikt is zeker een gelukwens waard. Dat in 1964 mede onder zijn redactie het 3-maandelijks tijdschrift Flehite voor verleden en heden van Oost-Utrecht tot stand kwam is eveneens zeer verheugend. Bergen op Zoom. Ter gelegenheid van de 65ste verjaardag en het afscheid van de gemeentearchivaris C. J. F. Slootmans verscheen een korte biografie van de hand van D. Grosfeld-van Balen, gevolgd door een 279 nummers tellende lijst van zijn publicaties. Begin 1966 zal het boek gereed zijn, dat de scheidende archivaris als geschenk door zijn vrienden wordt aangeboden en dat getiteld is Bergen op Zoom, een stad als een huis. Dank zij het werk, dat Korneel Slootmans gedurende 35 jaar heeft verricht, is de oude glorie van de markiezenstad weer bekend geworden: o.a. de betekenis van zijn jaarmarkten, zijn haven, zijn vesting en zijn bestuurderen (o.a. Jan metten Lippen). Deels is die oude glorie herleefd in Carnaval en Maria-Ommegang, waartoe Slootmans' historische publicaties en zijn activiteiten in wel elf stedelijke verenigingen hebben bijgedragen. Ook voor het herstel van de weinige, maar wel zeer bijzondere oude bouwwerken van Bergen op Zoom heeft hij met enthousiasme en taaie volharding gevochten. Dat Bergen op Zoom in 1935 een moderne, brandvrije archiefbewaarplaats kreeg, was aan zijn ijver en aan de steun van de Brabantse rijksarchivaris ntr. dr. J. P. W. A. Smit te danken'. Toen konden de rechterlijke en notariële archieven, die in 1882 naar 's-Hertogenbosch waren overgebracht, weer naar Bergen op Zoom terug keren. Groningen. In 1964 werd geregeld verder gewerkt aan het ordenen en be schrijven der vele ten gemeentearchieve gedeponeerde archieven. Een uitvoerig onderzoek werd ingesteld naar de eigendom en herkomst van verschillende verzamelingen, die in de vorige eeuw waren verworven door het toenmalige provinciale archief, waarin ook de stad participeerde. In zijn volgende verslag hoopt de archivaris mededelingen te kunnen doen over de resultaten van dit 1 Zie Ned. Archievenblad 19351936, blz. 160166. [166] onderzoek. Pogingen om te komen tot een of andere vorm van reproductie van de oudste getekende kaart uit de topografische verzameling, t.w. van de landen van Bellingwolde, Blijham en Vriescheloo van 1590, leidden nog niet tot een bevredigend resultaat. De voogdij van het Heilige Geestgasthuis, die in 1961 het 19de en 20ste eeuwse archief van dit gasthuis in bewaring gaf aan het gemeentearchief, voegde ter completering het oudere gedeelte toe, dat tot dusver in bruikleen was gedeponeerd op het rijksarchief. Met de vele 15de en 16de eeuwse charters levert dit een rijke aanvulling op voor het gemeentearchief. Ook werd verkregen het archief van de Groningse koopman F. J. F. X. ter Schouw over de jaren 18521918, dat bij de Ter Schouw-Van Sanenstichting berustte. Het aantal bezoeken bedroeg 1126 (v.j. 1133), gebracht door 213 (v.j. 200) personen. s-HertogenboschHet jaarverslag over 1963, uitgebracht door de waarnemende archivaris H. J. H. Bossink, begint met een overzicht van hetgeen dr. L. P. L. Pirenne, die m.i.v. 1 juli tot rijksarchivaris voor de provincie Noord-Brabant werd benoemd, sedert 1 juli 1948 als assistent van de stadsarchivaris en sinds I januari 1954 als gemeentearchivaris van 's-Hertogenbosch heeft betekend. Tijdens zijn beheer werd de administratie gemoderniseerd, werd een knipsel- en documentatieverzameling aangelegd, werden diverse kleinere archieven geordend en werden van 2257 schepenakten en circa 300 rentebrieven regesten gemaakt. In deze werkzaamheden leverde drs. H. B. M. Essink, de tegenwoordige streek archivaris van het Land van Cuyck, een zeer groot aandeel. Voorts kwam er een toegang op de Collectie Aanwinsten en op die van het Provinciaal Genootschap en werd begonnen met de ordening van de Collectie Ackersdijck. Het personeel en het aantal plaatsen in de studiekamer werden uitgebreid, de restauratieafdeling kreeg een betere outillage, de bibliotheek en de prentverzameling groeiden. De bovenverdieping van een oud schakelstation van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf aan de Citadellaan werd ingericht tot hulpdepot voor 400 m' archief. Hier door kwam in de hoofdbewaarplaats ruimte voor de in 1962 van het rijksarchief in bruikleen ontvangen Bossche doop-, trouw- en begraafboeken. Gestreefd wordt naar verkrijgen van het fraaie, uit de 15de eeuw daterende Refugiehuis aan de Spinhuiswal als onderkomen voor het archief. De gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken, die er tijdelijk is gehuisvest, zal een nieuw pand betrekken en wellicht kan het stadsarchief in 1966, bij zijn 125-jarig bestaan als gemeentelijke archiefdienst, het Refugiehuis in gebruik nemen. Pogingen om Bossche archivalia, die volgens de gemeenteverslagen van 1866 en 1871 in de stad Diest moesten berusten, terug te krijgen, zijn niet geslaagd, daar de gemeentearchivaris van Diest berichtte, dat ze daar niet aanwezig waren. 's-Hertogenbosch droeg aan Ieperen 2 stukken betreffende de exploitatie van het garnizoenshospitaal aldaar omstreeks 1730 over en aan Tilburg 4 schepenakten. In het verslagjaar werd het klapperen van de poorterboeken voortgezet, zodat nu de periode 14871808 gereed is. Gewerkt werd aan de ordening en beschrij- [167]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 16