Wij ontvingen Berichten ties3, het ontbreken van dwingende regels in archiefzaken en een ontstellend gebrek aan nauwkeurigheid bij degenen, die de lidmatenadministratie bijhouden4. DE AANDACHT DER ARCHIVISTEN WORDE GEVESTIGD OP: Het jaarverslag van het hoogheemraadschap van Delfland over 1964, waarin een bijdrage is opgenomen van mr. dr. J. P. Winsemius, getiteld: Het oudst bekende hoefslagboek van Delfland. Mr. Th. F. J. A. Dolk had dit boek gesteld op ver moedelijk 1531, althans ouder dan 1539. De onlangs benoemde dijkgraaf van Delfland is na ampele bestudering ertoe gekomen het register te beschouwen als opgemaakt in 1460. De bijgevoegde kaart vergemakkelijkt de lezer het volgen van de oplossing van dit dateringsprobleem. Het nummer van Overheidsdocumentatie van juni 1965 (19e jrg. nr. 6), waarin een bijdrage van M. H. van der Galiën. Onder de titel: 'Problematiek praktijk gevallen' behandelt de schrijver de plaatsing van kranteknipsels in een archief. Terecht wijst hij erop, dat de nieuwe archiefwet knipsels slechts als bijlagen van een brief in het archief toelaat en dat in andere gevallen zij in een aparte verzameling buiten het archief moeten worden ondergebracht. Het nummer van Overheidsdocumentatie van juli 1965 (19e jrg. nr. 7), waarin A. H. van Otterdijk schrijft over de toepassing van de numerieke ordening op het statische archief. Bij de invoering van de numerieke ordening werd uitgegaan van wat zich op dat ogenblik in het statische archief bevond. Deze dossiers werden doorlopend genummerd en op de dozen waarin de dossiers zijn geplaatst werd alleen het nummer aangebracht van de eerste map welke zich erin bevindt. Worden nu nieuwe dossiers naar het statische archief overgebracht, dan krijgen deze na vermelding in de inventaris steeds opeenvolgende nummers. Dat de inven taris als enige toegang tot het archief functioneert beschouwt de schrijver als een voordeel, omdat anderen dan de archiefverzorger dan geen toegang hebben tot het archief. Een ander voordeel, dat meer spreekt tot de beheerders van oude archieven, is de mogelijkheid de reeks van mappen met een bepaald jaar af te sluiten, hetgeen van groot belang is in verband met het voorschrift van de archiefwet, dat stukken welker ouder zijn dan 50 jaar naar de openbare archief bewaarplaats moeten worden overgebracht. Hij voegt daaraan toe: In teenstelling met hierdie miskenning van die argief het ek al dikwels ondervind hoe 'argiefbewus' die Bantoe bv. is; hy wil dat sy 'papiere' vol ledig, bymekaar en veilig bewaar moet word en as een van sy dokumente (bv. 'n doop- seel of geboortesertificaat) as bewysstuk tydelik uit sy hande moes gaan, sal hy maandelank aanhou torring totdat hy weer daarvan in besit gestel is. 4 Hij geeft voorbeelden als: A. Opperman, gebore 12 Januarie 1961, belydenis afgelê 12 Januarie 1961, bevestig 26 Maart 1961 en H. Cordy, gebore 28 Mei 1961, gedoop 1 Oktober 1960. 164] E. Vandewoude, Inventaire des archives relatives au développement exterieur de la Belgique sous le règne de Léopold II, Brussel, 1965. E. Warlop, Inventaris van het archief van de abdij van Merkem, dl. I, Brussel, 1965. J. Pieyns, Inventaire du fonds Thisquen, Brussel, 1965. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Alkmaar. Op 19 maart 1964 kon de aanbesteding geschieden van het bouwen van het gemeentelijk archiefgebouw en het verbouwen en restaureren van het pand Oudegracht 247. Bij beschikking van 2 april werd door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de rijksgoedkeuring verleend en op 7 april volgde de bouwvergunning van Burgemeester en Wethouders. Aan het eind van 1964 waren bouw en verbouw reeds flink gevorderd. De door mr. J. H. Rombach bewerkte inventaris van het archief van de Doopsgezinde gemeente is inmiddels verschenen. Een getypte inventaris kwam gereed van het archief van de Tramwegmaatschappij Egmond-Alkmaar-Bergen en is in bewerking voor de Noorder Stoomtramwegmaatschappij en de Alkmaarse Stadstram. Boven dien werden getypte inventarissen gemaakt van de archieven van het Timmer mans Ziekenfonds, het Alkmaarse Comité voor vluchtelingen (19141917) en de gemeentelijke commissie van voorlichting bij beroepskeuze. Het klapperen van de transportregisters werd voortgezet. De topografische atlas, die niet alleen materiaal bevat betreffende de stad Alkmaar, maar ook een schat van prenten betreffende de dorpen in de omgeving en kaarten van Noord-Holland boven het IJ, bewees bij menig onderzoek weer onschatbare diensten. Een kleine keuze eruit werd gedurende de zomermaanden geëxposeerd in het Stedelijk Museum. Het aantal archiefbezoekers bedroeg 207 (v.j. 221), die 683 (v.j. 553) bezoeken brachten. Amersfoort. Hoewel de verwezenlijking van het ontworpen stadhuiscomplex nog lang op zich zal laten wachten, voerde de archivaris in 1964 met het gemeentebestuur besprekingen over de ligging van de daarin opgenomen archief bewaarplaats met de bijbehorende ruimten voor personeel en bezoekers. Helaas zijn de tot dusver geprojecteerde oplossingen niet aanvaardbaar met het oog op een goed functioneren van de gemeentelijke archiefdienst. De beschrij ving van de stukken van het archief over 12591813 kon, anders dan verwacht werd, nog niet worden voltooid. Vooral een vrij grote verzameling stukken, die buiten de oude inventaris was gebleven en waarvan de herkomst niet steeds kon worden vastgesteld, leverde nogal wat beschrijvingsproblemen op. De nieuwe [165]

Nederlandsch Archievenblad | 1966 | | pagina 15