Model voor charters met vele zegels voor expositiedoeleinden, geheel uitgevoerd in perspex en ingelijst in hout. Ontwerp Centraal Laboratorium te Amsterdam. Foto: H. A. van Dijk Utrecht. C Kosten Gezien het experimenteel stadium, waarin ons project nog verkeert, valt het moei lijk een preciese kostenopgave te doen. Hoofdfactor in de kostencalculatie is o.i. het Melinex, waarbij de prijs afhangt van de dikte (gauge), zodat het gewicht als be rekeningseenheid dient. Hoewel het materiaal in allerlei gewenste breedtes valt te leveren, liggen bepaalde maten toch wel gunstiger. Vooral de door ons bedoelde maten van 38J^ en 58bij kastbreedten 40 en 60 cm, liggen ideaal. Globaal ge nomen gaan (bij 300 gauges) uit een meter 3 mappen van 35 cm hoogte. Hierdoor komt de hoes aan Melinex op een prijs van circa 0,45 per stuk. Rekenen wij daar bij de prijs van Fassonband en Ahrendstrip op 0,40 dan komt het eindbedrag van de normale hoes op circa 1,Er zijn nog verdere factoren. De kosten factor voor meer-ruimte, waarmede misschien o.a. gerekend zal moeten worden, is niet duidelijk te overzien. Maar ik herhaal: indien b.v. bij de Utrechtse nieuwbouw, welke forse sommen kost, voor de betere bewaring van een der kostbaarste collec ties een surplus van naar ruwe schatting 70.000 80.000 uitgetrokken zou moeten worden, zou dat dan onoverkomelijk zijn? Goed begrijpend, dat er nog dubia en vragen te over ter oplossing zullen worden aangeboden, leggen wij onze inzichten hier aan de vakgenoten en hun adviseurs voor. De vakgenoten, die de keuze zullen hebben te maken, doch die niet zullen kun nen zonder advies. Immers van de kwaliteit van de te gebruiken materialen hangt alles af. Deze zijn conditiones sine qua non. Wat ons zelf betreft, zijn de verstrekte technische gegevens over het Melinex door de I.C.I., getoest en geapprobeerd door het Centraal Laboratorium, annex zijn verzekeringen van geruststelling dat er, zo geborgen, geen sprake is van 'hangen' van charters, voldoende waarborgen om de keuze voor de nieuwe berging te doen. Achteraf zal het 'simplex sigillum veri' misschien dan opnieuw bevestigd worden. Toch ben ik het van harte eens met de uitspraak van een architekt, die ik een dezer dagen onder ogen kreeg. 'Het is een misverstand te menen, dat eenvoud, die het kenmerk van de waarheid moet zijn, gemakkelijk bereikbaar is. Hij is meestal het eindproduct van een lange ontwikke ling, zelden het begin'. Al mogen wij nog niet geheel aan het eindpunt van de ontwikkeling staan, op zoek naar deze 'simplicitas' hebben velen ons geholpen: hun namen zijn reeds genoemd. Wel zou ik er gaarne hier die aan willen toevoegen van alle medewerkers van het rijksarchief in Utrecht, die vele maanden in deze Melinex-polyester-polka hebben meegedanst. Te samen hopen wij de opberging, toegankelijkheid, bescherming van de charters een stap vooruit te kunnen brengen. Wanneer dan de conclusie van de toekomstige gebruikers niet alleen zou luiden: 'Simplex sigillum veri', maar ook 'Melinex sigillis verum', Melinex je ware voor de zegels, dan zou ons hart geheel gerust zijn. M. P. van Buijtenen [97]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 9