eenvoudig. Als eerste remedie kan worden aanbevolen voor deze hoes uit te gaan van een zwaardere Melinex 500 of zelfs 700 gauges. Men legt het charter met de pliek naar boven en trekt door de pliek een strook Melinex, welke aan weerszijde wordt vastgezet. Over de vier buitenzijden legt men eveneens brede stroken, zonodig bovendien kruiselings, welke op de rugzijde van de hoes worden vastgemaakt. Ook is aanbevelenswaardig in deze gevallen met dubbelzijdig kleefbaar Fassonband de twee lagen van de hoes aan de bovenzijde van het charter aan te plakken. Dit moet echter niet te ruim worden gedaan, wijl anders de 'luchttoevoer' in het gedrang zou kunnen komen. Op deze wijze, stel ik mij voor, in Utrecht kapittel bij kapittel in zoveel mogelijk de bestaande volgorde te kunnen brengen. De afwijkingen omwille van het formaat kunnen met nummers in andere kleuren direct op de kasten worden gesignaleerd. B Charters met zegels Na wat geponeerd is ten aanzien van de wijze van bevestiging der charters, zal het weinig verbeeldingskracht vragen hoe nu de zegels of zegelfragmenten, waar het spel ten dele om begonnen was zo te beschermen, dat deze bergingswijze verant woord, om niet te zeggen ideaal wordt. Om te voorkomen, dat er ook maar van enige trek van het zegel door middel van de zegelstaart wordt uitgeoefend, wordt na bevestiging van het charter op gelijke en geeigende wijze de zegelstaart of het zegel- koord onder Melinex vastgelegd. Om ieder zegel wordt bij wijze van omwalling een perspex-ring geplaatst ruimer dan de grootte van het zegel en uiteraard hoger. Deze ring van perspex of juister van diakon is bevestigd met dubbelzijdig Fasson band. Van druk of trek is nu geen sprake meer en beschadiging door kracht van buiten af is uitgesloten. Het zegel rust in plaats van anders op de platte zijde in de charterdozen, met die achterzijde en op de kant binnen de perspexring. Ook hier weer het voordeel, dat binnen- en buitenzijde (zegel en contra-zegel) gelijkelijk zichtbaar en fotografeerbaar zijn. Toevoer van voldoende lucht is gegarandeerd. Blijve misschien te overwegen aan de binnenzijde van de ringetjes nog een extra verzachting aan te brengen. Zorgen wij er dan ten overvloede nog voor dat bij het plaatsen in de hoes het zegel (of de zegels) naar de bovenzijde onder de strip wordt (worden) bevestigd, dan speelt zeker de zwaarte van de afhangende zegels geen rol meer en is er van 'ophangen' in de pejoratieve betekenis van dit woord geen sprake. Men vergisse zich niet: hoe ook bevestigd, nooit oefent de zwaarte van het charter op het zegel noch andersom enige invloed uit. Uiteindelijk wordt overwogen de charters met zegels van boven en onder aan een roede te bevestigen en na bevesti ging de kasten 90° te wentelen, waardoor de charters horizontaal komen te liggen. Om tenslotte een indruk te geven van nieuwe mogelijkheden naast een toepassing van Melinexhoezen ten behoeve van b.v. charters met vele fraaie zegels, welke soms voor expositie moeten dienen, ontwierp het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam een model in perspex met ringen voor de zegels van perspex (diakon). Voor 'normale' berging is dit materiaal minder geschikt, omdat het stugger is en spoedig krassen vertoont. [94] Melinexhoezen van diverse afmetingen met charters (gezegeld en ongezegeld). De maat van de hoes linksachter bedraagt b.v. 58]/) x 67 cm en van de hoes rechts voor 58}/) x 59- De ophangstrips meten onveranderd 38}/) cm. De aan twee zijden overblijvende ruimte wordt afgeplakt met Fassonband. Foto: H. A. van Dijk Utrecht. [95]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 8