WETENSCHAPPELIJK AMBTENAAR Concentratie van polderarchieven in Zuid-Holland Aan het Bureau van de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiede nis, Bleijenburg 7 te 's-Gravenhage vaceert de functie van Gedacht wordt aan een historicus (dr. of drs.) of een historisch ge ïnteresseerd jurist. Salaris, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring tot max. 1.377, bruto per maand, exclusief 5,3 huurcompensatie en vakantietoelage. A.O.W.-premie voor Rijksrekening. Datum van indiensttreding nader overeen te komen. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties zenden aan het Bureau Perso neelsvoorziening van de Rijksoverheid, Prins Mauritslaan 1, 's-Gra venhage, onder vermelding van nr. 5-0605/7513 (in linkerbovenhoek env. en brief). Naar aanleiding van het medegedeelde op blz. 49 van deze jaargang van het N.A.B., betreffende het verlenen van provinciale bijdragen in de kosten van ver zorging van polderarchieven in Zuid-Holland, is mij door enige collega's om in lichtingen gevraagd. Het onderwerp is dus blijkbaar belangrijk genoeg om er hier enige mededelingen over te doen. Zuid-Holland telt altijd nog meer dan vijfhonderd polders waarvan het secreta riaat als nevenfunctie vervuld wordt. Volgens het Algemeen Polderreglement (artikel 69) is de secretaris belast met de bewaring van het archief, waarvoor dan meestal de vliering van de woning van die secretaris of een zo mogelijk nog ongunstiger plaats wordt gereserveerd. De wenselijkheid van het inbewaring geven van die polderarchieven aan instellingen, die over een behoorlijke archiefbewaar plaats beschikken, ligt voor de hand en is reeds meermalen uitgesproken. Dikwijls was men op de gemeente aangewezen; aan de bewaring van polderarchieven op een raadhuis van een kleine gemeente kleven allerlei bezwaren, die meest buiten het eigenlijke archiefbeheer hun oorsprong hebben. De bewaargeving op het Alge meen Rijksarchief is weinig aantrekkelijk omdat, door de bijzondere structuur van het gewest, dat voor de meeste besturen zo ver weg is. Een regionale concentratie per hoogheemraadschap schijnt wel het meest te passen; het beheer van de stukken komt bij mensen, die van waterschapszaken verstand hebben. Voor de onderzoeker wordt alles veel eenvoudiger; hij moet naast een bepaald polderarchief toch ook haast altijd het archief van het toezichthoudend hoofdwaterschap raadplegen om min of meer afgeronde gegevens te verwerven. Reeds in de twintiger jaren van deze eeuw hebben de hoogheemraadschappen van Schieland en Delfland zich over een aantal polderarchieven ontfermd, een voorbeeld dat in de dertiger jaren op veel ruimer schaal werd nagevolgd door het hoogheemraadschap van Rijnland, toen mr. S. J. Fockema Andrea als archivaris van die instelling fungeerde. Deze heeft ook later als secretaris van Rijnland de gedachte geopperd, dat de vrijwillig door de hoogheemraadschappen op zich ge nomen taak, de archieven te beheren van de polderbesturen, die er zich maar al te vaak zelf niets aangelegen lieten liggen, de steun van het provinciaal bestuur ver diende. Toen na de stormvloed van 1953 op de Zuidhollandse eilanden krachtige centrale dijkbeherende colleges waren ingesteld, die een waterschapskantoor met archief bewaarplaats inrichtten, kon ook aan een concentratie van de relatief zoveel be langrijker archieven van de van ouds niet onder een hoger waterschapsbestuur ressorterende polders op de eilanden worden gedacht. Na soms vrij langdurige be- [149]

Nederlandsch Archievenblad | 1965 | | pagina 1