Neclerland.scire Fotografische Industrie n.v. Soestduinen fotografie reprografie ehemiegrafie sneJcopie De invoering en ontwikkeling van het indicateurstelsel te Amsterdam r 57 fabrikante van specialistische produkten op het gebied van verkoopkantoor voor de Benelux Molenstraat 142 - Soest - postbus 19 - telefoon: 02955-4057* 'begraven in werkzaamheden filmend archiverend registrerend Simon Vinkenoog (Sublimaat enzovoort, in: Spiegelschrift, 1962) Over het archief van de hoofdstad heeft de belangstellende lezer de laatste jaren nog al eens iets in het Archievenblad kunnen vinden.1 Daaruit zal hij zich wellicht herinneren, dat in 1812 te Amsterdam het Franse indicateurstelsel werd ingevoerd. Onlangs is in het daaraan voorafgaande archief van het Nieuw Stedelijk Bestuur de missive gevonden van de prefect van het departement van de Zuiderzee betref fende deze zaak gericht aan de maire van Amsterdam.2 De tekst van deze brief van 28 mei 1811 luidt als volgt: 'Au moment oü l'organisation de votre administration vient d'être fixée, il ne me parait pas inutile de vous faire connaitre une mésure d'ordre que j'ai établie dans mes bureaux, et dont vous connaitrez bientöt l'avantage si vous jugez apropos de l'introduire dans les vötres. C'est la formation d'un régistre sous le nom d'indica- teur, dans lequel sont notées toutes les pièces qui entrent, une colonne indique le bureau ou la division a laquelle le travail en a été renvoyé, une autre indique les dispositions préliminaires etc., le tout conformément au modèle ci joint, de sorte que dans ce répertoire général on apperqoit d'un coup d'oeil la marche et le mou vement de toutes les affaires. II est essentiel que vous fassiez tenir un régistre de tous les arrêtes que vous serez dans le cas de prendre sous mon approbation; pour établir a eet égard l'uniformité et éviter ce que la forme pourrait avoir de trop étendu je vous en envoye une formule, que vous pourrez adopter si vous le trouvez convenable. 1 Het nieuwe besluit Post- en Archiefzaken der gemeente Amsterdam door W. Moll, N.A.B. 1956-1957, blz. 62-63; De ontwikkeling van de registratuur bij de gemeente Am sterdam door H. H. M. Dinkgreve, N.A.B. 1957-1958, blz. 91-101; Het praktisch nut en het wetenschappelijk belang van het archief der gemeente Amsterdam door W. F. H. Oldewelt, N.A.B. 1958-1959, blz. 255-258; Amsterdamse familiearchieven door I. H. van Eeghen, N.A.B. 1960, blz. 160-164; Het besluit Post- en Archiefzaken van de gemeente Amsterdam: zijn ontstaan en zijn betekenis voor de verhouding van Archiefdienst tot Registratuur door W. J. van Hoboken, N.A.B. 1963, blz. 50-58 en Het besluit Post- en Archiefzaken van de gemeente Amsterdam in de praktijk door schrijver dezes, N.A.B. 1963, blz. 21-27. 2 Arch. Nw. Sted. Best. nr. 263, stuk 507.

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 32