Het bureau van de provinciale inspecteur is verplaatst naar het nieuwe Provincie huis, Koningskade 2, 's-Gravenhage, tel. 814611, toestel 454. Aan de Universiteit van Amsterdam is benoemd tot docent in de paleografie drs. J. L. van der Gouw te Voorschoten. Per 1 maart 1964 is F. J. J. v a n R h e d e n benoemd aan het gemeentearchief te 's-Hertogenbosch. Varia Van 13 februari tot 30 maart 1.1. werd in het Museum Meermanno-Westreenia- num, (Museum van het boek), te 's-Gravenhage een tentoonstelling gehouden van een gedeelte der Collectie Fabri, de particuliere verzameling oude en kostbare boeken van mr. dr. J. P. W. A. Smit, oud-rijksarchivaris in de provincie Noord- Brabant. 10 jaar ACCO. In februari 1964 bestond de Algemene classificatiecommissie voor de overheidsadministratie (ACCO) 10 jaar; zij werd in 1954 geïnstalleerd door dr. M. J. Prinsen, toenmalig secretaris-generaal van het departement van binnen landse zaken. De ACCO is ingesteld door de minister van binnenlandse zaken teneinde bij de opstelling van overheidsarchiefcodes de eenheid van systematiek te bevorderen. Haar leden zijn representanten van het rijk, de provinciën, de gemeenten, de fédération internationale de documentation (FID) en de waterschappen; zij vinden hun samenwerkingspunt in deze commissie. Oorspronkelijk behandelde de commissie de voorgelegde archiefcodes alleen in plenaire vergaderingen. Later werd overgegaan tot instelling van werkgroepen die de behandeling van een bepaalde archiefcode voorbereidden voor de plenaire com missie. In de praktijk ontstond naast deze werkgroepen behoefte aan werkgroepen ter behandeling van bepaalde rubrieken die in onderscheiden archiefcodes gemeen schappelijk voorkomen. Sinds de ACCO tien jaar geleden met haar werkzaamheden begon heeft zij ach tereenvolgens haar instemming betuigd met de archiefcodes voor: 1 het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening; 2 de directie arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid (later opgenomen in de archiefcode voor dit ministerie); 3 het ministerie van maatschappelijk werk; 4 het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid; 5 het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid; 6 het ministerie van verkeer en waterstaat; 7 het ministerie van justitie. Voorts betuigde de ACCO haar instemming met: 8 de code voor de ordening van de archieven van de waterschappen (Unie-code); 9 de code voor de ordening van de archieven van universiteiten en hogescholen (H.O.-code); 10 de archiefcode-in-hoofdzaken voor het ministerie van economische zaken; [52] 11 de wijziging en aanvulling van de archiefcode voor het ministerie van verkeer en waterstaat. Bovendien stelde de ACCO standaardteksten op voor: 12 .07 'organismen en hun organisatie'; 13 .08'personeel'. Momenteel zijn bij de commissie in behandeling: 1 de wijziging en aanvulling van de archiefcode voor het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, met onder andere als onderdelen de rubriek 'be scherming van de bevolking in geval van oorlog, oorlogsgevaar, daaraan ver wante en daarmee verbandhoudende omstandigheden' en de rubriek 'ionise rende straling'; 2 de herziening van de archiefcode voor het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid; 3 de archiefcode voor de dienst van het ijkwezen. Voorts zijn op verzoek van het bureau interdepartementale documentatiezaken van het ministerie van binnenlandse zaken in behandeling genomen de rubrieken -1.713 'belastingen' en -1.88 'buitenlandse aangelegenheden'. Naast genoemde classificaties werkt de ACCO aan een ordeningsschema voor de bestuursonderwerpen die zich richten op, onder andere, de grondslagen van het overheidsbestuur en op de bemoeiingen van een overheidsinstelling met de activi teiten - zowel organisatorische als functionele van één of meer andere over heidsinstellingen. Bij al deze werkzaamheden is de behoefte gebleken, de regels die de ACCO bij de praktijk van haar werkzaamheden in acht neemt bij de beoordeling van archief codes, te formuleren en vast te leggen. Het is de bedoeling dat aldus een leidraad tot stand komt voor de opbouw van overheidsarchiefcodes. Onderscheidingen. Mr. B. van 't Hoff, rijksarchivaris van de derde afdeling aan het Algemeen Rijks archief en mr. G. J. ter Kuile, rijks-archivaris in Overijssel, zijn benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau; mej. J. W. Jurriaanse, administrateur- titulair aan het Departement van Buitenlandse Zaken, en dr. J. Woltring, weten schappelijk ambtenaar aan hetzelfde ministerie, zijn benoemd tot ridder in deze Orde. Afgesloten 31 mei 1964. Correctie In de jg. 1963, afl. 3 zijn enkele fouten geslopen. Het lustrum van de Ned. Jeugd bond werd niet op 10 juli 1963 gehouden. Op p. 105 moet i.p.v. 'De jeugd vormt een speciaal publiek, dat soms op een speelese wijze moet worden tegemoet ge treden.' gelezen worden: 'op een speciale wijze'. Tenslotte werd de aandacht erop gevestigd dat de nagelaten papieren van R.P. Placidus Pennings O.F.M.Cap. niet, zoals op p. 131132 werd vermeld, aan het gemeentearchief van Breda zijn geschonken, maar in bruikleen in dit depot wer den geplaatst. [53]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 30