zicht en het geven van de nodige adviezen. Wegens het ruimtegebrek moest het opnemen van archieven en archiefgedeelten zeer worden beperkt. Evenals vorig jaar werden slechts enige aanvullingen en kleine archieven verkregen. Film en geluidsarchief bleven zich uitbreiden. Door 1325 bezoekers werden 2526 bezoeken gebracht. Schiedam. Het gecombineerde verslag over 1960 en 1961, verschenen 28 febru ari 1963, maakt melding van het gereed komen van een aantal inventarissen en indices. Wij noemen slechts de inventaris van de archiefbestanddelen in het ge meentelijk archiefdepot en de index op de gedrukte keuren en verordeningen sedert 1597. Het aantal bezoekers, dat in 1959 122 bedroeg, was in 1960 143 en in 1961 130, met 397, 407 en 386 bezoeken. In het verslag over 1962, eveneens gedateerd 28 februari 1963, wijst de Schie- damse archivaris erop, dat het ruimtegebrek in het archiefdepot zich ernstig deed gevoelen. Voor het archief van de Dienst Gemeentewerken en een groot gedeelte van het secretariearchief kon geen bergruimte meer worden gevonden in het ar chiefdepot Oude Kerkhof 5. De enige mogelijkheid deze archieven onder te bren gen bood de tot dan toe als dependance voor gedrukte stukken gebruikte ruimte in het pand Korte Haven 27. Mits aldaar in een redelijke brandbeveiliging werd voorzien, gaven Gedeputeerde Staten toestemming er de archieven tijdelijk te plaatsen, totdat de moderne archiefbewaarplaats in het te bouwen nieuwe stad huis gereed zal zijn. De inventariserings- en indiceringsarbeid werd voortgezet, waarbij ook werd begonnen met de fichering van de stadstrouwboeken. De portret verzameling werd geordend en beschreven. 151 bezoekers brachten 477 be zoeken. Tilburg. Volgens het verslag over 1962, uitgekomen 29 april 1963, vonden orde ning en inventarisatie regelmatig voortgang. De nieuwe beschrijving van het om vangrijke 19e eeuwse archief kwam voor de helft gereed. Uit het overgebrachte oud-archief van de gemeente-ontvanger werden wederom vernietigbare stukken gelicht. De vroeger gevormde collectie Varia, aanvankelijk van grote omvang, is zeer geslonken doordat tal van stukken konden worden ingepast in het oud-ad ministratief of oud-rechterlijk archief. Onder de aanwinsten voor de historisch- topografische verzameling treffen we ook een gevelsteen aan van een afgebroken fabriek, die o.i. beter in een museum geplaatst kan worden Het aantal bezoekers bedroeg 188 (v.j. 190), die 1117 bezoeken brachten (v.j. I 155). Utrecht. De verwachting, dat de architect van het nieuwe archiefgebouwencom plex in de eerste helft van 1962 een ontwerp gereed zou hebben, is niet beschaamd, zo deelt de archivaris in zijn verslag over 1962 mee. Toezending van de tekeningen aan B. en W. en een voordracht aan de raad moeten de volgende stap zijn om te komen tot meer ruimte en grotere accomodatie voor verzamelingen, publiek en ambtenaren. De reorganisatie van de topografische atlas werd afgesloten met het overtypen der ca. 9.000 beschrijvingsfiches en het samenvoegen der definitieve fiches in 102 bibliotheekboekjes, die in de leeszaal werden opgesteld. Een aantal 18e eeuwse stukken werd beschreven en te bestemder plaats ingevoegd, evenals aanvullingen op het archief der Eleemosynae van Oudmunster. Het archiefje [46] van het Comité voor ontspanning der Belgische geïnterneerden te Utrecht-Zuilen (1916-1918) werd beschreven. Van jaar tot jaar neemt de belangstelling voor het archief en zijn verzamelingen van de zijde van jonge mensen toe: lagere-school- leerlingen, kweekscholieren, gymnasiasten en studenten, vooral van het Geogra- phisch Instituut. De ontwikkeling van de binnenstad in velerlei opzicht is daarbij het belangrijkste gebied van onderzoek. Het aantal bezoekers, dat in 1961 ge middeld 5,3 per dag bedroeg, wordt in 1962 niet opgegeven. Vlaardingen. Mede naar aanleiding van het inspectierapport van de archivaris besloten B. en W. de ordening van het archief der gemeentesecretarie m.i.v. 1 ja nuari 1963 te doen geschieden volgens de code V.N.G., aldus het verslag over 1962. Ook bij enige takken van dienst zal daartoe wellicht worden overgegaan. Het toegankelijk maken der archieven werd voortgezet. De aanwinsten voor de bibliotheek, verdeeld in algemeen, Vlaardingen en visserij, vullen het grootste deel van het verslag. De leeszaal werd bezocht door 106 personen (v.j. 123), die 356 (v.j. 278) bezoeken brachten. Ter aanvulling op het in Ned. Archievenblad 1962, blz. 233,medegedeelde diene, dat de provinciaal inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid- Holland jaarlijks aan gedeputeerde staten uitvoerig verslag uitbrengt van zijn werk zaamheden. Uit dit interne verslag wordt een resumé over de meer algemene problemen opgenomen in het gedrukte verslag van gedeputeerden aan provinciale staten. Nadat de tegenwoordige inspecteur op 1 juli 1957 in functie was getreden begon hij met een bezoek te brengen aan de archieven der gemeenten, die geen archivaris hebben. Daarbij bleek, dat bij nog ca. 50 gemeenten het archief geheel of gedeeltelijk op zolder was opgeslagen. De materiële verzorging was over het algemeen goed. Van de archieven van vóór 1813 bestonden meer of minder goede inventarissen, waarvan de meeste tussen 1874 en 1945 in opdracht en voor rekening van het provinciaal bestuur werden gemaakt. Weinig hiervan werd maar gepubli ceerd en is dan nog slechts moeilijk te vinden, nl. achter de verslagen omtrent 's Rijks oude archieven. Zeer betreurenswaardig is, dat een aantal archieven na de inventarisatie weer in verwarring is geraakt. De moderne archieven verkeerden in het algemeen nogal in verwarde staat en in slechts 15 gemeenten waren ze ge ïnventariseerd op een wijze, die aan minimumeisen voldeed. Van een doeltreffend vernietigingsbeleid, waardoor de archieven overzichtelijker zouden worden, was, mede door gebrek aan deskundig personeel, geen sprake. Als belangrijk feit in het kader van de verzorging van de waterschapsarchieven werd in 1957 het gereed komen van de gemeenschappelijke archiefbewaarplaats in het voormalige stoom gemaal O.B. 't Hooft van Benthuizen te Puttershoek gesignaleerd. Dit geheel naar de eisen ingerichte depot is een voorbeeld van wat door samenwerking van de polders met steun van de provincie mogelijk is. De staten kenden aan de stichting 'Archiefbewaarplaats Puttershoek' een bedrag van 6,per strekkende meter archief toe als bijdrage in de verzorging van in bewaring genomen polderarchieven. In 1958 werden de waterschapsarchieven in het grootwaterschap van Woerden, de Krimpenerwaard, de Vijfheerenlanden, de Alblasserwaard en op de eilanden [47]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 27