konden uit het archief der beide gasthuizen en geindiceerd werden 18 delen uit het archief van de Weeskamer. Van het ontbreken van de registers van eigen domsovergangen 1812-1832, welke de schakel vormen tussen de transportboeken in het schepenen-archief en het kadaster, werd veel last ondervonden. Aan de hand van de notariële archieven en bewaard gebleven bijlagen van voornoemde registers werd een 'legger van eigendomsovergangen 1812-1832' gemaakt, waar mede deze periode in de meeste gevallen vlot overbrugd kan worden. Het archief werd bezocht door 42 personen (v.j. 54), die in totaal 174 (v.j. 301) be zoeken brachten. Leiden. Naar het uiterlijk is het archiefverslag dezer gemeente, dat evenals die van Amsterdam en Rotterdam geillustreerd is, wellicht het aantrekkelijkste, dat de referent onder de ogen krijgt. Gelijk in vele verslagen vindt hij echter ook hier de klacht over gebrek aan ruimte. Ook in 1962 hebben B. en W. nog geen voor stel bij de raad kunnen indienen om het nodige krediet te verlenen voor de uit breiding van het archiefgebouw. Wel werd goedkeuring vrekregen voor het bou wen van de dienstwoning voor de concierge, waardoor aan het onbeheerd staan van het archiefgebouw met de daaraan verbonden gevaren van vernieling en in braak een einde komt. Het gebrek aan depotruimte dwingt intussen steeds meer tot maatregelen, die in verband met de archiefwetgeving ontoelaatbaar zijn, zo moesten verscheidene archieven naar de zolders worden gebracht en daar zoda nig worden opgesteld, dat zij niet meer voor onderzoek toegankelijk zijn. In verband met het in het vorige verslag reeds vermelde mikrofilmen van de onder trouwregisters 1711-1811 werd een krediet verleend voor het aanschaffen van een filmapparatuur. Geen enkele archief-inventaris kon worden bewerkt, daar door het ontbreken van voldoend personeel vaak ambtenaren aan hun normale werkzaamheden moesten worden onttrokken om in te springen op de studiezaal. Bij het met 10 gestegen bezoek van deze zaal (1383 bezoeken tegen vorig jaar 1249)1 leidde ruimtegebrek ertoe, dat bezoekers zich meerdere malen tevreden moesten stellen met een plaatsje in de keuken of op de trap. Het minder prettige geluid werd reeds vernomen, dat men afzag van bezoek aan de studiezaal, omdat men niet tot rustige studie kan komen. -In bewaring genomen werd het archief van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. Maastricht. In 1962 werd een grote verbetering bereikt t.a.v. de accommodatie voor het publiek en de ambtenaren. De berging van de archieven vertoont echter nog steeds ernstige gebreken. In een ruim, overwelfd en op bevredigende wijze brandvrij lokaal op de gelijkstraatse verdieping van het stadhuis werd een hulp depot ingericht. De ordening en inventarisatie bepaalden zich tot een aantal kleinere archieven van verenigingen en stichtingen, hoofdzakelijk uit de laatste 7 Ojaar. De beschrijving van het archief van de rederijkerskamer Auguste Cla- vareau werd voltooid. Het indiceren en klapperen van diverse objecten werd voortgezet. Prof. dr. W. Jappe Alberts achtte publicatie van de middeleeuwse 1 Het aantal van 1727 bezoekers in 1960, vermeld in Ned. Archievenblad 1962, blz. 60, moet zijn 1327. [44] raadsverdragen (1379-1579) van groot belang, zowel voor de stadsgeschiedenis als in ruimer verband. Hij drong aan op een integrale uitgave. Aan de daarvoor nodige transcripties wordt gewerkt door studenten van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nieuw-Ginneken. Volgens het verslag over 1962 vonden de herziening van de inventaris-Cunen en het lichten van vernietigbare stukken in bescheiden mate voortgang. De aanwinsten bestonden uit een aantal foto's van de molens te Bavel te Ulvenhout. Inlichtingen werden o.a. verstrekt over het verblijf van koningin Wilhelmina op 'Anneville' te Ulvenhout in 1944 en 1945. Rotterdam. Het verslag over 1961, verschenen april 1962, vermeldt het afscheid van mr. H. C. Hazewinkel als gemeentearchivaris1. Zijn opvolger, drs. R. A. D. Renting, bracht ingevolge het nieuw toegevoegde art. 2a van de instructie van de archivaris ruim 40 inspectiebezoeken bij de gemeentelijke diensten en bedrijven. Hij bracht daarvan aan B. en W. verslag uit en adviseerde in zake vernietiging van archiefstukken. Breda en Delft worden door Rotterdam nog overtroffen in de minutieuze weergave van de werkzaamheden per archiefambtenaar, waar voor intussen naar het verslag zelve verwezen moge worden. Wij vermelden slechts de inventarisatie van het familiearchief Van Hoey-Smith en het archief van het Historisch Genootschap 'Roterodamum'. Begonnen werd aan de inven tarisatie van het archief van de grondheerlijkheid Charlois. Het klapperen der notariële protocollen en der doopboeken van de Ned. Herv. gemeente werd voortgezet. Er werden nog enige kleinere archieven opgenomen en het film archief en het geluidsarchief2 werden uitgebreid, maar door ruimtegebrek kon aan de verzoeken van directeuren van diensten en bedrijven om gedeelten van hun archieven op te nemen niet tegemoet worden gekomen. Het aantal be zoekers bedroeg 722, die 1973 bezoeken brachten, waarvan 1189 voor genealo gische en 784 voor andere onderwerpen. Het verslag over 1962, verschenen juni 1963, maakt melding van het afscheid van de eerste commies W. van der Gaag3. Voor het eerst sinds vele jaren konden er twee archiefinventarissen in druk verschijnen, t.w. die van de voor malige gemeente Hillegersberg en die van de voormalige gemeenten Overschie en Schiebroek4. De inventarisatie van het archief van de grondheerlijkheid Char lois kwam gereed, gewerkt, werd aan het archief van de polder Kralingen en aan de transcriptie van de oudste in 1940 door hitte zwaar beschadigde koopakten van de gemeente. De klapper op de begraafboeken (1668-1811) kwam gereed, het klapperen van de doopboeken der Ned. Herv. gemeente en der notariële protocollen vond voortgang. Aangesteld werd een registrator, die onder super visie van de archivaris de coördinatie van de ordening der archieven van de diensten en bedrijven moet bevorderen door het houden van een effectief toe- 1 Zie Ned. Archievenblad 1961, blz. 98-99. 2 Ook hier wordt het begrip archief wel erg uitgerekt, beter ware het te spreken van filmcollectie en fonetische documentatie, zie ook dr. W. S. Unger op blz. 128 van Ned. Archievenblad 1961, 2e alinea. 3 Zie Ned. Archievenblad 1962, blz. 239-240. 4 Zie Ned. Archievenblad 1963, blz. 69-74. [45]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 26