Het aantal afgelegde bezoeken bedroeg 5145 (v.j. 5173). -Aan het gemeente bestuur en aan particulieren werden wederom over uiteenlopende onderwerpen een groot aantal inlichtingen verstrekt. Aan het eind van zijn verslag rapporteert de Amsterdamse archivaris omtrent het door hem gehouden toezicht op de archieven van de gemeente-administraties, -diensten en -bedrijven. Lijsten van voor vernietiging in aanmerking komende stukken werden door hem goedgekeurd voor 12 afdelingen der gemeentesecreta rie, alsmede voor de rubrieken Organisme en Personeel. Een aantal diensten en bedrijven werden bezocht, waarbij besprekingen werden gevoerd over de vernieti ging van archiefstukken, de overbrenging naar de archiefdienst van daarvoor in aanmerking komende bestanddelen en de wijze van bewaring en beveiliging van de archieven. Met machtiging van de archivaris werden aan archief vernietigd: 321 m, 525 omslagen, 10.000 kg en 100.000 ponskaarten. Arnhem. De ingebruikneming van het nieuwe kantoor en de depots in het ge meentelijk administratiegebouw bracht in 1962 zeer veel extra werk mee. Door de verhuizing heeft de werkruimte voor het personeel een aanmerkelijke verbete ring ondergaan. De depots (onder- en bovengronds) hebben meer dan de dubbele capaciteit van de oude ruimten. De indicering van de trouw- en lidmaten boeken der N.H. kerk kwam stil te liggen door vertrek der daarmede belaste personen. Aangekocht werd een deel van het familie-archief Gruythuysen. Het archief van de Doopsgezinde gemeente werd in bewaring ontvangen. -Het aan tal bezoekers beliep 134, die 390 bezoeken brachten. Breda. Het ruimtegebrek, dat sedert lang ten archieve heerste, werd in 1961 ge deeltelijk opgeheven. De raad verleende op 12 juli een krediet van 4800 voor het verplaatsen van 56 m1 kamerstukken en 26 m1 staatscouranten naar de kolen- stortkelder van de brandweerkazerne en voor het aanschaffen van nieuwe rekken voor de zolder boven de archiefbewaarplaats. Geordend werd het restant van het archief van curatoren van het gymnasium en het archief van de commissie van voorbereiding der oprichting daarvan. Bij de aanwinsten vermelden we het archief der Evangelisch Lutherse gemeente en twee portefeuilles met stukken betreffende volkshuisvesting uit 1909-1925. Het bleek, dat deze correspondentie nog in 1937-1941 en later uit het reeds afgesloten archief was gelicht en naar de pas in 1925 beginnende decimale registratuur was overgebracht. In vele gevallen was hiervan aantekening gemaakt in de notulen van B. en W. en de agenda van de raad. Alle bescheiden werden nu weer op hun oorspronkelijke plaats terugge legd. Vanwege het toenemend aantal aanvragen om genealogische gegevens moest m.i.v. 1961 de regel worden gesteld, dat in het algemeen t.b.v. één persoon slechts gedurende ten hoogste 3 uur per 3 maanden nasporingen kunnen worden verricht. Het aantal bezoekers bedroeg 164 (v.j. 144), die 1179 (v.j. 1034) bezoeken brachten. In juli 1963 heeft collega Brekelmans het Overzicht van de archieven en col lecties berustende in de archiefbewaarplaats der gemeente Breda, dat in eerste aanleg slechts voor intern gebruik was bedoeld, in offsetdruk gepubliceerd. Er is onderscheid gemaakt in vijf afdelingen. Binnen deze afdelingen zijn de archieven en verzamelingen achter elkaar geplaatst naar de tijd, waarop zij door de archi varis werden ontvangen of werden gevormd. De opzet van deze indeling is nog afkomstig van mr. J. P. W. A. Smit, oud-rijksarchivaris en oud-inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Noord-Brabant. I. Archieven der besturen van stad en gemeente (inbegrepen dat van de schepenbank); II. Archieven van stads- en gemeentelijke ambtenaren en instellingen; III. Archieven van vreemde openbare of half-officiële ambtenaren en instellingen; IV. Collecties (en familie archieven); V. Collectie Varia, 1500-heden (hierin zijn ondergebracht de aan winsten van archivalische aard, die vooralsnog niet als een zelfstandig archief werden beschouwd alsmede die welke niet naar èèn der reeds aanwezige archie ven konden worden overgebracht). Delft. Het verslag over 1962 bevat het verheugende bericht, dat het ficheren van het laatste doopboek werd voltooid. Alle doop-, trouw-, en begraafregisters zijn nu gebracht op ruim anderhalf miljoen fiches. De archivaris is daarmee te vreden, maar nog lang niet voldaan, want er resten talrijke archiefbestanddelen, o.a. het omvangrijke notarieel archief, die zonder fiches vrijwel niet te gebruiken zijn voor onderzoekingen van allerlei aard. Wel werden reeds klappers gemaakt op 6 registers impost 1750, de thesauriersrekening 1650, 18e eeuwse acten van indemniteit van Hof van Delft en personen en zaken genoemd in de Delftse Cou rant 1876-1924. Gewerkt wordt aan klappers op de comparitieregisters van de Weeskamer na 1618, namen in de notulen van B. en W. in de 19e eeuw en de werken van Van Bleyswijck en Boitet. De inventaris van het archief der Re monstrants-Gereformeerde gemeente 1628-1917 werd voltooid. Aangekocht werd de collectie Naundorffiana van de heer C. J. A. Begeer te Voorschoten, bevattende handschriften en boeken over de geheimzinnige figuur van Naun- dorff, voor enkelen niemand minder dan Lodewijk XVII, die begraven ligt in het Kalverbos te Delft. Een groot aantal studies over Delft wordt genoemd, in vele waarvan de archivaris een werkzaam aandeel had. Ook memoreert hij, dat hij bij het overlijden van koningin Wilhelmina in enkele ogenblikken een om vangrijk documentatiemateriaal over de bijzettingen van koningin Emma en prins Hendrik aan de autoriteiten ter beschikking kon stellen. Bovendien kon in enkele uren een overzicht worden gegeven van de relaties van Delft met ons vorstenhuis, dat door de Rijksvoorlichtingsdienst in de moderne talen overgezet aan vele buitenlandse journalisten werd uitgereikt. De conclusie omtrent de veel vuldige service door het archief verleend, die collega Oosterbaan hieraan vast knoopt en waarmede hij zijn uiterst leesbaar verslag besluit, zal in onze kring zeker aller instemming verwerven. Moge het ook tot de buitenwereld meer en meer doordringen, dat een archief meer is dan een antiek curiosum! Het aan tal bezoeken bedroeg 1466 (v.j. 1529). Gouda. Het op 3 januari 1963 gedateerde verslag over 1962 vermeldt de in ventarisatie van het archief van de bank van lening 1654-1924, het archief van het college van curatoren van het gymnasium 1581-1889 en de administratieve archieven van de ambachten en heemraadschappen Bloemendaal, Broek, Thuyl en 't Weegje en Broekhuizen 1605-1857. Registers werden vervaardigd van oor- [42] [43]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 25