Noordoost-Friesland (Streekarchivariaat, omvattende de gemeenten Dokkum, Kollumerland en Nieuw Kruisland, Oostdongeradeel, Schiermonnikoog en West- dongeradeel). Het eerste verslag van de streekarchivaris loopt van 1 juli 1961 tot en met 31 december 1962 en begint met van 1950 af de voorgeschiedenis van dit streekarchivariaat te memoreren. Eerst ging de archivaris eenmaal in de 14 dagen op dinsdag naar Schiermonnikoog, maar in verband met een verandering in de dienstregeling van de veerboten naar dat eiland werd zijn bezoek verscho ven naar vrijdag. In de weken, dat hij de bootreis niet maakt, benut de archivaris de vrijdag voor werkzaamheden van meer algemene aard, zoals bezoek aan het Rijksarchief te Leeuwarden. Op maandag t/m donderdag bezoekt hij wekelijks de vier vastelandsgemeenten van zijn ambtsgebied. Voor bijzonderheden over archiefberging, inventarisatie (alleen Dokkum heeft een verantwoorde gedrukte inventaris van de oude en nieuwe archieven), inlichtingen enz. worde naar het verslag zelf verwezen. Collega Keikes vond naast zijn taak in engere zin ge legenheid tal van artikelen over Frieslands noordoosten te publiceren in de Nieu we Dockumer Courant, De Dorpsbode van Schiermonnikoog en het Nieuwsblad van Noordoost Friesland (Kollumer Courant). Kring Oosterhout (Streekarchivariaat, waarbij aangesloten de gemeenten Alphen en Riel, Baarle-Nassau, Chaam, Geertruidenberg, Gilze-Rijen, Oosterhout, Raamsdonk, Terheijden, Teteringen en Waspik). De archiefinventarisatie vond in alle gemeenten voortgang. In Waspik werden van het Rijksarchief in 's-Herto- genbosch overgenomen de tot het archief dier gemeente behorende archivalia. Vernietiging van de daarvoor in aanmerking komende stukken had plaats. Aan de gemeentebesturen van Alphen en Riel, Baarle-Nassau, Chaam en Waspik werd het gebruik van een betere papiersoort geadviseerd voor de veelal gesten cilde exemplaren van raadsnotulen e.. voor zover deze als minuut worden ge bruikt. In het nieuwe gemeentehuis van Gilze-Rijen werd een moderne, goed geoutilleerde archiefbewaarplaats in gebruik genomen. In Oosterhout kreeg de archivaris een nieuwe werkkamer, waarheen ook de bibliotheek van het streekarchivariaat werd overgebracht. -Ten behoeve van een publicatie werd een begin gemaakt met een onderzoek naar de economische en sociale situatie in 1862 in die gemeenten van het streekarchivariaat, welke vroeger behoorden tot de Baronie van Breda. Behalve in Teteringen hield de archivaris zich in alle gemeenten bezig met de opbouw of uitbreiding van een fotoverzameling. In Alphen en Riel en in Waspik werd een verordening op de gemeentelijke archief bewaarplaats vastgesteld. In verband met de invoering van de 5-daagse werk week verminderde de voor Oosterhout beschikbare werktijd, daar zowel de archi varis als de assistent daar des zaterdags werkzaam waren, met één dag. Overleg met Geertruidenberg leidde ertoe, dat de twee grootste deelgenoten in het streek archivariaat het verlies samen dragen. De kostenverdeling werd per 1 juli aan de nieuwe situatie aangepast. Velerlei inlichtingen werden verstrekt aan overheid en particulieren. Peelland (Streekarchivariaat, omvattende de gemeenten Asten, Bakel en Mil- heeze, Deurne, Mierlo en Someren). Het jaarverslag 1961 vermeldt de ontvangst [38] van de reeds eerder genoemde1 verzameling mikrofilms van de retroacta van de Burgerlijke Stand uit Peelland, vergezeld van een leesapparaat Dagmar. Tweede belangrijke aanwinst is een grote collectie naslagwerken en brabantica uit de na latenschap van de Tilburgse archivaris H. M. Ouwerling, die door de heer L. te Strake in bruikleen werden gegeven. De archivaris ontwierp teneinde verwarring te voorkomen drie exlibris, t.w. voor de Bibliotheca Te Strake, voor het streek archivariaat en voor de streekarchivaris. -In alle gemeenten werden ordening en beschrijving der archieven voortgezet. De series kwamen nagenoeg gereed, begonnen werd nu met de archivalia, die in een groot aantal rubrieken dienen te worden ondergebracht, hetgeen een tijdrovende voorsoortering vergt. Het oud archief der gemeente Asten werd door de Rijksarchivaris in Noord-Brabant aan de gemeente overgedragen. In 1962 werden volgens het bestaande werkplan de ordenings- en beschrijvings werkzaamheden in de verschillende gemeenten voorgezet. In Deurne werden daarbij gedeponeerde archieven aangetroffen van een zestal gemeentelijke dien sten en bedrijven. Zuid-West Utrecht (Streekarchivariaat, waarbij aangesloten de gemeenten Ben schop, Harmeien, Hoenkoop, IJsselstein, Lopik, Linschoten, Polsbroek, Snelre- waard, Vreeswijk en Willeskop). Het verslag over 1962, op de omslag gesierd met de wapens der 10 aangesloten gemeenten en een plattegrond van zuidweste lijk Utrecht, begint met een voorwoord van de voorzitter van de streekcommis- sie, die zijn voldoening uitspreekt over het goed functioneren van de in 1961 in werking getreden regeling voor dit streekarchivariaat. De archivaris heeft zich op vaardige wijze vertrouwd gemaakt met de inhoud der gemeentelijke archief bewaarplaatsen en hij ondervindt van de gemeentebesturen alle medewerking om de archiefaccomodatie op een beter plan te brengen. De archivaris zelf moet echter opmerken, dat het nog onmogelijk bleek de gemeenten op vaste dagen in een cyclus van drie weken te bezoeken, zoals bij zijn indiensttreding was vastge steld. De oorzaak hiervan ligt vooral in de omstandigheid, dat in een aantal ge meenten zolders nog steeds dienst doen als archiefbewaarplaats, waar slechts in zeer bepaalde perioden van het jaar gewerkt kan worden. Wanneer de voorgeno men plannen tot verbetering ten uitvoer zijn gebracht, zal nog slechts incidenteel behoefte bestaan om enigszins af te wijken van het indertijd vastgestelde werk- rooster. De bruikbaarheid van een aantal archieven kon reeds zeer worden verhoogd door een verbeterde opstelling. Het was voor de archivaris opmerkelijk te constateren, dat de vroeger geordende archieven tot 1815, waarvan alle stukken genummerd en met een duidelijke inventaris te raadplegen zijn, in de loop der jaren met meer gevoel voor orde werden behandeld dan de overige be scheiden. Met de ordening en de beschrijving van 19e en 20e eeuwse archieven is inmiddels in iedere gemeente een begin gemaakt. In de meeste gemeenten kreeg de archivaris tevens bemoeiingen met fotoverzamelingen. Een fotoapparaat werd t.b.v. het streekarchivariaat aangeschaft. Per gemeente worden verder 1 Ned. Archievenblad 1962, blz. 118. [39]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 23