Berichten Lenderich uit Amsterdam een Lutherse gemeente in de Friese hoofdstad, maar werd het jaar daarop uit de stad gezet. Het oudste stuk van het kerkarchief da teert uit die tijd, het is het tielblad van een overigens verloren gegaan rekenboek van 1669 (inv. nr. 174). Nadat sedert 1672 de vele Duitse militairen van het toe nemende garnizoen hen, die de Augsburgse confessie beleden, zeer in aantal ver sterkten, werd hun in 1680 de stichting ener gemeente toegestaan. De van dat jaar af opgebouwde administratie vertoont weinig differentiatie. De Kerkeraad is het centrale orgaan, waar alle stukken, ongeacht aan wie gericht, terecht komen. De diaconie is steeds als een commissie binnen de kerkeraad beschouwd zonder eigen archief. Hetzelfde geldt voor de kerkelijke fondsen. Het archief werd in 1963 ter ordening en bewaring aan het Gemeentearchief overgedragen, waarna de gemeentearchivaris het inventariseerde tot aan de invoering van de nieuwe kerkorde per 1 januari 1956. Het archief vertoont nog de invloed van ds. J. F. Freijer, die het in 1824 ordende. De bewerker van de nu gereed gekomen inventaris kon zich aansluiten bij de bestaande ordening. Zijn inventaris telt 304 nummers, waarvan 156 tot de gene- ralia behoren. De nrs. 275-304 omvatten de kleine tot zeer kleine gedeponeerde archieven van verenigingen en genootschappen, die in een zekere verhouding van ondergeschiktheid tot de kerkelijke gemeente staan, zoals kerkkoor, naaikrans en jongensclub. Een naamsregister, verwijzend naar de bladzijden der inleiding en de nummers der inventaris, besluit het werk. Wij vonden er ds. Pesarovius op blz. IV, doch zonder verwijzing naar de acta synodalia van nr. 146. Nr. 152, een boek uitgegeven ten voordele van het nieuwe orgel, ware o.i. beter dan in het algemene gedeelte geplaatst in de onderafdeling Onroerende goederen bij de be stekken van het nieuwe orgel, gelijk met de stukken betreffende de inzameling t.b.v. de gasverlichting der kerk wel gebeurd is. Bij nr. 210, schutblad van een Lutherbijbel uit 1694, waarop bericht van aankoop wordt vermeld met de namen der schenkers en het bedrag hunner bijdragen, welke Bijdel zelf in de consistorie kamer wordt bewaard, zijn wij geneigd ons af te vragen of gestreefd is naar een weer samenvoegen van deze twee. In nr. 194: Waardelooze Russische, Turksche en Italiaansche obligaties 1870-1907, achten wij het eerste woord een overbodig heid. Tenslotte hadden wij in een noot gaarne enige aanduiding en/of verant woording aangetroffen van de door de samensteller gebruikte spelling. Deze enkele opmerkingen doen niets af aan onze appreciatie van deze inven taris van een soort archief, dat ons door eigen werkzaamheid niet onbekend is. Dat de ordening in hetzelfde jaar van de in bewaringgeving gereed kwam ver dient zeker extra vermelding en waardering. J. H. van den Hoek Ostende. Wij ontvingen G. K. Hall, Dictionary catalog of the Mariners Museum Library, Newport News, Virginia, IX din. Idem, Catalog of Marine Prints and Paintings, III din, ibidem. [36] Idem, Catalog of Marine Photographs, V din, ibidem. Idem, Catalog of Maps, Ships' Papers and Logbooks, ibidem. M. van Haegendoren, Inventarissen van de Archieven van de heerlijkheden, Dor- pen en Schepenbanken van Kantons Leuven, Brussel, 1964. M. R. Thielemans, Inventaires des Archives de l'Administration centrale et supé rieure de la Belgique et du Conseil du gouvernement, Brussel, 1964. J. Buntinx, Inventaris van het archief van de Raad van Vlaanderen, Brussel, 1964. Gemeente- en Waterschapsarchieven 'De Liemers en Doesburg' (Streekarchivariaat, omvattende de gemeenten Anger- lo, Doesburg, Duiven, Wehl en Zevenaar). Blijkens het verslag over 1961 kwam in het werkprogramma van de archivaris in zoverre enige verandering, dat hij met toestemming van de streekarchiefcommissie begon de vele bronnen, welke op het Rijksarchief in Arnhem liggen, te bewerken. Diverse trouwboeken en transportregisters komen het eerst voor fichering in aanmerking. In Angerlo werd een klapper gemaakt op de vernummeringen der huizen in 19e en 20e eeuw. Ook klapperde de archivaris de huwelijksakten 1811-1832 en constateerde hij, dat het in het algemeen raadzaam is de burgerlijke stand in dit tijdvak nog maals te klapperen, daar de schrijfwijze der familienamen allerminst constant is. Het historisch kadaster in Doesburg vorderde tot ongeveer 1715. Aan de fiche- ring der doopboeken wordt gewerkt. In het in 1960 overgedragen en in 1961 nog aangevulde Nutsarchief bleek zich het archief te bevinden van de commissie van toezicht op het onderwijs uit het begin van de 19e eeuw, die geheel uit Nutsleden bestond. Een aantal Nijmeegse studenten bezocht dit archiefdepot. Ook in Duiven werden klappers op huisnummeringen en huwelijken gemaakt, almede een lijst van gemeentefunctionarissen sedert 1811. Het vernietigen der daarvoor in aanmerking komende stukken heeft enige ruimte gebracht in de archiefbe waarplaats. In Wehl is het uitschieten der vernietigbare stukken voltooid. In Zevenaar verrichtte de archivaris ordeningsarbeid van het archief uit 19e en 20e eeuw. Op verzoek van het Ned. Herv. kerkbestuur zal de archivaris de ko mende jaren het belangrijke en uitgebreide archief van dit bestuur ordenen. Enkele archiefbezoekers raadpleegden geen stukken, doch zochten mondelinge voorlichting. Het overlijden wordt gememoreerd van de heer Corwin, vorser naar de geschiedenis der Joden en geregeld bezoeker van de archieven in dit streek archivariaat. [37]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 22