mede 'has been a source of stength to the record office, which has been able to develop strictly specialized lines'. Voor de algemene informatiedienst zorgt de stadsbibliotheek. De archieven waren in diverse bibliotheken bewaard en thans zeer verspreid; een begin is gemaakt voor een nieuw record office in nieuwe gebouwen, van alle noodzakelijkheden voorzien. Schr. geeft ten slotte een sum mier overzicht van de inhoud; ook de moderne archieven hebben de aandacht. Men hoopt er in de toekomst ook archieven, nu nog in particuliere handen, in onder te mogen brengen. U.t Der Archivar 1962 afl. 1/2 brengt de verslagen van de 39e Deutsche Archivtag, gehouden in Regensburg, en van de daaraan aansluitende Tagung 'Stadtarchive und Stadtgeschichtsforschung', gehouden te Linz. Hoofdthema op de eerste wa ren de 'Adelsarchive', en niet zonder reden: in de Donaustad is het Thurn und Taxis Archiv gevestigd. Prof. dr. Götz Freiherr von Pölnitz, als standesherr- licher Archivar de vakgroep der Herrschafts-, Familien- und Personarchive ver tegenwoordigend, sprak over 'Der Deutsche Adel und seine Archive' [de afl. brengt daarvan een kort referaat], de leider van het archief dr. Max Piendl het archief voornoemd. Een tentoonstelling 'Deutsche Adelsarchive' vulde het gespro ken woord aan. Dr. H. Sturm gaf een overzicht van de 'Archive in Regensburg'. Op de Tagung in Linz, opgeluisterd door een expositie 'Linz in der Geschichte Oes- terreichs', werden voordrachten gehouden over 'Das Kommunalarchiv in der Verwaltung' door dr. G. von Roden, over 'Der Stadtarchivar und seine Tatigkeit aus österreichischer Sicht' door dr. H. Kühnel, en door F. von Herberhold over 'Das Landesamt für Archivpflege'. Bemiihungen um die Pflege nichtstaatlichen Archivgutes in Westfalen'. Beide eerste in extenso, de laatste 'in Kurzfassung'. H. Schröter, Das Essener Stadtarchiv, beschrijft de nieuwe huisvesting van het stedelijk archief: gegroeid uit het raadhuis, werd het v.m. 'Rabbinerhaus, ein massiver vierstöckiger Sandsteinbau im Stadtzentrum in 300 Meter Entfernung vorn Rathaus gelegen', daarvoor onlangs bestemd en ingericht. Ook hier mag door de gemeentelijke diensten niets vernietigd worden zonder toestemming van de archivaris. Het ruimtevraagstuk is nu na een Odyssee van 150 jaar opgelost, 'die ausseren Schwierigkeiten sind behoben'. Maar: 'Der materialistische Zeit geist und das in der Vergangenheit sehr strapazierte Geschichtsbewustsein stellen den Archivar, der die geistige Verbindung zur Gegenwart sucht, vor eine Auf- gabe, die gröszer ist als die Raumfrage'. Erich Kittel behandelt n.a.v. het ontwerp van de landsregering van Noord-Rijn-Westfalen van een wet betreffende de organisatie van het landsbestuur, 'Die Stellung der Archive in der Verwal- tungsorganisation'; W. Kohte 'Die Sicherungsverfilmung von Schriftgut als ar- chivarische Aufgabe'. In de loop van 1961 is daarmede in de meeste Bundeslan- der een begin gemaakt. Dit artikel is in kort bestek moeilijk referabel, maar worde onder de aandacht van belanghebbenden gebracht. Meer van Duits be lang is de bijdrage van Walter Vogel: Erschliessung moderner Quellen durch Edition und Darstellung. Zu den letzten Publikationen der Kommission für Geschichte des Parlementarismus und der politischen Parteien und ihrem histo- rischen Ertrag. Daarbij sluit aan het artikel van Hans Booms, Bemerkungen zu einer fragwürdigen Quellenedition. Die Veröffentlichung der 'Kaltenbrunner- Berichte' vom 'Archiv Peter'. in de rubriek 'Archivberichte und Tagungen' een mededeling over de 'Erweiterungsbau des Niedersachsischen Staatsarchivs in Oldenburg', blijkens de afbeelding 12 verdiepingen hoog; verslag van de Table ronde in Warschau 1961; berichten over archiefzaken in Duitsland, Oostenrijk, Polen en Tsechoslowakije, t.a.v. de buitenlandse meest ontleend aan de ook in ons blad gerefereerde literatuur. De bibliografie betreffende het archiefwezen voor de jaren 1959 en 1960 wordt voortgezet met Duitsland (in de ruimste zin, n.l. inclusief de Sowjetischen Besatzungszone, en de deutsche Ostgebieten unter fremder Verwaltung!). Afl. 3 opent met een voordracht, gehouden op de duitse archiefdag van sep tember 1962 in Mannheim: Aus der Geschichte Mannheims und Semer Archive door dr. G. Jacob. Van specifiek duits belang is het artikel van W. Müller: Ein Diskussionsbeitrag zum Thema 'Archivinspektoren und Diplomarchivare'. In afl. 4 komt N. Runge hierop terug. A. Cohausz, Der Heilige Stuhl und die kirchliche Archivpflege in der Neuzeit publiceert en commentarieert het statuut der pauselijke commissie voor de kerkelijke archieven in Italië van 29 febr. 1960 en de aanwijzingen voor de ordensoversten in Italië over het beheer der archie ven van 5 dec. 1960. Dr. Ilse Barleben behandelt 'Das Werksarchiv Henkel', dat van 1910 dateert en bij het 50-jarig jubileum der Henkel-Werke in 1926 werd uitgebreid met een afdeling museum, waar een deel in vitrines ter bezichti ging werd gesteld. Het archief is ingedeeld naar een ordeningsplan, dat op de huidige opbouw der onderneming is gebaseerd en omvat 'bis jetzt' 16 naar het alfabet aangeduide hoofdgroepen, opgebouwd naar de decimale code. Voor bij zonderheden mogen wij belangstellenden naar het artikel verwijzen. In de ver gadering van 21 september 1961 heeft onze Duitse zustervereniging de vakgroep van Archivare an Parlementsarchiven opgericht. Kurt Schumann, 'Parlementsar- chive', wijdt hieraan een beschouwing, die onze aandacht verdient. Karin Beskow Tainsh, leidster van de Zweedse radio-omroep, geeft een uitvoerig over zicht der 'Lautarchive' in Noord-, West- en Midden-Europa, waarvoor wij be langstellenden naar de afl. moeten verwijzen; Nederland noch België komen er aan te pas. Belangwekkende mededelingen onder de titel: Verwendung neuar- tiger Hilfsmittel zum Transport von Archivalien, n.a.v. de verhuizing van het Bondsarchief naar zijn nieuwe depot in 1961, geven H. Boberach en B. Meyer. Ook hun mededelingen verdienen de aandacht der belanghebbenden. Dit geldt ook voor het artikel van D. Höroldt, Das Aktenschweissen. Bericht über ein neues Abheftverfahren. Het betreft de aaneenhechting van de bladen van een Aktenstück niet door draden, paperclips of nietjes of kleefstof doch door 'Kunst stof-folie'. Het 'Aktenschweizgerat' is een uitvinding van ir. H. Fiihr uit 1961. In de rubriek 'Berichten' vinden wij, met een afbeelding, een korte beschrijving van de nieuwe aanbouw aan het stadsarchief te Bamberg. Het van 1905 dateren de gebouw was opgetrokken in 'representative Neubarock'; de aanbouw, 29 x [32] [33]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 20