Kroniek Buitenlandse archivistische literatuur I Ons Belgisch zustertijdschrift Archives de Belgique 1961 afl. 1 brengt van de hand van J. Willequet, historisch adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, een belangrijk artikel: Les dossiers 'Belgique' de la Wilhelmstrasse 1900- 1914. Impression générale. Als eerste in de gelegenheid gestelde de archieven der Wilhelmstrasse te mogen raadplegen, geeft schr. opmerkelijke voorlopige beschou wingen over de relatie Duitsland-België vóór Wereldoorlog I en m.n. die betref fende Wilhelm II-Léopold II. De adjunct-conservator van het staatsarchief te Brugge, dr. J. Maréchal, behandelt de (acht) zegels der consulaten van Spanje te Brugge, 1330-1705, met afbeeldingen. R. Wellens, tijdelijk archivist aan het staatsarchief te Bergen, geeft een overzicht van de archieven der familie Obert de Thieusies, lopend van het eind der 14e eeuw tot het eind van het Ancien régime. Zij zijn in 1955 in dit archief gedeponeerd en van belang niet alleen uit genealo gisch oogpunt maar ook voor de locale geschiedenis van Henegouwen. Afl. 2 bevat niet veel archivarieels. Th. Heyse brengt een 'Documentation générale sur le Congo'. Fernand Remy geeft een 'répertoire bio-bibliographique' van het wetenschappelijk personeel van de Kon. Bibliotheek van België, 1837-1962, met vele afbeeldingen van portretten, o.a. van Dom Ursmer Berlière O.S.B. -in de verslagen van de vergadering der archivarissen een mededeling van de algemene rijksarchivaris dr. E. Sabbe over de papieren van L. P. Gachard, die aan het Alge meen Rijksarchief in bewaring zijn gegeven. Dr. C. Tihon, oud-algemeen rijks archivaris, en dr. L. Bril, oud-conservator, zijn tot erelid benoemd. Verder brengt de afl. verslag van de opening der tentoonstelling van documenten betref fende de geschiedenis van België in het Vlaamsche Huis te Anderlecht; deze is vooral bestemd voor schoolbezoeken, waarbij het wetenschappelijk personeel van het Algemeen Rijksarchief als gids fungeert. Een kort verslag van de Derde Bra bantse archivarissendag, gehouden te Brussel op 1 en 2 september 19611, en van de tentoonstelling La noblesse hennuyère vue a travers ses archives du XVIIe au XlXe siècle' in het Staatsarchief te Bergen besluiten het archivistische deel van af levering en jaargang. U.f De Rassegna degli archivi di Stato 1961 afl. 1 opent met een uitvoerig in raemo- riam, gewijd aan de grootmeester van het Italiaanse archiefwezen, Riccardo Filan- 1 Zie Ned. Archievenblad 1961 p. 176. [24] gieri (1882-1959), op de herdenkingsdag 17 dec. 1960 voorgedragen door prof. Pontieri in het staatsarchief te Napels. Wij hebben de laatste jaren, een- en ander maal in dit blad verhaald over F. 's gestie, met name t.a.v. de in 1943 door de Vandalen vernietigde Angevijnse archieven in dit depot, door Pontieri met recht 'il suo Archivio' genoemd, waaraan hij verbonden was van 1911 tot 1947, toen hij inspecteur-generaal der Italiaanse archieven werd. Een resumé van de waardige gedachtenisrede te geven is schier onmogelijk; zij zij een ieder, die het voorrecht heeft Italiaans althans te kunnen lezen, om het zeerst aanbevolen. Anders dan hier te lande, waar na ruim 20 jaar door oorlogsgeweld getroffen archiefgebouwen nog niet behoorlijk zijn hersteld, rijzen in Italië, als in Frankrijk en Duitsland, nieuwe bewaarplaatsen als paddestoelen uit de grond. Zo laatstelijk in Brescia, waarvan de directeur C. Paganini een beknopt overzicht geeft (met een afb.); in oktober 1960 werd er het tiende nationale archief-congres gehouden, waar prof. G. Barbieri een voordracht hield over het traktaat Delia economica van Giacomo Lantieri, Bresciaans literator en architekt (1560), een merkwaardige schakel in de vroege geschiedenis der economische wetenschap. Van specifiek Italiaans be lang is de vraag, door Angelo Caruso opgeworpen, of men een 'sottosezione di archivio di Stato' mag vestigen in een plaats, die niet zetel van een notarieel archief is. Evenzo de bijdrage van Salvatore Carbone, Atti akten) delle corporazioni religiose nell'archvio di Stato di Pesaro, met uitvoerige opgaven uit de 15e-19e eeuw. Ook: L. Briguglio, Estimi schattingen) padovani nell'archivio di Stato di Padova, van 1418 tot 1797. Lucio Villari behandelt het archief van de Kamer van Koophandel (1864-1875) in het staatsarchief te Cosenza, met inventaris. Afl. 2 brengt een kort artikel van L. Prosdocimi: Diplomatica e storia del diritto. Kloosterzegels der Benedictijnen e.a. worden (met afb.) uitvoerig behandeld door G. Bascapè. N.a.v. een artikel over 'Spaans Sardinië in de Studi in onore di A. Era geeft A. Maringiu een 'nota critica': Sardegna 'Spagnola' e storie ad usum Delphini. Zdenek Vyborny publiceert onder de titel: Paganini sconosciuto (de onbekende P.) brieven van deze musicus uit Frankrijk (1831-1840). Van meer Italiaans belang zijn bijdragen over bepaalde fondsen in de staatsarchieven van Florence, Mantua, Modena en Catania. Deze serie wordt vervolgd in afl. 3 t.a.v. de staatsarchieven van Napels en Caserta. R. Lefevre behandelt 'La vendita ai Chigi del Palazzo Aldobrandini in piazza Colonna, nel 1659 (verkoop van het Aldobrandini-paleis op de Piazza Colonna te Rome aan de Chigi (met afb.). Van archivistiek belang, maar dan vrnl. van Italiaans, is het artikel van A. Caruso over de wettigheid en de opportuniteit, die gehecht worde aan 31 december 1896 als einddatum der akten, de historische afdeling van het gemeente-archief vor mend. -Tenslotte voor belanghebbenden: p. 395 vlg. publikatie der 'Norme della Santa Sede sugli archivi eccleciastici d'Italia' d.d. 29 februari en 5 december 1960. U. t [25]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 16