Berichten landse archivalia bewaard worden, is hier op recuperatie hoop: wat eenmaal in het P.R.O. is opgenomen, blijft in het Record Office. Toch is ook hier voor de Nederlandse archiefdirectie een taak en een kans: men late fotokopieën of andere reproducties der te kwader ure en ten onrechte afgestane archivalia maken, en neme deze, met vermelding van de huidige bewaring, in de beoogde inventarissen op. Heeft reeds niet koning Willem I de suggestie gedaan zij het dan vermoede lijk om deze aan de Engelse regering aan te bieden van eventueel in aanmerking komende stukken afschriften te doen vervaardigen? U. Een merkwaardige driehoeksruil van archiefstukken In het Archievenblad van 1929/30 (p. 103 vlg.) deelde de toenmalige archivaris van Rotterdam, dr. E. Wiersum, mede hoe Belgische kloosterstukken via de brou werij d'Oranjeboom terecht waren gekomen in het archief der gemeente. Het betrof ongeveer 40 charters over de jaren 1203-1742, waaronder niet minder dan 16 pauselijke bullen (1275-1596) en notariële akten over 1384-1619, die afkomstig waren van het klooster van Baudeloo, omstreeks 1200 gesticht in het Land van Waes (Vlaanderen). De nieuw-opgetreden algemene rijksarchivaris van België richt te zich in november 1958 tot de archivaris der gemeente met verzoek deze ver zameling aan België te willen afstaan, doch laatstgenoemde meende hierop niet te kunnen ingaan tenzij van Belgische zijde gelijkwaardige stukken aan het Rotter damse archief in ruil werden aangeboden'. Kort daarop wendde zich onze algemene rijksarchivaris zich tot de gemeente archivaris met het verzoek in het kader van de ruilovereenkomst van archiefbeschei den met België deze charters aan ons buurland te willen overdragen. In ruil werd een rentebrief van 1510 betreffende het St-Elisabethgasthuis te Rotterdam aan geboden. Daar geen ruiling tot stand kon komen welke bevredigend was, kwam de zaak op dood spoor. In november 1961 echter kwam de algemene rijksarchivaris hierop terug omdat de aanwezigheid in het Rotterdamse archief van het Belgische klooster Baudeloo door zijn Belgische ambtgenoot werd beschouwd excusez du peu! 'als een minder prettige noot in de betrekking tussen het Belgische en het Nederlandse archiefwezen'. Daar in de Belgische officiële bewaarplaatsen geen stukken van vroegere Rotterdamse kloosters waren te vinden, stelde de algemene rijksarchivaris voor een ruil tot stand te brengen waarbij Rotterdamse archivalia in het A.R.A. aan het Rotterdamse archief zouden worden afgestaan tegen beschikbaarstelling van de Belgische kloosterstukken. Dat werd natuurlijk gaarne aanvaard. De stad verkreeg door het genereuze aanbod van de algemene rijksarchivaris een privilege boek van Rotterdam, 1340-1522, aangelegd in 1462, en een keur- en ordonnantie boek van Hillegersberg en Rotteban (17e eeuws afschrift). In bewaring werden ontvangen: het archief der heerlijkheid Charlois en van de familie Barendrecht benevens een civiele rol van de Rotterdamse schepenbank, 1686-1696. U. 1 Het do ut des speelt ook hier vaak nog een grotere rol dan de overweging dat archivalia, die elders thuis behoren, een archivaris branden op de hand. 134] Waardering voor het archiefwezen Tijdens de behandeling van de begroting van O., K. en W. in de Tweede Kamer merkte staatssecretaris drs. Van der Laar op weinig te zien in de suggestie om schrijvers te steunen door hen te belasten met erefuncties in bibliotheken en ar chieven, die hun voldoende tijd laten om te blijven schrijven. Er zijn nauwelijks sinecure-functies van die aard aan te wijzen, aldus de staatssecretaris. De Tijd-Maasbode, 5 december 1963. Wij ontvingen: André Uyttebrouck, Inventaire des archives de la Léproserie de Terbank, Brussel, 1963. Rijksarchief in Zeeland. Op 11 oktober 1963 werd zonder verdere plechtigheden de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van het gebouw. Gemeentearchief 's-Hertogenbosch. Met ingang van een nader te bepalen datum is drs. P. Th. J. Kuyer, thans gemeentearchivaris van Schiedam, benoemd tot ge meentearchivaris, bij raadsbesluit van 29 november 1.1. Gemeentearchief Rotterdam. Na de vernieuwing van de expositiezalen zijn op 24 november geopend de tentoonstelling 'Rotterdam in Kaart', en op 24 december de expositie '1963. Rotterdam herdenkt 1813-1863-1913', welke tot 2 februari 1964 geopend blijft. Gemeentearchief Zierikzee. Met ingang van 1 janari 1964 is tot archivaris be noemd C. Postma, voordien gemeentearchivaris van Vlaardingen. Streekarchief Zuid-west Utrecht. Van 1416 november werd te Harmeien een tentoonstelling gehouden '150 jaar Harmeien in vogelvlucht'. Koninklijk huisarchief Aan Jonkheer ir. P. F. O. R. Sickinghe is met ingang van 1 november 1963 op een door hem vanwege gezondheidsredenen gedaan verzoek door Hare Majesteit de Koningin op meest eervolle wijze ontslag verleend als Directeur van het Ko ninklijk Huisarchief en als Intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Met ingang van gelijke datum werd Jonkheer Sickinghe benoemd tot Intendant honoraire. Bij gelegenheid van zijn afscheid werd Jonkheer Sickinghe benoemd tot Groot officier in de Huisorde van Oranje. 135]

Nederlandsch Archievenblad | 1964 | | pagina 30