44 ondanks het bij- of liever op- plaatsen van nieuwe stellingen ,,er nog aanzienlijke partijen archivalia overblijven, waarvoor geen kastruimte beschik baar is en die op de vloer moeten blijven liggen'' Amsterdam. In de intieme kring van medewerkers nam mr. W. F. H. Oldewelt op 30 december 1960 afscheid als gemeentearchivaris van Amsterdam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na sedert 1925 als adjunct-archivaris en sedert 1950 als archivaris aan het hoofdstedelijk archief verbonden te zijn geweest. Namens het gezamenlijke personeel sprak mej. dr. van Eeghen de scheidende chef in zeer waarderende bewoordingen toe, bracht hem hulde voor het vele, dat door zijn toedoen was tot stand gebracht en bood hem als afscheidsgeschenk enige boekwerken aan. Als oud-volontair sprak vervolgens mr. Groesbeek eveneens woorden van lof en sympathie. Een geestig dankwoord van mr. Oldewelt besloot dit gedeelte van de bijeenkomst, waarna het genoeglijk samenzijn nog geruime tijd werd voortgezet. Mr. Oldewelt, wiens gezondheid en werklust nog niets te wensen overlaten, zal zich ook na zijn aftreden nog aan de belangen van het Amsterdamse archief blijven wijden. Het gemeentebestuur heeft hem benoemd tot adviseur bij de uitvoering van het tijdens zijn archivariaat ontworpen bouwprogramma van de archiefdienst, dat juist in het stadium van verwezenlijking is gekomen, nu in december j.l. de rijksgoedkeuring voor de uitvoerng van de eerste fase van dit programma is verleend. Deze eerste fase omvat de bouw van een archiefbewaarplaats met 10 km planklengte annex aan het bestaande gebouw; in de tweede fase zal een nieuwe vleugel met studiezaal, werkvertrekken en ateliers voor de technische diensten tot stand moeten komen. Het is een gelukkige gedachte van het gemeentebestuur mr. Oldewelt te blijven betrekken bij de uitvoering van het bouwplan, waarvan hij zelf de geestelijke vader is geweest. Arnhem. Een oud-ambtenaar van de Prov. archiefdienst heeft, naar het verslag over 1959 meldt, een begin gemaakt met de registratie van alle voor deze gemeente van belang zijnde dossiers in het provinciaal archief uit de jaren 1860-1916, daar het gemeentearchief over die jaren in 1944/'45 door oorlogshandelingen is verwoest. Opdracht werd verleend de geschiedenis van Arnhem in de oorlogsjaren te schrijven. De heer J. den Draak, die als tewerkgestelde zich nuttig had gemaakt met het indiceren der testamenten- registers, werd ambtenaar op a.o. De trouwboeken over de periode 1708-1811 werden geklapperd; evenzo de lidmatenboeken der N.H. kerk 1799-1859. Verkregen werd het rekeningboek van het smedengilde over 1798-1879. De gemeenterekeningen over 1860-1919 werden van de provincie in bruikleen ontvangen. ..Brabants Westhoek" (Streekarchivariaat). Daar het verslag over 1959 het eerste is sedert de definitieve totstandkoming in 1957 van dit streekarchivariaat, waarmede in 1954 een begin was gemaakt, geeft de archivaris een overzicht van het verloop daarvan; het bestaat uit de gemeenten Dinteloord, Fijnaart, Klundert en Willemstad. In Klundert voldoet de kluis, in 1951 bij de restauratie van het gemeentehuis gebouwd, aan de gestelde eisen, maar zij is wat te klein, en tegen de watersnood van 1953 was zij niet bestand. De door de heer Loeff begonnen inventarisatie van het oud-archief werd voortgezet; tegelijkertijd is een veelzijdige verzameling gegevens betreffende de geschiedenis van Klundert 45 op fiches aangelegd. De archiefruimte te Fijnaart is doelmatig en voldoende ruim; het te hoge vochtgehalte is verholpen. De inventarisatie werd ter hand genomen; enkele summiere lijsten uit de 18e eeuw zullen daarbij van nut zijn. In de reeksen delen bleken hiaten te zijn. De archiefbergplaats te Dinteloord, hoewel op de verdieping gelegen, bleek brandvrij. Door oorlogshandelingen geraakte in nov. 1944 het archief in grote wanorde; de inventarisatie is met kracht ter hand genomen. Twee verloren gewaande resolutieboeken werden teruggvonden. Ook hier is een collectie aantekeningen betr. de gemeente aan gelegd. Willemstad, de zetel van het streekarchivariaat, heeft sedert 1955 de beschikking over een eigen archiefgebouw; de slechte bewaring voordien is op de archivalia niet zonder invloed gebleven. Ook de archieven van het v.m. weeshuis en van de Ned. Hervormde kerk zijn hier gedeponeerd. Een deel van het oud-archief, dat slechts weinig 16e-eeuwse bestanddelen bevat, was reeds door de heer Loeff voorlopig beschreven; dit wordt thans voortgezet, waarbij tevens gegevens over de stedelijke historie worden verzameld. In alle aangesloten gemeenten werd de collectie prentkaarten, foto's e.d. gecompleteerd. Breda. De in 1958 vergrote leeszaal bleek uitstekend te voldoen, maar naar het verslag over 1959 meldt was de nieuw geschapen bureauruimte reeds te klein. Dank zij een extra-krediet konden 180 dubbele stalen kaartenkastjes worden aangeschaft tot opberging van de klappers op retroacta B.S., notariële protocollen en vestbrieven. De ordening van de processtukken der schepen bank werd voortgezet en bijna voltooid. Een index op de begraafposten in de rekeningen der Grote kerk 1854-1645 kwam tot stand; met het klapperen van het R.K. doopboek van Princenhage 1695-1740 werd een begin gemaakt. De tijdelijk gedeponeerde archieven van Woudrichem, Ossendrecht en Hees- wijk werden door volontairs geordend. De inventaris van het zgn. huisarchief van het kasteeltje Bouvigne kwam gereed. Het klapperwerk aan de resolutiën en notulen werd voortgezet. Indirecte bemiddeling werd verleend bij een helaas nog niet gerealiseerde ruil van archiefstukken tussen het rijksarchief in Noord- Brabant, het aartsbisdom Mechelen en het archief der O.L.V.-kerk te Ant werpen. De rechterlijke archieven der gemeenten Princenhage en Ginneken en Bavel, in 1942 bij Breda gevoegd, werden evenals de notariële protocollen en de retroacta B.S. in bewaring ontvangen. In bruikleen werd ontvangen de ruim 1000 blz. tellende verzameling afschriften en aantekeningen van Bredase archivalia, verzameld door een langjarige bezoeker, wijlen pater Placidus van Boekei, O.F.M.Cap., ten geschenke de collectie Smits van Waesberghe 1790-1804. Met belangstelling en instemming lazen wij dat met de conservator van het Stedelijk Museum een voorlopige regeling werd getroffen krachtens welke beiden zich verbinden geen prenten aan te kopen, die een hunner reeds bezit. Bij voorkomende gevallen op een veiling zal worden be paald, wie van beiden daarop een bod zal doen. Anderen ten exempel. Als bijlage tot dit verslag verscheen een „Gids voor het gemeente-archief van Breda", bevattende een beknopte geschiedenis en een overzicht van de inhoud. 's-Gravenhage. Na het vertrek van mr. Geselschap werd, blijkens het verslag over 1959, de chartermeester A mej. L. J. van der Haer aangewezen om in voorkomende gevallen de archivaris te vervangen; de adjunct-charter- meester dra. A. M. J. de Haan werd van de hist.-topografische atlas over geplaatst naar de afd. inventarisatie. Mr. A. L. Thierens werd, voorlopig

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 26