37 36 zich hierop specialiseren, aanbevolen, evenals een notitie over een chemisch probleem In de „Shorter Communications" geeft miss E. M. Halgrow een mededeling over de Chamberlain's accounts, New-Castle upon Tyne, die met 1561 beginnen en tot 1835 lopen, van belang o.a. voor de kolenhandel van dat district en dus ook voor onze historici (tot 1585 gebruikt door dr. Smit in zijn bovengenoemde publikatie). Band 56 (1960) van de Archivalische Zeitschrift opent met een artikel van prof. dr. Fr. Bock, Kodifizierung und Registrierung in der spatmittelalterlichen kurialen Verwaltung, dat ten doel heeft „die mannigfachen Einzelforschungen über die papstlichen Register zusammenzufassen", doch zich uit de aard der zaak niet voor een samenvatting leent. Ofschoon in hoofdzaak een objectieve weergave van de stand van het onderzoek van heden, heeft de schrijver zijn eigen inzichten niet verzwegen. Het blijkt, hoe de studie over deze buiten gewoon belangrijke registers nog in volle gang is. Van belang zijn in de eerste plaats de inleidende beschouwingen over wezen en doel, ontstaan en groei van de registratuur, alsmede over de verhouding origineel en registers en de resultaten, bereikt met het schriftonderzoek1 Van algemeen belang is ook een artikel van Hans O. Schömann: Kühnsches Verfahren zur Konservierung von Siegeln aus Blei (met afbeelding); het betreft een nieuwe werkwijze voor het herstellen van deze zegels, in samen werking met het Beierse Hauptstaatsarchiv ontwikkeld door Dipl.-Chem. dr. Hans Kühn. Verder; H. Klein, Ein Salzburger Prozess von 1423 um eine niederbayerische Urkundenfalschung; A. Scherl, Die pfalzneuburgische Landes- aufnahme unter Philipp Ludwig. Zum 350 Todestag des Kartographen Christoph Vogel (met afb.); H. Schieckel, Die Familien-Stiftung Carpzov und ihr Seno- riatsarchiv (van belang voor familiegeschiedenis). De in aug. 1958 over leden prof. dr. Camillus Wampach, sinds 1945 directeur van het Staatsarchief in Luxemburg en auteur van belangrijke publikaties over de abdij Echternach, wordt herdacht door dr. Aloys Schmidt. -Een uitvoerig „Zeitschriftenbericht" besluit het jaarboek. Dl. XXX (1959) van het Poolse archieftijdschrift Archeion brengt de vol gende bijdragen (in het Pools, doch gelijk bekend ons enigermate toegankelijk door een resumé in het Engels): K. Arlamowski, The documents of the district institutions for the organisation of small farmer's credit, and the scheme table method of their archives scientific grouping (betreft de activiteit dier instellingen over de jaren 1932-1939); van St. Pankow beschouwingen over tentoonstellingen, in de laatste tien jaar door Poolse archieven gehouden; van W. Turon over kartografische archivalia in het staatsarchief in Breslau en hun betekenis voor de studie der geschiedenis van Silezië (c. 50.000 stuks uit de 18e-20e eeuw); van Z. Szymanska en J. Smialowski over het wetenschap pelijk belang van de notariële akten, afkomstig uit de notariële kanselarijen van het v.m. koninkrijk Polen, in de laatste jaren naar de staatsarchieven overgebracht; een beschouwing van J. Stojanowski over het jongste verleden der centrale archieven voor moderne documenten in Warschau, toen deze door Hitler-archivisten werden beheerd en in 1944 door een „Brandkomman- a) Deze alinea is van de hand van dr. H. P. H. Camps. do werden vernietigd; een In memoriam Eugeniusz Barwinski, 1874-1947, historicus, bibliothecaris en archivaris van betekenis, die het staatsarchief te Lwow (Lemberg) tot een modelarchief in het vooroorlogse Polen heeft ge maakt; artikel van J. Jaros over registraturen en archieven der kolen-concerns in Opper-Silezië. Tenslotte verslagen van reizen van Poolse archivisten naar Hongarije, de U.S.S.R., Tsjechoslowakije en Yougoslavië, archiefkroniek waar afbeeldingen van briefkaart en sluitzegel, gewijd aan het Poolse archief wezen! en verslag van boeken (o.a. het bekende boek van Schellenberg) en tijdschriften. Dl. XXXI (1959) opent met opmerkingen van R. Nowicki over archief materiaal, voortgebracht door mechanische middelen: foto's, films en sound recordings, bewaard in het voor enige jaren gestichte centrale archief voor mechanische documentatie. De Summary leert ons dat de schr. „characterizes their substance, speaks about their importance for the scientific research and informs about the methods of entering them in inventory". Verder artikelen van St. Nawrocki, The discarding of documents in the English archives according to Grigg's Committee recommendations (resultaat van „one month's stay in Great Britain on a fellowship of the Polish government van T. Men- cel, The destinies of old-Polish provincial administration and judicial documents in the years 1793-1815 (gevolgen van de 2e Poolse deling); van A. Kielbicka, The documents remainder after the economical Chamber Offices in the western part of Galicia (vervolg van een artikel in dl. XXIX); van M. Cyganski over de documenten van de Chef der Zivilverwaltung beim Armee-Oberkommando 8 (fungerend in Lodz enige maanden in de Pools-Duitse oorlog in 1939, maar karakteristiek voor de Duitse politieke en economische activiteit niet alleen daar, doch in alle bezette Poolse gebieden); van L. Lewandowicz over de orga nisatie van het Centrale Militaire Archief te Warschau, gesticht na Wereld oorlog I; van Wl. Rostocki in vervolg op het artikel in dl. XXIX thans over de vorm der kanselarijdocumenten in het hertogdom Warschau 1807-1815 en Congres Polen tot 1867. M. Rehoworski beschrijft, aan de hand van vier afbeeldingen, een van 1455 daterende archiefkast, vervaardigd voor de be waring van het diocesaan archief in Breslau en daar nog aanwezig. Ten slotte: berichten over Polonica in de Sovjetarchieven, en over archieven in Tsjecho slowakije, Nederland (van Cz. Biernat, die o.a. het A.R.A., het E.H. Archief te 's-Gravenhage en het gemeentearchief aldaar, het rijksarchief te Arnhem en de gemeentearchieven van Amsterdam en Delft heeft bezocht, evenals het bureau R.G.P.), en België. Tenslotte kroniek enz. alsboven. DE MELANGES BRAIBANT Zoals ieder onzer bekend is heeft de heer Charles Braibant na zijn op treden 1 juli 1948 als Directeur-général des archives de France funktie, overeenkomend met die van algemeen rijksarchivaris in andere landen deze instelling dynamisch en moderniserend geleid en het Franse archiefwezen andermaal, mutatis mutandis, anderen ten voorbeeld gesteld. Daarnaast en daardoor heeft hij de Conseil international des Archives, in hetzelfde jaar door Amerikaanse archivisten in het leven geroepen en, in augustus 1952 voor zitter geworden, tot het levend organisme ontwikkeld dat wij kennen. Zelf ontwierp hij daarnaast de Table Ronde des Archives, waar in kleiner kring en misschien met meer vrucht dan op de grote internationale congressen

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 22