34 35 KRONIEK dank zij de vrijwel onbekrompen medewerking van het gemeentebestuur, ten archieve zoveel verbeteringen werden aangebracht, dat zijn voorganger het gebouw alleen uitwendig nog zou hebben herkend. Het gehele gebouw werd van binnen en van buiten opnieuw in de verf gezet, de archivaris kreeg een eigen werkkamer, een nieuwe centrale verwarmingsinstallatie van voldoende capaciteit helaas echter nog met cokes gestookt— werd aangelegd. De enige jaren na de ingebruikneming van het archiefgebouw aangebrachte, uiterst primitieve en onvoldoende elektrische verlichtingsinstallatie werd van nog geen twintig tot enige tientallen lichtpunten uigebreid en geheel vernieuwd, de nog uit het oude archiefgebouw aan het Grotekerksplein afkomstige en vandaar meeverhuisde houten archiefstellingen werden vervangen door metalen dito: hierbij werd ook een eind gemaakt aan het bestaan van twee metalen rooster- vloeren in het depotgedeelte van het archiefgebouw en aan de betimmering van alle ramen aan de achterzijde van dat gedeelte met houten rekken. Nog kort geleden konden de beide prentverzamelingen van het archief, de gemeen telijke prentverzameling en de in 1916 aan de gemeente geschonken, uiterst kostbare verzameling „DORDRACV1M ILLVSTRATVIvï in metalen kasten worden ondergebracht, zodat er weinig meer te wensen overblijft. Ook in de personeelsbezetting kwam een grote verbetering: tegenover een halve archivaris, een adjunct-commies en een concierge-binder, eveneens met gehalveerde werk kring uit 1934 staan thans een „hele" archivaris, een commies, een adjunct commies, een eveneens niet langer gehalveerde concierge-binder en een typiste. Het Dordtse archief staat ik mag dit zonder zelfverheffing constateren daar de grondslag van dit werk reeds onder mijn ambtsvoorganger werd gelegd bekend door zijn vele en uitstekende klappers. Alle retroacta van de Burgerlijke Stand en een groot aantal archiefstukken, die op de „bevolkings boekhouding" betrekking hebben, zijn van alfabetische-lexicografische klappers voorzien: ook de oudste delen van de oude rechterlijke archieven zijn daarvan voorzien en aan het indiceren der oude Dordtse notariële archieven, te be ginnen met de oudste, wordt hard gewerkt, al zal die arbeid, ook al tengevolge van de conscientieusheid, waarmede hij verricht wordt, nog heel wat jaren duren, eer hij voltooid zal zijn. De jubileumtentoonstelling, die doordat Dordrechts Museum niet eerder zaalruimte ter beschikking kon stellen, tien maanden te laat werd gehouden, bestond in beginsel slechts uit archivalia, afbeeldingen en boeken die in de gemeentelijke archiefbewaarplaats te Dordrecht berusten. Daarnaast waren ook de resolutiën der in juli 1572 te Dordrecht gehouden eerste vrije Staten vergadering aanwezig. Ook was een kleine afdeling gewijd aan de van november 1618 te Dordrecht in de, ruim een eeuw geleden afgebroken, Kloveniersdoelen gehouden Nationale Synode. Dank zij de bereidwilligheid van de Algemene Rijksarchivaris van België waren verder op de tentoonstelling nog te zien enige op Dordrecht betrekking 1) Zowel de rede van de burgemeester als die van de archivaris werden door een lid van de Raad op een geluidsband opgenomen, dat thans ten archieve wordt bewaard, dat, met de geluidsweergave van de reportage van en de redevoeringen gehouden bij de ingebruikneming der verkeersbrug over de Oude Maas op 24 juni 1939 en die van het bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan Dordrecht op 5 september 1958 de grondslag vormt van een wellicht te vormen Dordtse „geluidsarchief hebbende stukken uit het te Brussel bewaarde overgebleven gedeelte van het archief van de Raad van Beroerten (de „Bloedraad"). De tentoonstelling werd op 4 november j.l., na een rede van de archivaris, door de burgemeester geopend en duurde tot en met 23 november. Gedurende de laatste week werd zij voornamelijk bezocht door een gedeelte van de Dordtse schooljeugd, vooral leerlingen der hoogste klassen van het Johan de Wittgymnasium en de beide lycea, die op deze wijze in de gelegenheid werden gesteld kennis te nemen van een klein deel van de inhoud van de voor velen toch nog altijd enigszins geheimzinnige archiefbewaarplaats aan het Stek. Aan het Christelijk lyceum werd een groot aantal exemplaren van de onder supervisie van de archivaris door de beide aan het Dordts gemeente-archief verbonden ambtenaren samengestelde catalogus verkocht ten einde als hand leiding bij het onderwijs in de plaatselijke geschiedenis te dienen. Zowel ten gevolge van de betrekkelijk kleine ruimte, waarover voor deze tentoonstelling beschikt kon worden als ten gevolge van de overvloed van materiaal kwam ditmaal alleen de plaatselijke geschiedenis tot en met de Dordtse synode „aan de beurt": een volgende tentoonstelling het grote succes van deze expositie geeft de archivaris moed op de ingeslagen weg voort te gaan zal dan aan de verdere geschiedenis der stad gewijd zijn, terwijl ook het houden van een zuiver-topografische tentoonstelling overwogen wordt. Mr. J. J. BEYERMAN BUITENLANDSE ARCHIVISTISCHE LITERATUUR Het Journal of the Society of Archivists, ons Engelse zusterorgaan I 9 (april 1959) opent met een belangrijk artikel van sir Hilary Jenkinson: The problems of nomenclature in archives, als „presidential address" voorgedragen op de jaarvergadering der Society in nov. 1958. Het zal aan de aandacht van hen, die hier te lande met dit probleem worstelen, niet zijn ontgaan, zodat wij van een referaat afzien. Vooral voor hen, die op de hoogte zijn van het grote belang der Custom Records de middeleeuwse en latere Engelse tol- rekeningen voor de economische geschiedenis (ook van ons land (vide de magistrale publikatie van dr. H. J. Smit in de R.G.P.)), is het aantrekkelijk hun archivistische geschiedens te leren kennen; R. C. Jarvis geeft hierover uitvoerig verslag. In de „Shorter Communications" een aantekening over een ontworpen dictionnaire van Engelse landmeters, en een artikeltje over drie grootzegels van koningin Victoria (met afb.). De eerste drie artikelen in I 10 (okt. 1959) betreffen vrnl. Engelse verhou dingen: James Conway Davies, Official and private record and manuscript collections in the priors kitchen, Durham, (teruggaand tot 1540); Leslie R. Marchant, The archives of Protestant missions from London to Australia 1787-1850; Eilidh M. MCinnes, „hospitalarchivist", St. Thomas' hospital, Lon don, and its archives, welke instellng tot de 12e eeuw teruggaat, doch welks archieven eerst van 1557 af bewaard zijn. Van algemeen belang is het artikel van A. E. A. Werner, The preservation of archives. Het behandelt de technische aspecten van conservering en restauratie en zij diegenen onzer, die

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 21