14 bestuur genomen met een meerderheid van ten minste 2/3 der geldig uitgebrachte stemmen. Art. 7. De gewone leden betalen een jaarlijkse bijdrage, waarvan het bedrag door de ledenvergadering wordt vastgesteld. Het bestuur is bevoegd aan hen, die niet in werkelijke archiefdienst zijn, op hun schriftelijk met redenen omkleed verzoek kwijtschelding te verlenen tot de helft van dit bedrag. Treden zij in werkelijke archiefdienst, dan zijn zij alsnog de volledige bijdrage voor het lopende verenigingsjaar verschuldigd. Art. 8. Alle gewone, corresponderende en ereleden hebben tot de leden vergaderingen toegang. Corresponderende en ereleden hebben daar een advi serende stem. Alleen gewone leden hebben stemrecht. De uitoefening van dit recht wordt in het huishoudelijk reglement geregeld. Art. 9. De geldmiddelen der vereniging bestaan uit: a. de jaarlijkse bijdragen der gewone leden; b. omslagen, door de ledenvergadering vast te stellen; c. andere inkomsten. Art. 10. Het bestuur bestaat uit ten minste 5 leden, onder wie een voor zitter, een secretaris en een penningmeester. De bestuursleden worden door de ledenvergadering gekozen uit de gewone leden, die in werkelijke archiefdienst zijn. Zij verdelen de functies onderling, met uitzondering van die van de voorzitter, die als zodanig door de leden vergadering wordt gekozen. De werkzaamheden der bestuursleden en de wijze van hun aftreden worden geregeld in het huishoudelijk reglement. Art. 11. Het bestuur vertegenwoordigt de vereniging in en buiten rechte. Om in rechte op te treden, behoeft het evenwel de goedkeuring der leden vergadering. Art. 12. De jaarvergadering wordt gehouden op een door het bestuur te bepalen dag en een door de voorgaande jaarvergadering vast te stellen plaats. In de jaarvergadering brengt de voorzitter verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar en legt de penningmeester rekening en verantwoording af over zijn beheer in dat jaar. Art. 13. De jaarvergadering benoemt een kascommissie, bestaande uit 2 gewone leden, die na afloop van het boekjaar de boeken en bescheiden van de penningmeester controleert en bij akkoordbevinding aan de volgende jaar vergadering een voorstel doet tot goedkeuring daarvan en tot het verlenen van decharge aan de penningmeester. Art. 14. Het bestuur schrijft buitengewone ledenvergaderingen uit zo dik wijls het zulks wenselijk acht, of wanneer het verzoek hiertoe door ten minste 7 leden wordt gedaan met vermelding van de punten, die zij behandeld wensen te zien. Wanneer het bestuur aan dit verzoek geen gevolg heeft gegeven binnen 4 weken nadat het is binnengekomen, zijn de ondertekenaren bevoegd de 15 vergadering zelf bijeen te roepen met inachtneming van de bepalingen van statuten en huishoudelijk reglement. Art. 15. Voor het verrichten van bijzondere opdrachten kan hetzij de ledenvergadering, hetzij het bestuur besluiten tot het instellen van een commissie. Art. 16. In de vereniging kunnen afdelingen bestaan tot het behartigen van de materiële belangen van de archiefambtenaren. Indien voor een bepaalde categorie dezer ambtenaren een afdeling der vereniging is of wordt opgericht, zijn alle tot deze categorie behorende leden der vereniging lid van deze afdeling. De oprichting ener afdeling, als bedoeld in het eerste lid, is gebonden aan de goedkeuring van de ledenvergadering der vereniging, nadat het bestuur hierover advies heeft uitgebracht. De thans bestaande afdelingen voor het behartigen van de materiële be langen van archiefambtenaren, te weten een voor die in dienst van het Rijk en een voor die in dienst van gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders, worden geacht deze goedkeuring te hebben verkregen. Art. 17. Elke afdeling regelt zelf haar werkzaamheden en de samenstelling van haar bestuur. Zij is bevoegd haar statuten, welke niet met de statuten of met het huis houdelijk reglement der vereniging in strijd mogen zijn, aan de Koninklijke goedkeuring te onderwerpen. Art. 18. Het bestuur van elke afdeling kan zich in het bestuur der ver eniging en het bestuur der vereniging kan zich in het bestuur van elke afdeling doen vertegenwoordigen door een zijner leden. De vertegenwoordigers hebben in de bestuursvergaderingen, welke zij als zodanig bijwonen, een adviserende stem. Art. 19. De redactie van het tijdschrift der vereniging wordt door de leden vergadering opgedragen aan een redacteur. De wijze van zijn aftreden wordt geregeld in het huishoudelijk reglement. Hij woont de bestuursvergaderingen bij en heeft daar, zo hij niet tevens bestuurslid is, een adviserende stem. Art. 20. Er is een huishoudelijk reglement, dat geen bepalingen mag be vatten, die in strijd zijn met deze statuten. Art. 21. Het verenigingsjaar vangt aan op 1 januari. Art. 22. De vereniging is aangegaan voor de tijd van 29 jaren, te rekenen van de dag der oprichting, zijnde 17 juni 1891. Bij het verstrijken van genoemd tijdvak is de vereniging opnieuw aangegaan voor de tijd van 29 jaren, alzo eindigend 16 juni 1949, en daarna wederom voor een zelfde tijdvak, alzo eindigend 16 juni 1978. Art. 23. Wijzigingen in deze statuten kunnen slechts worden aangebracht krachtens een met een meerderheid van ten minste 2/3 der geldig uitgebrachte stemmen genomen besluit der ledenvergadering. Deze wijzigingen treden niet in werking alvorens daarop de vereiste Koninklijke goedkeuring is verleend.

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 11