ARCHIEVENBLAD NEDERLANDS Orgaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland I960 nr. 4 MEDEDELINGEN VAN HET BESTUUR 144 VARIA TWEEDE BRABANTSE ARCHIVARISSEND AG In het Cultureel Centrum „De Beijerd" te Breda kwamen op vrijdagavond 9 september 14 Belgische en 25 Nederlandse archivarissen uit het gebied van het oude hertogdom Brabant bijeen voor het leggen van nader contact en het uitwisselen van ervaringen. Onder hen bevonden zich o.m. dr. Et. Sabbe, algemene rijksarchivaris te Brussel, mr. H. Hardenberg, algemene rijksarchivaris te 's-Gravenhage, mej. dra. E. H. Korvezee, rijksarchivaris in Noord-Brabant en prof. dr. F. Block- mans, stadsarchivaris van Antwerpen, welke laatste het initiatief heeft genomen tot de eerste Brabantse Archivarissendag in 1959 te Antwerpen. Ditmaal was de bijeenkomst georganiseerd door de Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen in Noord-Brabant, wiens voorzitter, drs. C. Th. Lohmann het openingswoord sprak en hulde bracht aan het gemeentebestuur van Breda en de afdeling Buitenlandse Betrekkingen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die dit congres financieel hadden mogelijk ge maakt. De burgemeester van Breda mr. dr. R. M. A. A. Geuljans verwelkomde de deelnemers in zijn stad, waarna de beide algemene rijksarchivarissen waar derende woorden richtten tot burgemeester en organisatoren. Het gezelschap bleef hierna nog geruime tijd bijeen in genoeglijke kout; de kleine uurtjes waren reeds aangebroken toen de laatste deelnemers hun hotel opzochten. Zaterdagochtend werd een bezoek gebracht aan het gemeente-archief, waar de archivaris drs. F. A. Brekelmans een kleine expositie had ingericht van archivalia van Belgische herkomst of „Pertinenz archiefinventarissen en specimina (o.a. een aantal postincunabelen) uit bibliotheek en prentverzameling. Hierna spraken in „De Beijerd drs. J. Verbeemen, archivaris-paleograaf bij het Algemeen Rijksarchief te Brussel over „De verspreiding van de lepra in de eerste helft van de 16e eeuw in het toenmalige hertogdom Brabant" en mr. H. J. Bernsen, provinciaal inspecteur der gemeente-archieven te 's-Her- togenbosch over „Oorsprong en betekenis van de geslachtsnamen". Na een zeer geanimeerde koffietafel in hotel „De Schuur" vertrokken 36 per sonen per autobus naar Willemstad, waar de heer P. B. Bouman, burgemeester van dit fraaie, ongerepte vestingstadje aan het Hollands Diep, de deelnemers verwelkomde. Zijn toespraak werd op heuse wijze beantwoord door dr. Et. Sabbe, die de grote voldoening der Belgische deelnemers over de ontvangst uitsprak en de toezegging deed de volgende Brabantse Archivarissendag in 1961 te Brussel te zullen organiseren. Nadat de heer W. H. Keikes, streekarchivaris te Willemstad, een exposé over plaatselijk archief en curiosa had gehouden daalde het gezelschap in de raadhuiskelder af om een aantal aldaar geëxposeerde archief- en andere schat ten uit het streekarchivariaat te bezichtigen. Een bezoek aan het streekarchief gebouw (het eerste in Nederland!), de vestingwerken en de koepelkerk volgden nog, waarna de deelnemers zich verenigden aan een afscheidsmaaltijd in hotel „Bellevue IVÏr. H. Hardenberg sprak daar nog zijn voldoening uit over het slagen van het congres en bracht hulde aan de organisatoren. Afgesloten 30 september 1960 Abonnementsprijs per jaar f 10.50, voor het buitenland f 12.. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. W. J. FORMSMA, Rijksarchief in Groningen, St. Jansstraat 2 Algemene vergadering. De algemene vergadering is vastgesteld op vrijdag 27 januari 1961 te Utrecht. AFDELING GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEF AMBTENAREN Verslag van de werkvergadering, gehouden te Utrecht op 6 oktober 1960. Om 10.45 opent de voorzitter, de heer J. Don, de vergadering en verwelkomt de 27 aanwezigen, in het bijzonder de heer F. H. C. Weytens, vertegenwoor diger van de afdeling van rijksarchiefambtenaren en de heer J. L. van der Gouw, provinciaal inspecteur in Zuid-Holland. Bericht van verhindering hebben ge stuurd de heren Hardenberg, Ringeling en Oprsal. Met enige woorden herdenkt de voorzitter het overlijden van dr. H. E. van Gelder, oud-gemeentearchivaris van 's-Gravenhage en van jhr. dr. D. P. M. Graswinckel, de vroegere algemeen rijksarchivaris. Mr. W. F. H. Oldewelt, archivaris van de gemeente Amster dam en dr. W. J. Formsma, redacteur van het Nederlands Archievenblad, werden door H.M. de Koningin tot officieren in de orde van Oranje-Nassau benoemd. Aan de R.K. Universiteit promoveerden op 13 mei 1.1. J. Taal op „De Goudse kloosters in de middeleeuwen'' en op 27 mei 1.1. cum laude J. E. A. L. Struick op „Gelre en Habsburg, 1492-1528". Naar aanleiding van de recente behandeling van het ontwerp-archiefwet in de Senaat memoreert de voorzitter het tot stand komen van de archiefwet-1919. Belangrijke punten waren toentertijd, dat overeenkomstig de toenmalige ge meentelijke autonomie de zorg voor de gemeentelijke archieven aan de gemeen ten zelf werd opgedragen en niet volgens de gedachten van Van Meurs de Staat zich deze zorg heeft aan te trekken en die taak alleen mag overlaten aan die gemeentebesturen, die voldoende waarborgen voor een goede verzorging

Nederlandsch Archievenblad | 1961 | | pagina 1