58 STAAT VAN HET NEDERLANDSE ARCHIEFWEZEN C.A. zitterschap voordoen. Logischerwijze zou men naar deze opvatting een voortdurende herkiesbaarheid moeten aanvaarden, wat toch niemand wenselijk zal achten. Mr. Obreen blijkt bezwaren te hebben tegen het aan elkaar kop pelen in dit artikel van de functies van voorzitter en secretaris. De voorzitter wordt immers ,,in zijn functie gekozen", de secretaris daarentegen wordt in onderlinge afspraak door de bestuursleden aangewezen. Men kan dus beter spreken van „het lid dat met het secretariaat is belast". De heer Men- sonides is het met de vorige spr. eens. Men kan een bestuurslid niet als secretaris herkiezen. Spr. dient een daartoe strekkend amendement in. In stem ming gebracht, behaalt dit amendement de vereiste meerderheid van stemmen niet. Er zijn nog 32 personen aanwezig, 20 stemmen voor, 11 tegen, 1 stem blanco. De voorzitter brengt het bestuursvoorstel, waardoor de mogelijkheid wordt geopend de voorzitter en de secretaris voor een maal te herkiezen, in stemming. Ook dit voorstel krijgt geen meerderheid van twee derde. Het wordt verworpen met 19 stemmen voor en 13 stemmen tegen. Hierna wordt in stem ming gebracht het voorstel van de commissie, dat de mogelijkheid wil openen de ambtstermijn van de sceretaris voor een maal te verlengen, welk voorstel eveneens wordt verworpen met 19 stemmen voor, 12 stemmen tegen en 1 stem blanco. Ten slotte wordt art. 2 in zijn geheel in stemming gebracht waarvan het le lid zal komen te luiden: „De leden van het bestuur hebben voor vijf jaren zitting; zij zijn niet onmiddellijk herkiesbaar". Het 2e en 3e lid van dit artikel blijven onveranderd. Het artikel wordt nu zonder stemming aangenomen. Jhi van Lennep vraagt hierna het woord om op te merken dat men in de toekomst in bijzondere situaties -toch steeds het Huishoudelijk Reglement kan wijzi gen om de zittingsduur van een bepaald bestuurslid te verlengen. Aan de orde komt dan artikel 3, dat evenals de artikelen 4, 5, 6, 7, 8 en 9 wordt aangenomen zonder stemming. Art. 10. De voorzitter stelt voor een kleine wijziging aan te brengen in het le lid. In plaats van de woorden „geldige stemmen" zal gelezen worden „geldig uitgebrachte stemmen". Dr. Van de Ven gaat met dit voorstel akkoord. Het artikel wordt aangenomen zonder stemming. De artikelen 11, 12 en 13 worden eveneens aangenomen zonder stemming. De voorzitter brengt vervolgens het gehele huishoudelijke reglement in stemming, dat met algemene stemmen wordt aanvaard. De voorzitter brengt dank aan de commissie, die de herziening van Statuten en Reglement heeft verzorgd. Spr. dankt in het bijzonder dr. Van de Ven die als voorzitter der commissie het voorstel heeft willen toelichten en mr. De Vey Mestdagh, wiens eerste ontwerp het sein is geweest tot de algehele vernieuwing. Spr. brengt ook dank aan de vergadering voor de prettige wijze waarop de behandeling is verlopen. Aan de orde is de rondvraag. Mr. Obreen vraagt of het niet mogelijk is voortaan voorstellen aan de vergadering voor het begin ter inzage te leggen. De voorzitter zegt toe dit indien mogelijk-te doen geschieden. Mr. Aa vraagt naar de stand van zaken met de nieuwe „Handleiding". De voorzitter geeft te kennen dat de functie-verandering van één der commissie leden van grote invloed is op de werkzaamheden. Mr. Aa vraagt zich af in hoeverre de algemene regelen van invloed zullen zijn op persoonlijke archieven. 59 Hij meent er goed aan te doen dit onderwerp in de aandacht van ieder aan te bevelen. Dr. Van de Ven vraagt ten slotte het woord om namens de commissie te danken voor de aangename samenwerking met het bestuur. Spr. dankt, mede namens de vergadering, de voorzitter voor de wijze waarop hij de vergadering heeft geleid en doet het voorstel de commissie nu te ontbinden. Op verzoek van de voorzitter wordt de commissie, zonder stemming, door de vergadering ontbonden. Het is 5.30 uur, de voorzitter sluit de vergadering. Nieuwe leden. Als leden zijn door het bestuur aangenomen de heren J. G. M. Boon (II), adj.-archivist A aan het Rijksarchief in Utrecht en W. F. H. de Lugt (II), archivist aan het Gemeentearchief te Haarlem. 1 JUNI 1960 N.B. Opgenomen is het wetenschappelijk, administratief en technisch personeel. De namen van de leden der Vereniging van Archivarissen in Nederland zijn ge spatieerd gedrukt. (I), resp. (II) achter de naam betekent: in het bezit van het diploma van weten schappelijk archiefambtenaar der eerste, resp. der tweede klasse. voor de naam van de instelling betekent, dat archiefbeheerders verplicht zijn op aanvrage archiefstukken naar die instelling uit te lenen. De namen der gemeenten, bij welke een te benoemen archivaris moet voldoen aan de vereisten voor de eerste klasse der wetenschappelijke archiefambtenaren, zijn vet gedrukt. RIJKSARCHIEFWEZEN Algemeen Rijksarchivaris: mr. H. Har den berg I ALGEMEEN RIJKSARCHIEF 's-Gravenhage, Bleijenburg 7 ALGEMENE DIENST Wetenschappelijke ambtenaren. Chartermeester 1ste klasse: mej. mr. E. C. M. Prins (I). Chartermeester: G. J. W. de J o n g h, litt. drs. (I). Hoofdarchivisten: J. A. Bettink; mr. A. E. M. Ribberink (I); W. H. Avelingh (II). Adjunct-archivist: A. J. H. Rozemond (II). Administratieve ambtenaren. Administrateur: J. W. Moerman. Secretaresse: mej. H. J. van der Tak. Hoofdschrijvers: G. J. Plant; P. van Iterson. Fotografen: J. H. Pool; H. J. Boode; C. J. B. Bezemer. Binders: W. de Gunst; J. L. Pronk; P. Snik.

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 4