228 aantal archieven dat door uitlevering of ruil uit het buitenland ontvangen werd, een eclatante, zij het soms afgedwongen overwinning op nationale trots en hebberigheid. De eerste pogingen dateren reeds uit 1874, wij moeten ons echter tot enkele voorbeelden uit de laatste tijd beperken. In 1926, 1945 en 1951 deed Düsseldorf afstand van de plaatselijke bescheiden over het Pruisisch Overkwartier, het Kleefse gedeelte van Limburg en andere stukken welke in het Staatsarchief niet op hun plaats waren. Nog belangrijker resultaten had, ofschoon hiertoe het omvangrijke, uit Düsseldorf ontvangen archief van de Oude Biessen aan Hasselt moest worden afgestaan, de ruil met het Algemeen Rijksarchief te Brussel in 1953. Het Rijksarchief te Maastricht verwierf grote brokstukken van het archief van het Hof en Leenhof van Opper-Gelder; bovendien ongeveer 50 strekkende meters bescheiden afkomstig van Limburgse kapittels, kloosters en andere kerkelijke instellingen, waaronder het archief der Meerssener proostdij, het archief van het bekende Roermondse kartuizer klooster en talrijke schepenregisters uit de Landen van Overmaas. Uit Hasselt keerde bij die gelegenheid het oudste forfeitboek van Maastricht, waarin uit spraken van de schepenbanken en raadsbesluiten uit de periode van 1368 tot 1379 door elkaar staan opgetekend, naar deze stad terug. Wij mogen wel aannemen, dat verreweg het grootste gedeelte van wat in Limburg thuis behoort en nog bestaat thans op het Rijksarchief verenigd is. Het heeft weinig nut om voor de tegenwoordige toestand te herhalen wat in het bekende „Overzicht van de Rijksarchieven in Nederland" duidelijk en be knopt wordt weergegeven. Wijzen wij er slechts op, dat de staatkundige ver brokkeling tot 1795 zich weerspiegelt in een indeling volgens de bestuurs colleges van de afzonderlijke politieke eenheden op het tegenwoordige grond gebied van de Provincie. Dit „respect des fonds dat ons vanzelfsprekend voorkomt, doch dit in de 19e eeuw geenszins was, is door de provinciale archivaris en zijn rijksopvolgers aanstonds in praktijk gebracht, omdat, wilde men niet in een onontwarbare chaos belanden, de diversiteit van de archieven hier eenvoudig toe dwong. Dit beginsel is de grondslag van afzonderlijke in ventarissen voor o.a. het kapittel van O.L. Vrouw te Maastricht, de abdij Rolduc en haar dochterkloosters, de archieven van Sittard en Venlo door Franquinet30)voor hun tijd uitgaven van hoog gehalte, al zal men met de „Handleiding in de hand heel wat op hun indeling en beschrijving kunnen aanmerken. De opleving van de belangstelling voor het verleden inspireerde vele archivarissen in de 19e eeuw nu eenmaal meer tot het zoveel en zo snel mogelijk leveren van bouwstoffen voor de geschiedenis dan tot het samenstellen van inventarissen, die de logische opbouw van een bepaald archief in zijn geheel weerspiegelen. De nadruk valt dan ook bij voorkeur op een om vangrijke afdeling van transcripties en regesten van oorkonden en brieven, waarna de sectie „registers en losse bescheiden" met enkele bladzijden wordt afgedaan. Ben afschrikwekkend voorbeeld, doch voor de tegenwoordige historicus nog alleszins bruikbaar, zijn de vierdelige „Tijdrekenkundige registers van het oud-gelders archief en het oude archief der gemeente Roermond" door Sivré, die in chronologische volgorde de gecomprimeerde inhoud van oorkonden, omslagen en registers aaneen rijgt31). Beknopte inventarissen van de archieven van Sittard en van Venlo omstreeks 192032) zijn zuiver archivistisch gezien reeds van geheel ander gehalte. Dat tenslotte in 1946 de „Inventaris der archieven van het Departement van de Nedermaas" door mr. Hardenberg33) 229 de regels van de „Handleiding" op minutieuse wijze in praktijk brengt, zal wel niemand anders kunnen verwachten. Ofschoon de echtheid niet in alle gevallen vaststaat, behoren de oudste stukken in het Rijksdepot tevens tot de oudste in het gehele land. Het zijn de keizersoorkonden van Thorn van 966, 985 en 1007; de diplomen van Hendrik II in 1051, van Hendrik IV in 1062 en 1087 voor het kapittel van Sint Servaas; het charter van 1133 door de bisschop van Luik, Alexander, voor het kapittel van Onze Lieve Vrouw te Maastricht uitgevaardigd', de Annales Rodenses uit de 12e en het Cartularium van Rolduc met de befaamde cataloog van de kloosterbibliotheek uit het begin van de 13e eeuw. Voor wat het Rijksarchief betreft zijn de meest recente archieven, welke voor het historisch onderzoek toegankelijk zijn, die van het Provinciaal Bestuur tot 1914. Vele bouwstoffen voor inventarissen gaan schuil in de vaak omvangrijke bijlagen op de „Jaarverslagen van het Rijksarchief in Limburg", welke ons over de wezenlijke trekken van de Limburgse archievengeschiedenis inlichten. In het bezit van hun oud archief zijn momenteel de gemeenten Heerlen, Sittard. Venlo, Weert en Maastricht, dat in 1580 een gedeelte van zijn oude gilde- archieven op last van Parma vernietigd zag, doch o.a. een vrijwel ononder broken reeks van raadsverdragen vanaf 1379 tot 1795 behouden heeft. Het archief van Roermond berust momenteel in het Rijksdepot. Ook de grote bedrijven beginnen het nut van archieven en archivarissen in te zien; bij de Staatsmijnen en de oudste keramische grootfabriek van ons land „de Sphinx" te Maastricht heeft dit reeds tot een waardevol gedenkboek34) en een recent proefschrift over de bekende industriële pionier Petrus Regout35) geleid. De bezorgdheid voor het behoud van moderne particuliere archieven van organisa ties en ondernemingen waar dit inzicht nog niet is doorgedrongen leidde, met medewerking van de rijksarchivaris, in 1949 tot de oprchting van het Sociaal- Historisch Centrum te Maastricht. Wanneer wij aan de hand van deze beschouwingen de betekenis van de archieven in Limburg voor de gewestelijke en lokale geschiedenis ietwat nader trachten te omlijnen, blijkt aanstonds dat een uitgewerkte geschiedenis van Limburg vóór 1795 als een geheel beschouwd niet bestaat en eigenlijk onbe staanbaar is. Moeilijk kon men op de gedachte komen de ontwikkeling te schetsen van een streek waarvan niemand de toekomstige eenheid binnen haar huidige grenzen kon vermoeden, die evenmin voor de handel, de industrie en de kunst een naar buiten afgebakend gebied vormde. En al was het met name voor de 19e eeuwse romantiek verleidelijk de toestand van het ogenblik op de Maasgouw, liever nog op de Romeinse tijd, terug te projecteren, blijkbaar zijn alle gegadigden toch voor de moeilijkheden teruggeschrokken. Het voor malig standaardwerk van de oud-kanunnik van Rolduc Simon Ernst, de „Histoire du Limbourg", dat vanaf 1837 in zeven delen het licht zag36), heeft in werkelijk heid betrekking op het hertogdom Limburg in België en op de Landen van Overmaas, het gaat ook niet verder dan tot 1427. Natuurlijk zijn er bindende factoren, o.a. de Maas en sinds 1559 het bisdom Roermond; het is dan ook geen toeval, dat de enige publicatie welke Limburg vóór 1795 als een eenheid behandelt een kerkelijke geschiedenis is, nl. die van het bisdom Roermond en van de bisdommen Tongeren, Maastricht, Luik die het in deze gewesten zijn voorafgegaan, door de archivarissen Habets en Goossens37). Met behoud van alle gemeenschappelijke trekken behoort echter de geschiedenis van Lim-

Nederlandsch Archievenblad | 1960 | | pagina 27